Nocne histerie [Porada eksperta]

2013-04-08 12:33

Mój 2,5 roczny synek budzi się dwa razy w nocy i wpada w histerię. Rzuca się, zanosi się od krzyku (przez co cały czas choruje na zapalene krtani). Ciężko mu pomoc, bo zaczyna kopać, nie chce się nawet przytulić. Dlaczego tak się dzieje? W dzień jest bardzo pogodnym dzieckiem, nie ma z nim większych problemów. Te ataki nocne trwają, od kiedy synek poszedł do przedszkola - czy to ma coś wspólnego? Do przedszkola chodzi chętnie, Panie go chwalą, nie płacze, nie histeryzuje, jest bardzo aktywny. Od urodzenia chodzi spać o tej samej porze. Ataki trwają od 20 minut do godziny. Jak mamy zna nie reagować? Czy powinniśmy pójść do psychologa? Czy takie reakcje są normalne i jak sobie z nimi radzić?

Porada pedagoga
Autor: Getty Images

Izabelo! Tego typu reakcje mają podłoże nerwowe. Nie są objawem jakiejś poważnej choroby. Prawdopodobnie synek odreagowuje napięcia nagromadzone w ciągu dnia. Staraj się jak najbardziej wyciszać go przed snem. Zapewnić mu łagodność, ciepło i spokój. W ciągu dnia chroń go przed rozmowami i programami telewizyjnymi, które straszą. Sporo wstrząsów dostarczają zarówno programy dla dzieci, jak i np. serwisy informacyjne dla dorosłych. Przemoc, wypadki, choroby, wojny itd. to dla maluchów ogromne przeżycia. Burzą ich bezpieczeństwo. Wyobraźnia dziecka przetwarza takie informacje i obrazy, powodując lęki o siebie, mamę itd. Zagrożenie pojawia się w majakach sennych. Dlatego chroń wrażliwe dziecko. Kolejny możliwy powód „ataków” nocnych, to brak Twojej fizycznej bliskości, albo ciemność, której Michał się boi. Spróbuj zostawiać na noc jakieś niewielkie oświetlenie. Jeśli dziecko ma swój pokój, nie zamykaj drzwi do siebie, albo śpij w pobliżu. Może wtedy reakcje po przebudzeniu będą łagodniejsze? Spróbuj także przez jakiś czas dawać Michałowi wieczorem herbatkę albo syrop z melisy (smaczny, słodki - bez recepty). To działa bardzo łagodnie i uspakaja. Jeśli nic się nie zmieni, poradź się pediatry. Pozdrawiam. B.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza