Trądzik niemowlęcy - skąd na twarzy niemowlaka biorą się krostki?

2022-01-21 15:56

Trądzik niemowlęcy może pojawić się zaraz po urodzeniu i powinien samoistnie ustąpić do ok. 18-20. miesiąca życia dziecka. Typowe objawy trądziku to drobne białe zaskórniki, przypominające potówki lub małe, czerwone, grudkowate krostki występujące najczęściej na policzkach, czole, niekiedy również na skroniach i brodzie dziecka.

Dziecko leżące na łóżku smacznie śpi, krostki na jego buzi spowodowane są trądzikiem niemowlęcym.
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Skąd bierze się trądzik u niemowlaka?
  2. Jak leczyć trądzik niemowlęcy?
  3. Kiedy trądzik niemowlęcy powinien zniknąć?

Choć trądzik niemowlęcy objawia się dość charakterystycznymi krostkami, to czasem jest mylony ze skazą białkową, atopowym zapaleniem skóry lub inną reakcją alergiczną, np. na wprowadzane do diety pokarmy.

Jak go rozpoznać? Może wystąpić już w drugim tygodniu po porodzie, mówimy wtedy o nim trądzik noworodkowy. Niewielkie wypryski czy pojedyncze czerwone krostki są widoczne zwłaszcza wtedy, gdy dziecko płacze lub się przegrzeje, np. gdy jest za grubo ubrane. Bledną natomiast pod wpływem zimniejszego powietrza, np. na spacerze.

Trądzik - jak sobie z nim poradzić?

Trądzik niemowlęcy pojawia się najczęściej ok. czwartego miesiąca życia, ale występuje czasem również u ok. 15-16-miesięcznych dzieci. Podobnie, jak w przypadku trądziku noworodkowego, na twarzy pojawiają się drobne białe zaskórniki, zwykle zamknięte, przypominające potówki, które mogą przekształcić się w małe, czerwone, grudkowate krostki. Bardziej zaawansowana postać trądziku może doprowadzić do powstania ropiejących krost, których jest tak dużo, że zlewają się ze sobą na całej buzi dziecka.

Skąd bierze się trądzik u niemowlaka?

Lekarze nie do końca potrafią odpowiedzieć na pytanie, skąd bierze się trądzik niemowlęcy. Większość z nich jest zdania, że przyczyną są hormony płciowe – androgeny, które w okresie ciąży przedostają się do krwioobiegu dziecka przez łożysko, natomiast już po porodzie mogą być dostarczane z mlekiem matki. Dlatego zauważono, że trądzik niemowlęcy występuje zazwyczaj u dzieci karmionych piersią, częściej u chłopców, niż dziewczynek.

Część lekarzy jest jednak zdania, że za trądzik niemowlęcy odpowiadają nie do końca wykształcone gruczoły łojotokowe, których pracę może dodatkowo zaburzać nieprawidłowa pielęgnacja. Niektórzy zaś sądzą, że wywołuje go alergia na jeden rodzaj drożdży, występujących na skórze dziecka.

Bez względu jednak na przyczyny powstania trądziku niemowlęcego najważniejsze jest postawienie prawidłowej diagnozy. Każdy wyprysk na skórze dziecka trzeba skonsultować z lekarzem, który potwierdzi, że mamy do czynienia właśnie z trądzikiem niemowlęcym, a nie np. ze skazą białkową (pojawia się zazwyczaj u niemowląt powyżej trzeciego lub czwartego miesiąca życia), łojotokowym zapaleniem skóry, infekcją o podłożu bakteryjnym albo alergią pokarmową.

Czytaj też: Trądzik różowaty - wszystko, co warto o nim wiedzieć 

Jak leczyć trądzik niemowlęcy?

Jeśli trądzik niemowlęcy pojawił się w pierwszych miesiącach życia dziecka większość lekarzy nie przepisuje leków, ale zaleca odpowiednią pielęgnację skóry dziecka. Należy używać wyłącznie kosmetyków przeznaczonych dla niemowląt, najlepiej takich, których bezpieczeństwo stosowania zostało potwierdzone przez odpowiednie atesty.

Pediatrzy zazwyczaj przestrzegają również przed używaniem olejów mineralnych lub innych kosmetyków, które mogą zapychać delikatne pory dziecka i zaburzać działanie gruczołów łojotokowych. Trzeba też pamiętać o nawilżaniu skóry dziecka, bo gdy jest ona przesuszona krostki i wypryski zaogniają się, przez co maluch drapie buzię, a to z kolei może prowadzić do zakażenia bakteryjnego.

Ważny jest też odpowiedni ubiór, dostosowany do temperatury i pory roku. Najlepszy jest strój na tzw. cebulkę, chodzi o to, by nie przegrzewać niemowlęcia. Czasem łagodna forma trądziku niemowlęcego jest wynikiem podrażnień skóry pod wpływem zetknięcia się skóry z ubraniami ze sztucznych tkanin lub stosowaniem niewłaściwych detergentów. Dlatego tak istotne jest zakładanie dziecku ubranek z materiałów, które nie będą wpływać negatywnie na jego delikatną skórę, dobrze jest też prać wszystkie ubrania w proszkach lub mleczkach, specjalnie przeznaczonych dla małych dzieci.

Czytaj też: Czy dziecko karmione piersią może mieć alergię pokarmową?  

Kiedy trądzik niemowlęcy powinien zniknąć?

Trądzik niemowlęcy powinien ustąpić samoistnie, maksymalnie do 18-20-go miesiąca życia. Jeśli jednak zmiany na skórze nadal są mocno widoczne, co więcej zaogniają się, trzeba koniecznie ponownie skonsultować się z pediatrą lub dermatologiem i wdrożyć leczenie przeciwzapalne i przeciwtrądzikowe. Zwłaszcza, jeśli trądzik występował już wcześniej w najbliższej rodzinie niemowlaka (u mamy, taty lub rodzeństwa), bo może to oznaczać, że schorzenie ma podłoże genetyczne.

Na szczęście dostępne na receptę leki są skuteczne w przypadku trądziku niemowlęcego i raczej nie istnieje zagrożenie, że na skórze dziecka zostaną jakiekolwiek blizny po przebytym schorzeniu, czym często martwią się rodzice maluchów.

Jaka to choroba?
Pytanie 1 z 12
Co dolega temu dziecku?
niemowle

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza