Dwulatek, który nie śpi [Porada eksperta]

2013-04-08 10:57

Mój syn od urodzenia, a ma teraz 2 lata i 2 miesiące, nie przespał jeszcze ani jednej nocy. W ciągu dnia zdarzają mu się godzinne drzemki, ale rzadko. W nocy budzi się 3 do 5 razy z krzykiem i czasami długo nie można go uspokoić. W dzień jest bardzo grzeczny. Czasem mam wrażenie, że noc jest czasem odreagowania. Jestem już tym bardzo zmęczona. noc odgrywala role odreagowywania. Jestem tym już bardzo zmęczona, trudno mi nad sobą panować. Chciałabym wyjechać, ale jak pomyślę, że mały się obudzi i nikt go nie będzie potrafił uspokoić... Tylko ja to potrafię, inni próbowali, ale bezskutecznie. Czy go nie skrzywdzę swoją nieobecnością?

Porada pedagoga
Autor: Getty Images

Sylwio! Skoro tak jest od zawsze, trzeba szybko dociec przyczyny opisywanego stanu rzeczy. Zdrowe dziecko, które prawie nie śpi w ciągu dnia, powinno spokojnie przesypiać noc. Człowiek ma przecież stałe zapotrzebowanie na sen. Nie wiem, co określasz mianem „dziecko grzeczne”. Czy oznacza to „posłuszne”, czy też „ ciche, mało aktywne, apatyczne”. To jest zasadnicza różnica. Szersza informacja na ten temat może być bardzo istotna przy ocenie, w jakiej sferze należy szukać przyczyny kłopotów. Budzenie się w nocy z krzykiem (który wskazuje na napięcie i lęk) sugeruje, że powinnaś jak najszybciej skonsultować rzecz z neurologiem i psychiatrą dziecięcym. Oni to bowiem zajmują się diagnozowaniem stanu układu nerwowego i jego funkcjonowania. Nie zwlekaj z przebadaniem dziecka. Trzeba mu jak najszybciej pomóc, a wtedy i Ty będziesz mogła odpocząć. Póki co, na pewno nie zaszkodzi podawanie synkowi przed wieczorem uspokajającej herbatki z melisy. Pytasz, czy wyjeżdżając nie zrobisz dziecku krzywdy. Możesz to sprawdzić, nie przychodząc do niego, gdy krzyczy w nocy. Myślę jednak, że najpierw należy zapewnić synkowi spokojny sen, a potem myśleć o wyjeździe. Niezależnie od tego dobrze byłoby rozpocząć z dzieckiem trening samodzielnego zasypiania (np. z przytulanką). Pozdrawiam. B.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza