2 latek wciąż budzi się w nocy [Porada eksperta]

2013-04-08 14:39

Mój synek ma 19 miesięcy i ciągle budzi się w nocy 5-6 razy i tak co noc w dzień drzemie 2 godz. Jest bardzo ruchliwym dzieckiem psoci, rozrabia - może za bardzo się męczy? Co zrobić, żeby dziecko spało cała noc? Czy to normalne u dzieci w tym wieku?

Porada pedagoga
Autor: Getty Images

Agato! Dzieci kilkunastomiesięczne powinny przesypiać noc. Ale każdy z nas ma inny rytm biologiczny i inną głębokość snu. Jeśli synek kilkakrotnie budzi się w nocy, musisz zaobserwować, czy to pełne rozbudzenie, czy tylko chwilowe wybicie z najgłębszego snu. Nie piszesz, czy budzi się z krzykiem, czy siada i zaczyna gaworzyć, czy też budzi się i bawi się w ciszy. To jest ogromna różnica. Jeśli synek po przebudzeniu wzywa Cię zastanów się, co go uspokaja. Jest mnóstwo powodów, dla których dzieci się budzą. Może w mieszkaniu jest dla dziecka za ciepło albo za duszno, może jest głodne lub spragnione, bo organizm nie przyzwyczaił się jeszcze do tak długich przerw w posiłkach; może ma wzdęcia i trzeba wspomóc trawienie herbatką z koperku; może dziecko ma tzw. „lekki sen” i gdy się przebudza, boi się ciemności; a może odwrotnie: zostawiasz na noc lampkę i ona rozbudza je całkowicie itd., itd. Spróbuj poobserwować i coś zmienić. Czasem zmiana kołderki na koc albo przestawienie łóżeczka pomaga. Oprócz tego rób wszystko, by żywe dziecko wyciszyć przed snem. Trzymaj się stałego rytuału przed położeniem synka spać. Trening w samodzielnym zasypianiu to podstawa. Cisza i dopływ świeżego powietrza są elementarnym warunkiem spokojnego snu. Możesz się także poradzić pediatry. Bywa, że delikatny system nerwowy dziecka kumuluje napięcia i emocje z dnia, po czym rozładowuje je zbyt silnie w nocy. Wówczas zaleca się podawanie przed wieczorem uspokajającej melisy. Życzę powodzenia. B.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza