Jak szybko wyleczyć odparzenia u niemowlaka? Sprawdzone domowe sposoby

2023-10-13 8:01

Odparzenia to zaczerwienienia na skórze pod pieluszką niemowlęcia. Na początku mogą być niewielkie, jednak jeśli o nie odpowiednio nie zadbamy, to po pewnym czasie rozprzestrzeniają się na coraz większą powierzchnię skóry. Oto sprawdzone sposoby na to, jak szybko wyleczyć odparzenia u dziecka.

Płaczący niemowlak jest przewijany przez mamę
Autor: GettyImages Jak szybko wyleczyć odparzenia u niemowlaka?

Spis treści

  1. Jak powstają odparzenia?
  2. Sprawdzone sposoby na odparzenia skóry u niemowląt
  3. Odparzenia: nie dopuść do pieluszkowego zapalenia skóry!

Jak powstają odparzenia?

Do odparzeń dochodzi, gdy skóra dziecka zbyt długo styka się z moczem i kałem znajdującym się w pieluszce. Pojawia się zaczerwienienie, które dodatkowo zaczyna boleć i szczypać. Konieczna jest więc odpowiednia pielęgnacja.

Odparzenia zazwyczaj nie ustępują same: konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Odpowiednio traktowane, zmniejszają się w ciągu kilku godzin. Odparzoną skórę należy umyć ciepłą wodą (najlepiej przegotowaną) bez dodatku mydła, delikatnie osuszyć, po czym nałożyć cienką warstwę kremu przeciw odparzeniom. Potem warto pozwolić malcowi poleżeć bez pieluchy, bowiem świeże powietrze przyspiesza proces gojenia się.

Sprawdzone sposoby na odparzenia skóry u niemowląt

Leżenie bez pieluszki

Leżenie bez pieluszki (koniecznie podłóż wtedy maluchowi coś pod pupę – foliowy obrus, ceratkę – by w razie małego „wypadku” nic przez nią nie przesiąknęło) pomaga również uniknąć odparzeń. Warto też zwrócić uwagę na pieluszki – niektóre mają powłokę nieprzepuszczającą powietrza, przez co pupa może się odparzać.

Jeśli używasz nowoczesnych pieluszek jednorazowych z systemem kanalików, które pochłaniają mocz i kał, nie przesadzaj z ilością kremu przeciw odparzeniom – nałożony na skórę grubą warstwą, zatyka kanaliki, przez co mocz i kupa gorzej wsiąkają w pieluszkę, a to może skutkować częstymi odparzeniami.

Regularne smarowanie kremem i częstsze przewijanie

Kiedy dojdzie już do odparzeń, dziecko należy regularnie smarować kremami na odparzenia, najlepiej wykonanymi na bazie alantoiny, lanoliny lub dekspantenolu. W tym czasie zmiana pieluszki powinna być jak najczęstsza, nawet co godzinę.

Odparzenia: nie dopuść do pieluszkowego zapalenia skóry!

Kiedy z odparzeniami należy udać się do lekarza? Do pediatry trzeba pojechać, gdy odparzenia nie znikają po kilku dniach, tylko przekształcą się w pieluszkowe zapalenie skóry – w takim przypadku skóra pod pieluszką robi się mocno czerwona, gorąca, pokryta pęcherzykami jak przy poparzeniu.

Najlepszym sposobem na to, aby uniknąć odparzeń i wizyt u lekarza, jest prewencja. By zminimalizować ryzyko odparzeń i pieluszkowego zapalenia skóry, malca należy często przewijać – zwykle raz na trzy godziny i od razu, kiedy dziecko zrobiło kupę – i nie zwlekać z tym nawet wtedy, gdy okoliczności nie sprzyjają (np. jesteście na spacerze). Wychodząc z dzieckiem, trzeba zabierać ze sobą komplet akcesoriów do przewijania.

Zestaw minimum to dwie pieluszki (jedna na wszelki wypadek), wilgotne chusteczki, foliowa torba na zużytą pieluszkę, coś do podłożenia malcowi pod pupę – ceratka, podróżny przewijak, w ostateczności kocyk albo tetrowa pieluszka. Zwróć baczniejszą uwagę na przewijanie malca również wtedy, gdy ma on biegunkę - w tej sytuacji dokładnie obserwuj skórę pod pieluszką i częściej ją zmieniaj.

miesięcznik "Zdrowie"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza