Płaczliwość dziecka [Porada eksperta]

2013-04-08 9:44

Ośmioletnia córka mojego męża bardzo często zaczyna płakać bez powodu i czasem długo trzeba ją uspokajać. Czym może być to spowodowane? Mieszka ona z mamą i jej nowym mężem, u nas bywa raz w miesiącu. Z naszych informacji wynika, że również w domu mamy taki płacz ma miejsce. Ja mam również dwie córki, 6-letnią i 1,5-roczną. Młodszą mąż traktuje jak własne dziecko (adoptował ją), starsza widuje swojego tatę. Niedawno urodził nam się synek, ma 3 miesiące i obawiam się, że może córka męża nie może tego zaakceptować i dlatego te płacze nasiliły się, bo próbuje zwrócić na siebie uwagę taty. Chcielibyśmy jej w jakiś sposób pomóc, bo cała ta sytuacja jest dla nas trudna, dzieci w naszym domu są szczęśliwe i nie płaczą tak jak ona. Czy jesteśmy w stanie sami sobie z tym poradzić czy wskazana byłaby wizyta u psychologa?

Porada pedagoga
Autor: Getty Images

Witaj, Ago! Rozchwianie emocjonalne dziecka przy tak skomplikowanych relacjach rodzinnych nie jest niczym dziwnym. Każde dziecko inaczej reaguje na tego typu sytuacje. Popatrz na rzeczywistość tak: ośmioletnia wrażliwa dziewczynka, po wstrząsach związanych z rozwodem rodziców, rozstaniu z ojcem, którego kocha i potrzebuje, „zabraniu” jej mamy przez obcego człowieka, który próbuje wkraść się w jej łaski, widzi, że jej tata zaabsorbowany jest innym domem i rodziną. Czy to nie wystarczające powody, by dziecko miało poczucie odrzucenia, czuło się smutne i bezradne? Czy to nie wystarczające powody do utraty poczucia bezpieczeństwa i równowagi nerwowej? Twoja sugestia, iż płacz jest sposobem zwrócenia na siebie uwagi, jest trafna. Chęć ta jednak nie musi być uświadomiona. Płacz jest raczej krzykiem bezradności wobec niezrozumiałego nowego świata, który pozbawił dziecko jego dotychczasowego miejsca, rytmu i relacji z otoczeniem. Dziewczynce potrzeba więcej ciepła i miłości, niż zwykle, by szybciej odnalazła się w nowej rzeczywistości. Jak z dzieckiem postępować poradzą psychologowie. Wszyscy dorośli zaangażowani w mariaże powinni udać się po instrukcje do terapeutów rodzinnych. A wyniki badania psychologicznego córeczki pomogą terapeutom w obraniu najlepszych dla dziecka rozwiązań. Pozdrawiam. B.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza