Kettlebell – co to jest? Na czym polega trening z odważnikami?

2019-02-26 13:06

Kettlebells to rodzaj odważników, które wyglądem przypominają kulę armatnią z uchwytem. Trening z kettlebells nie tylko zwiększa siłę mięśni, ale także poprawia gibkość, koordynację i dobrze wpływa na wydolność sercowo-naczyniową. Poznaj inne zalety kettlebells i zasady treningu z odważnikami.

Kettlebell – co to jest? Na czym polega trening z odważnikami?
Autor: thinkstockphotos.com Kettlebell, w przeciwieństwie do zwykłych ciężarków, pozwalają wzmacniać mięśnie głębokie (stabilizujące).

Spis treści

  1. Czym różni się trening kettlebells od treningu z hantlami?
  2. Jak wygląda trening z kettlebells?
  3. Zalety ćwiczeń z kettlebells
  4. Trening z kettlebells – dla kogo jest przeznaczony?

Kettlebells zostały wynalezione w Rosji w XVIII wieku. Były wykorzystywane do treningu wojskowego, między innymi w radzieckiej armii. Od lat 40. stanowią narzędzie przeznaczone do ćwiczeń w sportach siłowych. Dziś ten nieco zapomniany przyrząd znów zyskuje popularność, przede wszystkim ze względu na swoją wszechstronność. Z kettlebells zwiększysz siłę, poprawisz swoją wytrzymałość, koordynację ruchową i dodatkowo pozbędziesz się zbędnych kilogramów.

Czym różni się trening kettlebells od treningu z hantlami?

Z wyglądu kettlebells przypominają kulę armatnią z doczepionym uchwytem. Ich unikalny kształt wpływa na większą efektywność treningu niż w przypadku zwyczajnych hantli. W przeciwieństwie do tradycyjnych ciężarków, kettlebells mają przesunięty środek ciężkości. To pozwala na skuteczniejsze wzmacnianie mięśni przedramienia, ale także wymusza trzymanie ciągłego balansu, przez co pracuje niemal każdy mięsień ciała - w tym mięśnie głębokie. Dzięki temu w wyniku ćwiczeń sylwetka nie zyskuje atletycznej budowy, lecz pozostaje smukła i rozwija się harmonijnie.

Jak wygląda trening z kettlebells?

Charakterystyczne dla treningu z kettlebells jest to, że angażuje do pracy wiele mięśni jednocześnie. Najczęściej polega na wykonywaniu kilkuminutowych serii, w których wielokrotnie powtarza się ten sam ruch. Wszechstronność ćwiczeń z kettlebells powoduje, że niektórzy zaliczają je bardziej do treningu ogólnorozwojowego niż tradycyjnego podnoszenia ciężarów.

Podstawowym ruchem w treningu z kettlebells jest swing w różnych odmianach. Najbardziej popularna jest rosyjska: odważnik trzyma się oburącz przed sobą, a następnie wprawia w ruch poprzez huśtanie nim – najpierw między nogami, później coraz wyżej aż dosięgnie wysokości klatki piersiowej. Swing amerykański zakłada unoszenie kettlebell na wysokość czoła. Można również huśtać odważnikiem za pomocą jednej ręki, podrzucać go czy podnosić i opuszczać jak zwykły ciężar.

Czytaj też: Kettlebell swing - technika i efekty wymachów z kettlem

Zalety ćwiczeń z kettlebells

Do najważniejszych zalet treningu z kettlebells należą:

  • budowanie siły i wytrzymałości wszystkich mięśni, co pozwala na harmonijny rozwój całego ciała;
  • szybsze pojawianie się rezultatów niż w przypadku ćwiczeń z hantlami i sztangami;
  • poprawa kondycji i wydolności sercowo-naczyniowej;
  • usprawnienie ruchów ciała przy wykonywaniu codziennych czynności, zwiększenie mobilności i gibkości;
  • zwiększenie efektów odchudzania.

Trening z kettlebells – dla kogo jest przeznaczony?

Kettlebells polecane są każdemu, kto chce połączyć wysoką skuteczność treningu siłowego i wytrzymałościowego z jednoczesnym podnoszeniem ogólnej sprawności i koordynacji ruchowej. Dzięki kettlebells można zwiększyć siłę bez rozrostu masy mięśniowej, co czyni ten rodzaj przyrządu idealnym dla kobiet. Dodatkową zaletą ćwiczeń z odważnikami jest angażowanie mięśni nóg i pośladków, a więc tych partii ciała, które u większości pań wymagają wzmocnienia i ujędrnienia.