Jak urządzić domową siłownię za 200, 500 lub 1000 złotych

2014-11-14 14:12

Jak urządzić domową siłownię za niewielkie pieniądze? Zobacz przykładowe zestawy sprzętu treningowego do domowej siłowni, jakie możesz kupić za 200, 500 i 1000 złotych.

Domowa siłownia: hantle
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

 1. Domowa siłownia za 200 zł
 2. 1. Sprzęt do domowej siłowni: hantle
 3. 2. Sprzęt do domowej siłowni: mata do ćwiczeń
 4. 3. Sprzęt do domowej siłowni: twister
 5. Domowa siłownia za 500 zł
 6. 1.Sprzęt do domowej siłowni: skakanka
 7. 2. Sprzęt do domowej siłowni: hantle z regulacją obciążenia
 8. 3. Sprzęt do domowej siłowni: rower stacjonarny
 9. Domowa siłownia za 1000 zł
 10. 1. Sprzęt do domowej siłowni: orbitrek
 11. 2. Sprzęt do domowej siłowni: Bosu
 12. 3. Sprzęt do domowej siłowni: piłka gimnastyczna

Urządzając mini siłownię w domu nie musisz mieć specjalnego pomieszczenia, przeznaczonego tylko do ćwiczeń. Możesz ćwiczyć w salonie albo w większej sypialni. W takim przypadku ważne jest, żeby sprzęt nie zajmował dużo miejsca i dało się go szybko schować.

Domowa siłownia za 200 zł

Aby urządzić domową siłownię przy budżecie do 200 zł wybierajmy drobne, wielofunkcyjne sprzęty, np. hantle, matę ułatwiającą wykonywanie ćwiczeń rozgrzewających oraz rozciągających, drążki do podciągania się, twistery i skakanki.

Używając tylko tych podstawowych akcesoriów do ćwiczeń w dość krótkim czasie można wyraźnie poprawić kondycję i schudnąć.

1. Sprzęt do domowej siłowni: hantle

Hantle stanowią podstawowy sprzęt treningowy. Ze względu na możliwość wszechstronnego wykorzystania, powinny znaleźć się w każdej domowej siłowni. Hantle służą do regularnych ćwiczeń siłowych na bicepsy, tricepsy, mięśnie czworoboczne i mięśnie klatki piersiowej. Ciężarki wykorzystuje się też do ogólnych ćwiczeń wzmacniających górną część ciała. Ich zaletą jest także to, że zajmują bardzo mało miejsca.

Sprawdź jak dobrać ciężar hantli do wagi ciała i poziomu zaawansowania

Domowa siłownia: hantle
Autor: thinkstockphotos.com

2. Sprzęt do domowej siłowni: mata do ćwiczeń

Mata do ćwiczeń - przyda się do ćwiczeń rozciągających, pilatesu, brzuszków, jogi, planka i ćwiczeń na kręgosłup. To podstawowy sprzęt do ćwiczeń, chroniący przed otarciami i zapobiegający niekontrolowanym poślizgnięciom. Warto więc kupić matę z antypoślizgową powierzchnią, nie pochłaniającą wilgoci. Dobra mata, odporna na naprężenia i przetarcia będzie nadawała się do użytku nawet przez kilka lat.

Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie maty do ćwiczeń

Domowa siłownia: mata do ćwiczeń
Autor: thinkstockphotos.com

3. Sprzęt do domowej siłowni: twister

Twister to niezwykle proste w obsłudze, lekkie i małe urządzenie treningowe. Systematyczne, 10-15 minutowe treningi na twisterze pozwolą poprawić kondycję i wyćwiczyć mięśnie skośne brzucha i pozbyć się zbędnych centymetrów z okolic talii. Dodatkową zaletą twistera jest to, że jest lekki i nie zajmuje dużo miejsca.

Podczas ćwiczeń kręć tylko dolną częścią ciała (skręcaj biodra i nogi), a tułów, ramiona i głowa powinny pozostać nieruchome.

Kupując twister zwróć uwagę na dwa istotne elementy: czy ma na powierzchni wybrzuszenia (masujące stopy) i linki (dzięki którym dodatkowo możesz ćwiczyć mięśnie ramion).

Domowa siłownia: twister
Autor: thinkstockphotos.com

Domowa siłownia za 500 zł

Dysponując kwotą 500 zł możemy zainwestować w uniwersalne urządzenia takie jak, np. rower treningowy, hantle umożliwiające zmianę obciążenia oraz ponadczasową skakankę.

1.Sprzęt do domowej siłowni: skakanka

Skakanka jest symbolem dzieciństwa, o którym warto sobie przypomnieć. Ten niedrogi przyrząd gimnastyczny pomoże zadbać o figurę i kondycję. Skacząc na skakance angażujesz do pracy wszystkie mięśnie: ramiona, barki, przedramiona, pośladki, łydki, uda, brzuch, plecy i klatkę piersiową, a krew i limfa zaczynają szybciej krążyć. Warto wiedzieć, że pięć minut skoków na skakance tak samo skutecznie ujędrnia nogi, co przebiegnięcie ok. 800 metrów!

Kupując skakankę zwróć uwagę na jej długość (będziesz mieć kłopoty ze skakaniem, jeśli będzie zbyt krótka lub za długa) i materiał, z którego została wykonana (powinna być trwała i łatwa do rozplątania). Jeśli większy nacisk chcesz położyć na wzmocnienie ramion, zainteresuj się skakanką z dodatkowym obciążeniem.

Czytaj też: Jak skakać na skakance, żeby schudnąć?

Trening ze skakanką – jak skakać, żeby schudnąć?
Autor: thinkstockphotos.com Regularne skakanie na skakance poprawi wygląd nóg, pośladków i ramion

2. Sprzęt do domowej siłowni: hantle z regulacją obciążenia

Hantle nakładane (zestaw). Kupując droższe hantle masz możliwość zmiany obciążenia w zależności od poziomu wytrenowania i rodzaju ćwiczeń. Oznacza to, że hantle kupione raz posłużą dla kilku osób o różnej masie mięśniowej.

Ćwicząc z hantlami należy pamiętać, aby nie blokować kolan i łokci podczas wyprostu, a oddech brać przy podnoszeniu hantli w górę.

Obejrzyj: Wideo-trening na seksowne pośladki z hantlami

Domowa siłownia: hantle nakładane
Autor: thinkstockphotos.com

3. Sprzęt do domowej siłowni: rower stacjonarny

Rower stacjonarny jest jednym z bezpieczniejszych sprzętów treningowych, gdyż jazda na nim nie obciąża stawów. Doskonale nadaje się do ćwiczeń aerobowych, bo pozwala na dokładne utrzymanie zarówno tempa jazdy, jak i tętna. Wybierając rower treningowy zwróć uwagę na skalę regulacji oporu, umożliwiającą efektywniejszy trening.

Czytaj też: Plan treningowy na rowerze dla kobiet

Domowa siłownia: rower stacjonarny
Autor: thinkstockphotos.com

Domowa siłownia za 1000 zł

Przy nieco większym budżecie, możemy zainwestować w sprzęty droższe, na przykład orbitrek, stepper i Bosu. W celu zwiększenia wielofunkcyjności zestawu, możemy uzupełnić go tańszym elementem – na przykład piłką gimnastyczną.

1. Sprzęt do domowej siłowni: orbitrek

Orbitrek to połączenie roweru treningowego i steppera. Ruchy wykonywane na orbitreku przypominają połączenie biegania, jazdy na nartach i rowerze, a także marszu w górach. Ćwiczenia pozwalają nie tylko rozwinąć poszczególne grupy mięśniowe, ale i poprawić kondycję fizyczną.

Orbitrek to klasyczne urządzenie do treningu kardio. Na dobrym sprzęcie z regulacją tempa i obciążenia można przeprowadzić cały trening: rozgrzewkę, trening właściwy i ćwiczenia odprężające na koniec.

Domowa siłownia: orbitrek
Autor: thinkstockphotos.com

2. Sprzęt do domowej siłowni: Bosu

Bosu - bardzo proste i wielofunkcyjne urządzenie do ćwiczeń. Jest to połowa kuli z grubej gumy, zamocowana na twardej, plastikowej podstawie. Na Bosu ćwiczy się przede wszystkim balans i równowagę, ale główną zaletą urządzenia jest angażowanie dodatkowych partii mięśni, które muszą się mocniej napinać z powodu niestabilnego podłoża do ćwiczeń.

Czytaj też: Przykładowe ćwiczenia z Bosu

BOSU - co to jest? Przykładowe ćwiczenia z połową piłki do balansowania
Autor: thinkstockphotos.com BOSU - co to jest? Przykładowe ćwiczenia z połową piłki do balansowania

3. Sprzęt do domowej siłowni: piłka gimnastyczna

Piłka gimnastyczna (fitball, piłka fitnessowa, piłka rehabilitacyjna) początkowo wykorzystywana była przez fizjoterapeutów do ćwiczeń odciążających kręgosłup, ogólnego wzmocnienia mięśni i poprawy koordynacji ruchowej. Ćwiczenia okazały się nie tylko skuteczne, ale i przyjemne, dlatego wiele klubów fitness wprowadziło fitball do swojej oferty.

Ćwiczenia z wykorzystaniem piłki gimnastycznej to idealna alternatywa dla osób, które chcą w domu pracować nad swoją sylwetką, świetnie się przy tym bawiąc.

Obejrzyj: Wideo-trening w domu z piłką gimnastyczną

Ćwiczenia z piłką, czyli fit ball
Autor: thinkstockphotos.com Ćwiczenia na piłce fit ball przeznaczone są szczególnie dla tych osób, które mają problemy z kręgosłupem.