Taśmy Thera-Band – jak ich używać? Ćwiczenia z Thera-Band

2020-03-24 12:33

Taśmy Thera-Band to sprzęt stworzony do zwiększenia sprawności ruchowej, czyli siły, wytrzymałości oraz mobilności naszego ciała. Thera-Band początkowo były stworzone do celów rehabilitacyjnych i fizjoterapeutycznych, aby przywrócić pacjentów do zdrowia. Obecnie także osoby bez urazów fizycznychi wykonują ćwiczenia z Thera-Band w celu zapobiegania kontuzjom, przeciążeniom oraz osłabieniu mięśni. Thera-Band, w zależności od koloru taśmy, ma różną siłę i rozciągliwość, co pozwala na odpowiednie dobranie danej taśmy do swoich potrzeb i celów. Sprawdź, czym charakteryzują się taśmy Thera-Band, dowiedz się, jak ich używać oraz poznaj najskuteczniejsze ćwiczenia wykonywane z ich pomocą.

Taśmy Thera-Band – jak ich używać? Ćwiczenia z thera band
Autor: Getty images

Spis treści

 1. Czym są taśmy Thera-Band?
 2. Kolory taśm Thera-Band
 3. Ćwiczenia z taśmami Thera-Band
 4. Przykładowe ćwiczenia z taśmami Thera-Band
 5. Efekty ćwiczeń z taśmami Thera-Band

Taśmy Thera-Band zostały stworzone w Stanach Zjednoczonych w Akron, a do użytku weszły w 1978 roku. Służą przede wszystkim do ćwiczeń mobilizujących stawy, przywracających siłę mięśniową oraz zwiększających zakresy ruchomości. Stąd zastosowanie Thera-Band głównie w fizjoterapii i rehabilitacji. Jednak ćwiczenia z Thera-Band mogą służyć także osobom zdrowym, chcącym profilaktycznie zapobiegać urazom oraz bólom stawów i mięśni. Taśmy Thera-Band zostały stworzone tak, aby ich kolory sugerowały moc oraz rozciągliwość danej taśmy. Dzięki temu łatwo dopasować je do swoich potrzeb.

Warto wiedzieć, że w 1999 roku została założona Thera-Band Academy, czyli organizacja, która zajmuje się szkoleniami, treningami oraz badaniami naukowymi poświęconymi taśmom Thera-Band. Organizacja pracuje nad ulepszaniem tych innowacyjnych taśm, nowoczesnymi programami treningowymi oraz zwiększeniem zastosowania przyborów do treningów z Thera-Band. W tych celach współpracuje ze specjalistami i profesjonalistami z dziedziny sportu i medycyny z całego świata.

Czym są taśmy Thera-Band?

Taśmy Thera-Band to gumy wyprodukowane ze specjalnego lateksowego tworzywa, które jest cienkie, rozciągliwe i jednocześnie bardzo wytrzymałe. Thera-Band przypomina nieco rozciągnięty nienapompowany balon. Dzięki delikatnemu, lateksowemu tworzywu możemy z powodzeniem używać taśm bezpośrednio na skórę, nie obawiając się podrażnień i zbytniego ucisku tkanek miękkich. Dla osób, które mają alergię na lateks, poleca się specjalne hipoalergiczne taśmy Thera-Band bez lateksu.

Thera-Band mają szerokie zastosowanie w terapiach, rehabilitacji, fizjoterapii oraz zajęciach fitness. Taśmy najczęściej trzyma się za pomocą własnych dłoni i zaczepia się je o stopy lub inne części ciała, np. plecy czy uda.

Jednak trening z Thera-Band posiada tak wiele różnych zastosowań i wariantów ćwiczeń, że czasem własne ciało może nam nie wystarczyć. W tym celu na rynku dostępne są akcesoria do treningu z Thera-Band, takie jak uchwyty paskowe, uchwyty drzwiowe, uchwyty plastikowe, uchwyty sportowe oraz manżety na rzep. Przybory te pozwalają zwiększyć zastosowanie taśm oraz urozmaicić trening.

Kolory taśm Thera-Band

Kolory taśm Thera-Band sugerują ich maksymalne rozciągnięcie oraz stawiany opór. Na rynku dostępnych jest siedem kolorów: żółty, czerwony, zielony, niebieski, czarny, srebrny oraz złoty.

Opór taśmy wzrasta w zależności od procentowego zwiększania się jej długości. Procenty rozkładają się tutaj na wartości: 25%, 50%, 75%, 100%, 125%, 150%, 175%, 200%, 225%, 250%. Do powyższych miar przydzielane jest odpowiednie obciążenie, jakie daje taśma w danym rozciągnięciu. Taśmy Thera-Band mogą mieć siłę minimalnie od 0,5 kg do maksymalnie 18,2 kg, ale możliwości danej taśmy uzależnione są od jej koloru.

Przykładowo: jeśli wybierzemy zieloną taśmę i rozciągniemy ją do wartości 50% będzie miała ona siłę oporu 1,5 kg, a jeśli zdecydujemy się na taśmę niebieską i rozciągniemy ją do 200%, będzie ona stanowić opór 5 kg.

Siłę i możliwości taśm Thera-Band dzieli się kolejno na następujące kolory, zaczynając od najsłabszej: taśma żółta, taśma czerwona, taśma zielona, taśma niebieska, taśma czarna, taśma srebrna, taśma złota.

Aby dobrać do swoich potrzeb odpowiedni kolor taśm Thera-Band trzeba zwrócić uwagę na indywidualny i aktualny stan siły oraz zdrowia naszego organizmu. Taśma powinna być dobrana tak, aby wykonać z nią piętnaście powtórzeń danego ćwiczenia bez większego problemu. Taśmę powinno się rozciągać nie więcej niż na trzy metry.

Kobiety najczęściej wybierają taśmę czerwoną, a mężczyźni zieloną i niebieską. Natomiast, dla osób starszych polecana jest taśma żółta, a dla sportowców wyczynowych taśma srebrna i złota.

Ćwiczenia z taśmami Thera-Band

W zależności od konkretnego ćwiczenia z taśmą Thera-Band będziemy musieli odpowiednio przymocować taśmę na dłoni, stopie lub innej części ciała.

Mocowanie na dłoni: Chwytami za szeroko rozłożoną taśmę i owijamy ją wokół osi dłoni, na jej środku i przytrzymujemy kciukiem. Przypomina to nieco owijanie dłoni bandażem, kiedy się skaleczymy. Takie mocowanie zapobiega wyślizgnięciu się taśmy z ręki i niedokrwieniu dłoni.

Mocowanie na stopie: Stajemy na jednym końcu taśmy, a drugi chwytamy w dłoń lub wykonujemy pętlę na jednej stopie, drugą stopą stajemy na kolejnym fragmencie taśmy i chwytamy za jej koniec.

Przed przystąpieniem do ćwiczeń z taśmami Thera-Band należy przestrzegać kilku ważnych zasad:

 1. Pamiętaj, aby ruch prowadzić powoli i dokładnie, a każde powtórzenie wykonywać w jednostajnym tempie.
 2. Staraj się, aby zachowywać właściwy tor ruchu podczas każdego ćwiczenia. To zapobiegnie kontuzjom i przeciążeniom stawu.
 3. Jeśli podczas wykonywania jakiegokolwiek ćwiczenia poczujesz wyraźny ból, natychmiast je przerwij i wykonaj inne.

Przykładowe ćwiczenia z taśmami Thera-Band

 1. Stań na taśmie jedną nogą wysuniętą i lekko ugiętą w kolanie i chwyć za końce taśmy. Ugnij ręce w stawach łokciowych i wykonuj wznosy ręki do góry, dążąc do jej wyprostu. Pamiętaj, aby noga wykroczna była stale naprężona. Zrób to ćwiczenie na obydwie nogi po 15 powtórzeń.
 2. Stań obiema nogami na taśmie i chwyć za jej końce. Następnie skrzyżuj taśmę i ugnij ręce w stawach łokciowych. Wykonuj wznosy ramion, prostując je ku górze i na boki. Zrób 15 powtórzeń.
 3. Stań obiema nogami na taśmie i chwyć za jej końce. Następnie odchyl się w lewą stronę, wyciągając lewą rękę w górę, odrywając i prostując prawą nogę. To samo wykonaj na drugą stronę po 15 powtórzeń na każdą z nich.
 4. Połóż się na macie z ugiętymi kolanami. Załóż taśmę za kark i zaczep ją o swoje stopy. Następnie unieś nogi do góry zgięte pod kątem 90 stopni, a ręce załóż za głowę. Wykonuj brzuszki, delikatnie odrywając łopatki od podłoża. Zrób to ćwiczenie w 20 powtórzeniach.
 5. Przyjmij pozycję klęku podpartego. Chwyć za oba końce taśmy i załóż ją sobie za stopę. Następnie powoli wyprostuj nogę w tył. W tej pozycji wykonaj 15 powtórzeń.
 6. Umieść taśmę nad swoimi kolanami, tak aby stanąć z nią w rozkroku na szerokość bioder. Następnie wykonaj delikatny przysiad, uginając nogi maksymalnie do kąta 90 stopni. Powtórz 15 razy.

Efekty ćwiczeń z taśmami Thera-Band

Efekty ćwiczeń jakie można uzyskać z taśmami Thera-Band są nieocenione! Te wyjątkowe taśmy działają prozdrowotnie na stawy, mięśnie, więzadła i ścięgna całego ciała. W zależności od partii mięśniowej i stawów, które poddamy treningowi, możemy w krótkim czasie zaobserwować zadowalające nas rezultaty. Do najważniejszych efektów ćwiczeń z taśmami Thera-Band można zaliczyć:

 • lepszą stabilizację ciała
 • większe poczucie równowagi
 • mocniejsze mięśnie głębokie
 • zwiększony zakres ruchomości stawów
 • większą elastyczność ciała
 • przyrost siły i wytrzymałości mięśniowej
 • wymodelowanie sylwetki
 • poprawę postawy ciała
 • większą mobilność stawów
 • redukcję wagi