Jak usprawnić dziecko [Porada eksperta]

2013-03-31 23:39

Proszę o kilka ćwiczeń dla dziecka w wieku 8 lat, które ma zaburzoną koordynację ruchową. Brzydko pisze, słabo gra w piłkę oraz słabobiega. Słyszałam o ćwiczeniach usprawniających.

Porada pedagoga
Autor: Getty Images

Istnieje szeroka gama ćwiczeń usprawniających. Jednak zanim zacznie się je stosować, trzeba mieć pewność co do przyczyny trudności lub braku sprawności. Dziecko może brzydko pisać np. z powodu wady wzroku, bądź zaburzeń sprawności motorycznej, a mieć trudności z bieganiem np. z powodu nadwagi albo małej pojemności płuc. Ponadto dla każdego wieku i typu trudności przewidziane są inne ćwiczenia usprawniające (trudno wszystkie tu wyliczać i opisywać). Jeśli nie znasz przyczyny występujących u dziecka zaburzeń, przebadaj je, by wykluczyć powody medyczne. Przebadaj też dziecko u psychologa (Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna). Lekarz i psycholog powiedzą, jakie ćwiczenia są potrzebne Twojemu dziecku, czy wystarczą ćwiczenia w domu, czy może konieczny jest do tego wyspecjalizowany trener, prowadzący zajęcia wyrównawcze. Specjaliści poinformują Cię także, gdzie odbywają się takie zajęcia.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza