Poranne bóle brzucha [Porada eksperta]

2013-04-08 8:44

Zawsze przed szkołą budzę się z takim bólem brzucha, że chodzę zgięta wpół. Nie mogę nic wziąć do ust. Bardzo intensywnie odczuwam wszelkie zapachy,jak wstanę mam obrzydzenie do jedzenie, kręci mi się w głowie. Nie pomagają żadne krople żołądkowe ani tabletki uspokajające, mam bardzo wysoki puls. Moja mama mówi że to nerwica wegetatywna, że jak poszłam do podstawówki miałam takie same objawy. Jakie są tego przyczyny? Jak sobie z tym poradzić?

Porada pedagoga
Autor: Getty Images

Mario! To klasyczne objawy nerwicowe. Nie wolno ich lekceważyć, nie tylko dlatego, że są przykre i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Nerwicę należy leczyć, jak każdą inną chorobę, by nie rozwijała się i nie czyniła spustoszenia w organizmie. Nie zawsze potrzebne są lekarstwa. Często wystarcza terapia psychologiczna, podczas której człowiek uczy się rozumieć i uodporniać na stres. Zgłoś się koniecznie do psychiatry, gdyż on się zajmuje nerwicami (Poradnia Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży - są w dzielnicach i przy Akademii Medycznej). Lekarz, po rozmowie z Tobą, zadecyduje jak Ci pomóc. Zajmij się tym szybko, bo w Poradniach dość długo czeka się na pierwsza wizytę. Poproś o pilną konsultację z lekarzem. Może pomogą Ci to załatwić rodzice? Pozdrawiam. B.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza