Jak dbać o akcesoria sportowe?

2020-06-22 11:40

Regularne czyszczenie, impregnowanie oraz dbanie o sprzęt treningowy i akcesoria to konieczność! Zaniedbanie właściwego prania i czyszczenia sprzętów i akcesoriów sportowych, może skutkować nie tylko szybkim ich zniszczeniem, ale także problemami skórnymi czy nieprzyjemnymi infekcjami. Sprawdź, w jaki sposób dbać o akcesoria sportowe.

Jak dbać o akcesoria sportowe?
Autor: Getty Images

Spis treści:

  1. Jak wyczyścić torbę sportową?
  2. Jak prać odzież sportową?
  3. Jak dbać o buty do biegania?
  4. Jak czyścić matę do jogi?
  5. Jak dbać o sztangę?
  6. Jak dbać o rękawice bokserskie?
  7. Jak prać owijki bokserskie?
  8. Jak dbać o worek treningowy?
  9. Jak czyścić gumy do ćwiczeń?
  10. Jak dbać o buty trekkingowe?
  11. Jak dbać o odzież z membraną?
  12. Jak prać bieliznę termoaktywną?
  13. Jak czyścić kask narciarski?

Bez dbałości o akcesoria i sprzęty sportowe niestety nie będziemy mogli cieszyć się aktywnością fizyczną zbyt długo. Wyobraźcie sobie, hektolitry potu rocznie, które wnikają w odzież, buty, maty czy torby. Żeby nasze rzeczy treningowe miały się dobrze i nie trzeba było ich często wymieniać, należy je odpowiednio czyścić i o nie dbać.

Nawet zanim skorzystamy z nowo zakupionego sprzętu sportowego, warto abyśmy na początku odpowiednio wyczyścili dany produkt. Na jego powierzchni jest nie tylko mnóstwo zarazków i bakterii pozostawianych przez klientów lub pracowników sklepu, ale także poprodukcyjnych osadów przemysłowych.

Zebraliśmy najważniejsze i najskuteczniejsze porady dotyczące pielęgnacji najpopularniejszych sprzętów sportowych. Zobacz, jak musisz się z nimi obchodzić, by sprzęt służył ci długie lata.

Jak wyczyścić torbę sportową?

Miękkie i lekkie torby sportowe z powodzeniem możemy wyprać w pralce. O tym, jak dokładnie się ją pierze, znajdziemy informacje na ulotce lub metce w torbie. Jeśli torba jest wykonana z syntetycznego materiału, najlepiej sprawdzą się delikatne środki i cykle prania.

Co robić, jeśli torba ma usztywnienie? To zależy od producenta. Jeśli producent wyraźnie pisze, że torbę można bez obaw prać w pralce wraz z usztywnieniem – róbmy to. Jeśli nie, usztywnienie trzeba wyjąć. Wszystkie widoczne zabrudzenia i plamy możemy usunąć szczotką lub mokrą ścierką nasączoną detergentem.

Jeśli torba nie jest brudna, tylko nieprzyjemnie pachnie można wyprasować ją żelazkiem parowym. Gorąca para zabija bakterie i doskonale usuwa brzydki zapach.

Jak uchronić torbę przed niepożądanym zapachem? Wystarczy często ją wietrzyć. Można też dodawać do środka torebki wchłaniające wilgoć lub saszetki herbaty.

Jak prać odzież sportową?

Aby odzież sportowa i akcesoria do uprawiania sportu służyły nam jak najdłużej, musimy dbać o nie regularnie – czyścić i konserwować. Odzież sportowa wykonana jest ze specyficznych tworzyw, które mają tendencję do zapychania mikroporów i obniżenia oddychających i wodoodpornych właściwości.

Jeśli ćwiczysz regularnie, 2-4 razy w tygodniu, i tak czeka cię wymiana koszulki do treningu co około pół roku (do 2 lat maksymalnie). Inne części odzieży sportowej wymieniaj:

I zawsze, kiedy zauważysz zużycie ubrania: rozciągnięcie tkaniny, poluzowanie gumek, przetarcia, warto pomyśleć o wymianie. Zużyta tkanina funkcyjna nie będzie spełniać swojej roli - dotyczy to zwłaszcza dzieży kompresyjnej.

W strojach treningowych nietrudno o bakterie i grzyby – pocimy się w niej, zostawiamy naskórek i gromadzimy bakterie ze swojego ciała. Żeby pozbyć się brzydkiego zapachu i plam, warto zainwestować w specjalnie preparaty do prania odzieży funkcyjnej, które są skuteczniejsze w usuwaniu nieprzyjemnego zapachu potu i lepiej ją chronią. Nie używamy płynów zmiękczających. Pierzemy je w niskich temperaturach, nie wyciskamy. I najważniejsze: najlepiej prać je od razu po treningu, nie warto zwlekać - to służy bakteriom odpowiedzialnym za przykry zapach.

Czytaj też: Jak dbać o odzież sportową?

Jak dbać o buty do biegania?

Jeśli zabrudzenia są niewielkie wystarczy przetrzeć buty do biegania wilgotną szmatką. Brudną podeszwę możemy wyczyścić gąbką lub szczotką z dodatkiem detergentu.

Zaś nieprzyjemny zapach butów najłatwiej usunąć, wymieniając wkładkę na nową. Następnie warto spryskać wnętrze buta specjalnym preparatem odświeżającym.

Pranie butów w pralce to ostateczność. Lepiej nie robić tego częściej niż raz w miesiącu. Tak długi kontakt z wodą i detergentami osłabia strukturę materiałów obuwia i może na stałe odkształcić cholewką. Zanim wrzucimy buty do pralki, wyjmijmy z nich wkładki, sznurówki i włóżmy do siatkowego woreczka. Temperatura wody powinna być nie wyższa niż 30 stopni, a program ustawiony na pranie delikatnych rzeczy. Nie suszmy butów na słońcu, ponieważ mogą spłowieć i skurczyć się. Najlepiej, aby wyschły naturalnie.

Czytaj też:

Jak czyścić matę do jogi?

Matę do jogi można czyścić na kilka różnych sposobów:

  1. Czyszczenie maty na podłodze. Odbywa się za pomocą zwilżonej szmatki. Przecieramy ją dokładnie, zbierając zabrudzenia. Najlepiej, aby szmatka była nasączona płynem do mycia lub mydłem. Aby ją wypłukać po prostu przepłucz matę do jogi pod prysznicem albo ściągnij płyn najpierw mokrą szmatką, a później suchą.
  2. Czyszczenie maty pod prysznicem. Matę najlepiej rozwiesić na ściance od kabiny prysznicowej i przetrzeć ją szmatką z dodatkiem płynu myjącego. Następnie polać matę ciepłą wodą z prysznica i pozostawić do wyschnięcia.
  3. Czyszczenie maty z wykorzystaniem wanny. Najpierw nalewamy do wanny trochę letniej wody, następnie rozpuszczamy w niej odrobinę delikatnego detergentu lub po prostu żelu do mycia czy mydła. Moczymy matę, a później przecieramy ją ściereczką. Matę można suszyć na świeżym powietrzu lub np. na stole, blisko kaloryfera.
  4. Czyszczenie maty w pralce. Tak! Matę do jogi można myć nawet w pralce! Ale dotyczy to jedynie miękkich mat. Pierzemy je w temperaturze nie większej niż 30 stopni C. Jednak musimy pamiętać o jednej ważnej rzeczy – nie możemy suszyć maty ani odwirowywać jej w pralce! Przed wrzuceniem jej do pralki, warto najpierw zapoznać się z informacjami od producenta. Być może mata, którą mamy, nie nadaje się do takich zabiegów.

Inne ważne informacje:

  • Nigdy nie zawijaj maty, która dobrze nie wyschła!
  • Nie kładź jej bezpośrednio na piecyku, kaloryferze, czy innych źródle ciepła – może się stopić.
  • Nie wystawiaj maty na gorące słońce w samo południe. Zwłaszcza, gdy jest ciemnego koloru.
  • Aby mata szybciej wyschła, warto po prostu odsączać ją za pomocą ręcznika, mocno dociskając go do jej powierzchni.

Jak dbać o sztangę?

O sztangę i hantle najlepiej dbać regularnie, przecierając je po każdym treningu wilgotną ścierką z detergentem. To sprzęt, który czyści się niezwykle prosto i warto dopilnować tego, żeby metal nie pokrył się rdzą, bo jeśli już tak się stanie – możemy mieć ze sprzętem większy problem.

Ale nie ma rzeczy niemożliwych! Rdzy ze sztangi można pozbyć się papierem ściernym lub używając szlifierki kątowej. Kiedy już zetrzemy rdzę z powierzchni, warto zaimpregnować metal specjalnym sprejem to takiego tworzywa i pomalować. Jeśli chodzi o wybór spreju – najlepszy będzie ten, odporny na różne temperatury, zabezpieczy sztangę przed kolejnym pokryciem się rdzą.

Czytaj też:

Jak dbać o rękawice bokserskie?

Podstawowym problemem w utrzymaniu higieny rękawic bokserskich jest ich zapach. Co zrobić, żeby nie odstraszały nas nieprzyjemnym zapachem?

1. Używaj owijek bokserskich. Owijki bokserskie, jak powszechnie wiadomo, służą do usztywnienia nadgarstka. Jednak nie jest to ich jedyna funkcja! Owijki odizolowują rękawice od wilgoci, która wytarza się w środku rękawic. Winowajcą jest po prostu pot, ponieważ rękawice nie przepuszczają powietrza. Owijki do rękawic można prać nawet kilka razy w tygodniu, nie martwiąc się o ich zużycie, ponieważ są wykonane z elastycznego materiału, który nadaje się do wielokrotnego prania w pralce.

2. Susz rękawice. Same owijki nie wystarczą do ostatecznego rozprawienia się z przykrym zapachem. One też po pewnym czasie nasiąkają wilgocią, a pot przesiąka do rękawic.

Nieprzyjemny zapach, który wydziela się z zaniedbanych rękawic, to efekt grzybów i bakterii, które zaczynają rozwijać się w ich wnętrzu. Wilgoć, mała przestrzeń i utrudniony dostęp światła bardzo szybko powoduje rozwój zarazków w rękawicach bokserskich. Aby do tego nie dopuścić, trzeba po każdym treningu odpowiednio je suszyć! Musi to odbywać się w temperaturze pokojowej, która nie przekracza 25 stopni C. Rękawic nie wolno suszyć na kaloryferach, piecykach i innych bezpośrednich źródłach ciepła. Inaczej materiał, którymi obszyte są rękawice może popękać albo stopić się.

A co zrobić, jeśli już dopuściliśmy do nieprzyjemnego zapachu rękawic?

  1. Zamroź rękawice. To najskuteczniejszy i najmniej kosztowny sposób odgrzybiania rękawic i pozbycia się z nich przykrego zapachu. Najpierw należy je dobrze wysuszyć, później włożyć do torebki foliowej i zostawić na całą noc w zamrażalniku. Rękawice po wyjęciu powinny rozmrażać się kilka godzin. Pamiętaj, aby przed zamrożeniem odpowiednio wysuszyć rękawice! W innym wypadku materiał może ulec uszkodzeniu.
  2. Wypychanie gazetami. To dobry sposób na wyciągnięcie wilgoci, a razem z nią brzydkiego zapachu. Niektórzy sportowcy są zdania, że lepsze efekty można uzyskać, dzięki zawinięciu w gazetę węgla lub soli.

Jak czyścić rękawice? Nie wolno prać ich pralce, a czyszczenie może odbywać się jedynie za pomocą wilgotnej ścierki, którą powinniśmy delikatnie przecierać powierzchnię rękawic.

A jak pielęgnować rękawice bokserskie? Poza podanymi już sposobami, warto je natłuszczać, ponieważ skóra naturalna wymaga takiej pielęgnacji. Nie trzeba natłuszczać jedynie rękawic ze skóry syntetycznej.

Jak prać owijki bokserskie?

Nie wolno ich prać w wysokiej temperaturze ani suszyć w suszarce bębnowej – w takich warunkach mogą się kurczyć i ulegać trwałym zagnieceniom. Najlepiej prać je w worku do prania, aby odizolować je od innych ubrań, dzięki temu rzep nie będzie przyczepiał się do innych rzeczy i zaciągał bandaża. I ostatnia uwaga – jeśli owijki/bandaże bokserskie są kolorowe, mogą farbować, ale warto to najpierw sprawdzić, mydląc je i płucząc pod ciepłą wodą.

Jak dbać o worek treningowy?

Czyszczenie worka treningowego (bokserskiego) jest bardzo proste. Wystarczy regularnie przecierać go wilgotną szmatką, aby zachować jego świeżość. Utrzymanie worka treningowego w dobrym stanie nie jest trudne dzięki temu, że z zewnątrz pokryty jest skórzaną powłoką, bardzo łatwo się go przeciera i zbiera z niego pot czy kurz.

Aby worek służył nam przez długie lata, musimy pamiętać jedynie o tym, żeby nie był trzymany w wilgotnych miejscach i miał dobrą wentylację. Materiały skórzane czy skóro podobne mają pewne wymagania, których trzeba przestrzegać, aby się nie zniszczyły:

  1. Nie wystawiaj worka na wysokie temperatury i bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
  2. Pozwalaj mu wyschnąć do końca.
  3. Nie mocz go – jedynie przecieraj wilgotną szmatką.

Jak czyścić gumy do ćwiczeń?

Gumy do ćwiczeń z kauczuku najlepiej przecierać wilgotną ściereczką nasączoną delikatnym detergentem. Te, pokryte materiałem, można wyprać w pralce albo przepłukać w misce z letnią wodą, stosując się do zaleceń na metkach produktów.

Czytaj też:

Jak dbać o buty trekkingowe?

Buty trekkingowe wykonane są z naturalnych skór: nubukowych, licowych, zamszowych lub z materiałów skóropodobnych. To sprawia, że pranie ich w pralce jest wykluczone. Zatem jak o nie dbać? Za pomocą szczoteczki z miękkim włosiem zamoczonej w ciepłej wodzie.

Do butów trekkingowych nie używamy silnych detergentów ani proszków do prania. W pralce możemy jedynie wyprać wkładki butów, a jeśli są wykonane ze skóry – czyścimy je ręcznie. Buty powinny wyschnąć naturalnie, najlepiej na dworze, ale w cieniu, wystawione na wiatr. Po suszeniu impregnujemy buty woskiem, wazeliną lub sprejem. Poza sezonem przechowujemy buty w suchym i przewiewnym miejscu, nie owijając ich ciasno folią – muszą oddychać, by skóra nie zapleśniałą. Aby zachowały swój kształt, warto do ich środka włożyć prawidła lub gazety.

Jak dbać o odzież z membraną?

Odzież z membraną warto prać w pralce po każdym sezonie. Kurz i brud zapychają mikropory w materiale i odzież traci swoje właściwości.

Przed wrzuceniem ubrań do pralki opróżniamy kieszenie, zasuwamy suwaki, zapinamy rzepy, guziki oraz paski. Ustawiamy pralkę na 40 stopni i wybieramy program do prania odzieży sportowej (chyba, że producent wskazał inaczej).

Uwaga! Nie wsypujemy zwykłego proszku! Używamy takiego, który jest przeznaczony do prania odzieży z membraną. Po skończonym praniu płuczemy odzież bez użycia płynu do płukania i rozwieszamy do wyschnięcia. Kurtkę i spodnie spryskujemy impregnatem.

Jak prać bieliznę termoaktywną

Bieliznę termoaktywną pierzemy po każdym wysiłku. Jednak, nie można jej prać z innymi ubraniami, ponieważ zwykłe płyny i proszki mogą zniszczyć jej termiczne działanie. W czym prać odzież termoaktywną? Najlepiej w szarym mydle, płatkach mydlanych lub w delikatnym proszku do prania dla dzieci. Przed włożeniem odzieży do pralki, zabezpieczmy ją w woreczkach do prania. Temperatura prania powinna wynosić około 30-40 stopni. Rezygnujemy już z wirowania, a po wyjęciu rzeczy z pralki, nie wyciskamy wody, jedynie lekko ugniatamy odzież. Bielizny termoaktywnej nie wolno prasować! Suszymy ją, rozwieszając na sznurku.

Jak czyścić kask narciarski?

Wnętrze kasku narciarskiego pierzemy w pralce, a jeśli wyściółka jest przymocowana do niego na stałe, czyścimy wnętrze namydloną szczoteczką, a płyn zbieramy wilgotną gąbką. Inną możliwością jest kupienie pianki do czyszczenia kasków, która wnika w materiał, zbiera kurz oraz brud i usuwa przykry zapach.