Krokomierz - jak działa i dlaczego warto z niego korzystać?

2017-12-19 8:46

Krokomierz, inaczej pedometr, jest to proste, elektroniczne urządzenie służące do liczenia kroków. W klasycznych krokomierzach obliczanie to oparte jest na wahadle, które rejestruje ruchy bioder. Krokomierze dostępne są również w formie aplikacji na telefon z funkcją liczenia kroków. Dowiedz się, jak działa krokomierz oraz jakie są ceny tych urządzeń.

Krokomierz - jak działa i dlaczego warto z niego korzystać?
Autor: thinkstockphotos.com Krokomierze tradycyjne coraz częściej wypierane są przez aplikacje na telefon i opaski liczące kroki.

Spis treści

  1. Jak działa krokomierz?
  2. Dlaczego warto korzystać z krokomierza?
  3. Rodzaje krokomierzy
  4. Aplikacje z krokomierzem

Krokomierz ma najczęściej postać zegarka lub małego urządzenia, które można przyczepić do ubrania. W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się krokomierze na telefon, ponieważ tradycyjne gadżety wypierane są przez smartfony. Co więcej, aplikacje z krokomierzem, oprócz liczenia kroków, podają wiele przydatnych informacji dotyczących parametrów organizmu w trakcie wysiłku i efektywności treningów.

Sprawdź, jak działa krokomierz i dlaczego warto z niego korzystać.

Jak działa krokomierz?

Poprawa kondycji fizycznej i wyglądu sylwetki często kojarzy nam się z morderczymi treningami na siłowni oraz rygorystycznymi dietami. Jednak nie musi tak być. Do tego, aby lepiej się czuć czasami wystarczą spacery. Oczywiście, aby osiągnąć określony cel muszą być one regularne i odpowiednio monitorowane. Pomogą w tym różnego rodzaju urządzenia. Jednym z nich jest krokomierz. Choć gadżet ten nie jest odpowiedzialny za spalanie tkanki tłuszczowej, umożliwia monitorowanie aktywności fizycznej w ciągu dnia (chociażby podczas najprostszych spacerów) i w efekcie motywuje do większego wysiłku.

Czytaj też: 5 powodów, dla których warto iść na spacer

Podstawowe krokomierze działają dzięki wahadle na sprężynie, która zrobiona jest materiału przewodzącego impulsy elektryczne. Pod wpływem naszych ruchów wahadło się przemieszcza przybierając skrajne pozycje, a przy tym zwierając styki układu wejściowego mikroprocesora. To umożliwia liczenie przebytych kroków. Niestety, bardzo tanie krokomierze często pochodzące z Chin nie pozwalają uzyskać dokładnych danych.

Aplikacje na telefon będące zamiennikami klasycznych krokomierzy działają dzięki wykorzystaniu akcelerometra i funkcji GPS. Nawigacja ma na celu ustalanie naszego położenia i jego zmianę w ciągu całego dnia. Natomiast przez akcelerometr telefon nie rejestruje momentów, w których człowiek przemieszcza się pojazdami. Urządzenie to bada przyspieszenie liniowe oraz kątowe. W jego środku znajduje się bezwładny ciężarek, który reaguje wraz z każdym ruchem telefonu i umożliwia policzenie wszystkich kroków.

Dlaczego warto korzystać z krokomierza?

  1. Twój poziom motywacji do treningów wzrośnie, dzięki monitorowaniu własnych postępów.
  2. Aktualne informacje o przebytych kilometrach i spalonych kaloriach pozwolą ci świadomie planować wysiłek fizyczny odpowiadający liczbie kalorii spożytych w ciągu dnia.
  3. W jednym gadżecie (aplikacji) będziesz miał dostęp do całej historii swojej codziennej aktywności.
  4. Będziesz mógł na bieżąco sprawdzać progres treningów i łatwiej podejmować decyzję o zmianach w planie treningowym.
  5. Po zakupie krokomierzy razem z bliską ci osobą lub znajomym będziecie mogli porównywać swoje czasy, liczbę kroków czy spalonych kalorii, co działa bardzo motywująco.
  6. W przypadku aplikacji dodatkowo możesz zyskać dużo cennych informacji dotyczących nie tylko liczby przebytych kroków, ale także zdrowego stylu życia, diety i treningów.

Czytaj też: Jak obliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne? Wzory na BMR i CPM

Rodzaje krokomierzy

Na rynku istnieje wiele rodzajów krokomierzy, a ze względu na swoje funkcje każdy z nich skierowany jest do innej grupy docelowej. Wszystkie stworzone są dla ludzi, którzy chcą być świadomi, jak w ciągu dnia wygląda ich aktywność fizyczna. W zależności od indywidualnego trybu życia powinni jednak zainwestować w sprzęt dopasowany specjalnie do swoich potrzeb.

Krokomierz zegarek – jest to po prostu zegarek wyposażony w funkcję liczenia kroków. Często takie zegarki potrafią również policzyć liczbę spalonych kalorii oraz odległość, jaką przebyliśmy danego dnia. Oczywiście są droższe od klasycznych zegarków. Do nabycia w dobrych sportowych sklepach i przez Internet.

Cena: te mniej precyzyjne i z krótszą gwarancją kupisz już za ok. 50 zł, jednak jeśli chcesz, aby gadżet precyzyjnie odmierzał czas oraz właściwie liczył twoje kroki zainwestuj w zegarek z krokomierzem z wyższej półki, który kosztuje zazwyczaj 300–400 zł.

Krokomierz na rękę lub krokomierz w opasce – używany głownie przez ludzi podróżujących. Mniej przydatny tym, którzy chcą wyłącznie zgubić zbędne kilogramy, ponieważ pozbawiony jest funkcji liczenia kalorii, a ta podczas stosowania diety i regularnych treningów jest bardzo istotna.

Cena: dzięki swojej prostej budowie nie jest drogi. Krokomierz w opasce na rękę za 50 zł powinien spełniać twoje oczekiwania.

Krokomierz z uchwytem na pasek – zazwyczaj nie posiada wielu dodatkowych funkcji poza tą licząca kroki, jednak jest łatwy w ukryciu, np. pod bluzą lub koszulą, dzięki czemu może być używany nawet podczas codziennych obowiązków. Niektóre modele wyposażone są w port USB lub radio, lecz te zazwyczaj są droższe.

Cena: klasyczny krokomierz z uchwytem na pasek kupisz już za ok. 40–100 zł.

Aplikacje z krokomierzem

Aplikacja Zdrowie Apple – dostępna tylko na iPhonach. Jedna z najdokładniejszych aplikacji liczących kroki na telefonie. Nie dostarcza użytkownikowi żadnych innych (często także zbędnych) informacji poza liczbą przebytych kroków, pokonanych pięter (w przypadku treningu na schodach) i spalonych kalorii.

Moves – aplikacja bardzo nowoczesna i interesująca pod względem grafiki. Aktywność fizyczną ukazuje w postaci mapy. Wg opinii użytkowników nie jest to jednak dokładny krokomierz i często źle liczy przebytą liczbę kroków.

Accupendo Pro – bardzo polecana aplikacja wśród miłośników monitorowania aktywności. Przede wszystkim dlatego, że jest bardzo prosta w obsłudze. Ma możliwość dostosowywania indywidualnych parametrów do każdego użytkownika, przez co jeszcze dokładniej pokazuje np. liczbę spalonych kalorii.

Pedometer Pro - nie wypada dobrze w kwestii dokładnego liczenia kroków, ponieważ często wyświetla ich aż o ¼ mniej. Natomiast jej zaletą jest fakt, że użytkownik włącza ją wtedy, gdy sam tego chce. To ogranicza jej stały dostęp do danych z telefonu.

Samsung S Health – Ta marka również postanowiła zachęcić swoich klientów do ruchu, wprowadzając krokomierz w postaci aplikacji i firmując ją swoją nazwą. Bywa, że aplikacja ta wyświetla nieco zawyżoną ilość przebytych kroków, ale jako jedyna z ww. przyznaje odznaki za zaangażowanie w trening. Na niektórych działa to motywująco.

Czytaj też: Najlepsze aplikacje dla biegaczy [ZESTAWIENIE TOP 9]

Warto wiedzieć

Jeśli chcesz przeliczyć liczbę przebytych kroków, jakie zarejestrował twój krokomierz wraz z liczbą spalonych kalorii pamiętaj, że np. podczas biegu wykonując 10 tysięcy kroków spalisz ok. 300 kcal. Inaczej jednak liczy się spalanie tkanki tłuszczowej podczas marszu lub wolnego spaceru, który rejestruje krokomierz. W tym przypadku 10 tysięcy kroków przekłada się na spalenie mniejszej ilość kcal - ok. 200.