ODPARZENIA u dziecka - jak pielęgnować delikatną skórę niemowlęcia

2011-07-26 15:50
ODPARZENIA u dziecka - jak pielęgnować delikatną skórę niemowlęcia
Autor: Thinkstockphotos.com

Odparzenia to zaczerwienienia na skórze pod pieluszką. Na początku mogą być niewielkie, po pewnym czasie rozprzestrzeniają się na coraz większą powierzchnię skóry. Odparzenia pojawiają się, kiedy skóra zbyt długo styka się z moczem i kałem znajdującym się w pieluszce.

Spis treści

  1. Poznaj sprawdzone sposoby na odparzenia skóry u niemowląt

Odparzenia pojawiają się, gdy skóra zbyt długo styka się np. z mokrą pieluszką. Pojawia się zaczerwienienie, które dodatkowo zaczyna boleć i szczypać. Konieczna jest więc odpowiednia pielęgnacja.Odparzoną skórę należy umyć ciepłą wodą bez dodatku mydła, delikatnie osuszyć, nałożyć cienką warstwę kremu przeciw odparzeniom. Potem warto pozwolić malcowi poleżeć bez pieluchy (bo świeże powietrze przyspiesza proces gojenia się).

Odparzenia: nie dopuść do pieluszkowego zapalenia skóry!

Odparzenia zazwyczaj nie ustępują same: konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Odpowiednio traktowane, zmniejszają się w ciągu kilku godzin.  Do pediatry trzeba pojechać, gdy odparzenia przekształcą się w pieluszkowe zapalenie skóry – w takim przypadku skóra pod pieluszką robi się mocno czerwona, gorąca, pokryta pęcherzykami jak przy poparzeniu. By zminimalizować ryzyko odparzeń i pieluszkowego zapalenia skóry, malca należy często przewijać – zwykle raz na trzy godziny i od razu, kiedy dziecko zrobiło kupę – i nie zwlekać z tym nawet wtedy, gdy okoliczności nie sprzyjają (np. jesteście na spacerze). Wychodząc z dzieckiem, trzeba zabierać komplet akcesoriów do przewijania. Zestaw minimum to dwie pieluszki (jedna na wszelki wypadek), wilgotne chusteczki, foliowa torba na zużytą pieluszkę, coś do podłożenia malcowi pod pupę – ceratka, podróżny przewijak, w ostateczności kocyk albo tetrowa pieluszka.

Poznaj sprawdzone sposoby na odparzenia skóry u niemowląt

Odparzenia: leżenie bez pieluszki

Leżenie bez pieluszki (koniecznie podłóż wtedy maluchowi coś pod pupę – foliowy obrus, ceratkę – by w razie małego „wypadku” nic przez nią nie przesiąknęło) pomaga również uniknąć odparzeń. Warto też zwrócić uwagę na pieluszki – niektóre mają powłokę nieprzepuszczającą powietrza, przez co pupa może się odparzać. Jeśli używasz nowoczesnych pieluszek jednorazowych z systemem kanalików, które pochłaniają mocz i kał, nie przesadzaj z ilością kremu przeciw odparzeniom – nałożony na skórę grubą warstwą, zatyka kanaliki, przez co mocz i kupa gorzej wsiąkają w pieluszkę, a to może skutkować częstymi odparzeniami.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza