ODPARZENIA u dziecka - jak pielęgnować delikatną skórę niemowlęcia

2011-07-26 15:50

Odparzenia to zaczerwienienia na skórze pod pieluszką. Na początku mogą być niewielkie, po pewnym czasie rozprzestrzeniają się na coraz większą powierzchnię skóry. Odparzenia pojawiają się, kiedy skóra zbyt długo styka się z moczem i kałem znajdującym się w pieluszce.

Odparzenia pojawiają się, gdy skóra zbyt długo styka się np. z mokrą pieluszką. Pojawia się zaczerwienienie, które dodatkowo zaczyna boleć i szczypać. Konieczna jest więc odpowiednia pielęgnacja.
Odparzoną skórę należy umyć ciepłą wodą bez dodatku mydła, delikatnie osuszyć, nałożyć cienką warstwę kremu przeciw odparzeniom. Potem warto pozwolić malcowi poleżeć bez pieluchy (bo świeże powietrze przyspiesza proces gojenia się).

Odparzenia: nie dopuść do pieluszkowego zapalenia skóry!

Odparzenia zazwyczaj nie ustępują same: konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Odpowiednio traktowane, zmniejszają się w ciągu kilku godzin.  Do pediatry trzeba pojechać, gdy odparzenia przekształcą się w pieluszkowe zapalenie skóry – w takim przypadku skóra pod pieluszką robi się mocno czerwona, gorąca, pokryta pęcherzykami jak przy poparzeniu. By zminimalizować ryzyko odparzeń i pieluszkowego zapalenia skóry, malca należy często przewijać – zwykle raz na trzy godziny i od razu, kiedy dziecko zrobiło kupę – i nie zwlekać z tym nawet wtedy, gdy okoliczności nie sprzyjają (np. jesteście na spacerze). Wychodząc z dzieckiem, trzeba zabierać komplet akcesoriów do przewijania. Zestaw minimum to dwie pieluszki (jedna na wszelki wypadek), wilgotne chusteczki, foliowa torba na zużytą pieluszkę, coś do podłożenia malcowi pod pupę – ceratka, podróżny przewijak, w ostateczności kocyk albo tetrowa pieluszka.

Poznaj sprawdzone sposoby na odparzenia skóry u niemowląt

Odparzenia: leżenie bez pieluszki

Leżenie bez pieluszki (koniecznie podłóż wtedy maluchowi coś pod pupę – foliowy obrus, ceratkę – by w razie małego „wypadku” nic przez nią nie przesiąknęło) pomaga również uniknąć odparzeń. Warto też zwrócić uwagę na pieluszki – niektóre mają powłokę nieprzepuszczającą powietrza, przez co pupa może się odparzać. Jeśli używasz nowoczesnych pieluszek jednorazowych z systemem kanalików, które pochłaniają mocz i kał, nie przesadzaj z ilością kremu przeciw odparzeniom – nałożony na skórę grubą warstwą, zatyka kanaliki, przez co mocz i kupa gorzej wsiąkają w pieluszkę, a to może skutkować częstymi odparzeniami.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE
kinga amster
|

Jak kupowaliśmy tańsze pieluszki dostępne w jednym z hipermarketów b mała miała ciągle odparzoną skórę, mimo że była często przewijana. Zmiana pieluszek pomogła.

Monika
|

też to stosowałam rewelacja !! latem sprawdzi się na ukąszenia komarów !!

miesiaka
|

No właśnie, to dziwne. Ja Sudocrem od lat stosuję do siebie, dzieciaków, do wszystkiego . To idealny krem na odparzenia, poparzenia i inne tego typu

adunia
|

W wymienionych kosmetykach nie widzę Sudocremu który jest zdecydowanie najlepszy na odparzenia. Łagodzi szybko i na długo, do tego jest bardzo wydajny. Nie rozstępuję się z nim od kiedy urodziłam pierwszego syna, czyli lat 10 :)