Agresja u nastolatki [Porada eksperta]

2013-04-08 12:45

Mam wielki problem z 17 letnią córką, nie umiem się z nią porozumieć. Córka w stosunku do mnie jak i do męża jest bardzo agresywna - niczego nie możemy jej zabronić, bo nas szantażuje, że coś sobie zrobi albo ucieknie z domu, obrzuca nas wyzwiskami, rzuca za nami tym co ma pod ręką, krzyczy, na każdym kroku kłamie, przychodzi późno do domu, robi to, co jej się podoba, nie mówiąc nam np. że jedzie do koleżanki. Wykrzykuje na okrągło że nas nienawidzi. Rodzina ją nie obchodzi. Wszystko jej wolno, bo ona ma prawo, a obowiązków nie... Błagam, pomóżcie, bo nie wiem, co mam robić. Jesteśmy normalną pełną rodziną.

Porada pedagoga
Autor: Getty Images

Witaj, Jolu! Jeżeli jest tak, że do niedawna mieliście autorytet rodzicielski i dobre stosunki z córką, a teraz dochodzi do opisywanych sytuacji, radziłabym szerzej porozmawiać na ten temat z psychiatrą, zajmującym się młodzieżą (najlepiej terapeutą rodzinnym). Agresja może mieć różne przyczyny. Powoduje ją system nerwowy, który jest w obrębie zainteresowań neurologów i psychiatrów. Psychiatra, we współpracy z psychologami, po szerszym rozeznaniu sytuacji, pokierują Wami. Przed postawieniem pełnej diagnozy prawdopodobnie będzie potrzebne badanie psychologiczne córki i szereg rozmów z nastolatką oraz rodzicami. Jeśli chcesz odbudować więzi z córką i pomóc jej w dalszym rozsądnym funkcjonowaniu, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Pójdź najpierw bez córki, byś mogła swobodnie porozmawiać. Psychiatrów szukaj w Poradni Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży oraz podobnych poradniach przy szpitalnych oddziałach psychiatrycznych. Pozdrawiam. B.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza