Ganglion okolicy nadgarstka - przyczyny, objawy i leczenie

Ganglion (torbiel galaretowata) to guzek na nadgarstku, który może być zarówno niewielki i nie dający żadnych dolegliwości, jaki i sporych rozmiarów, bolesny i uciążliwy. Szczęśliwie nie jest to złośliwy nowotwór i nie jest to zmiana groźna. Niemniej jednak nie można jej lekceważyć – pojawienie się jakiejkolwiek zmiany na nadgarstku, nawet zupełnie niebolesnej, powinno zostać skonsultowane przez ortopedę. Jakie są przyczyny i objawy ganglionu? Na czym polega leczenie i czy jest ono konieczne?

Ganglion (torbiel galaretowata) to ograniczona łącznotkankową torebką przestrzeń wypełniona gęstym płynem, swoją konsystencją przypominającym żel. Tworzy się jako nieprawidłowe uwypuklenie torebki stawowej lub pochewki ścięgna - najczęściej właśnie w okolicy nadgarstka - stąd pacjenci często mówią, że zrobił im się "guzek na nadgarstku". Do takiej "dodatkowej" przestrzeni napływa płyn stawowy, który się tam zatrzymuje, kumuluje i prowadzi do powstania torbieli, która jako okrągłe, punktowe zgrubienie zaczyna być widoczna na skórze. Gangliony okolicy nadgarstka częściej występują u kobiet niż u mężczyzn, przeważnie między 20. a 40. rokiem życia.

Spis treści

  1. Ganglion - przyczyny powstawania
  2. Ganglion - objawy
  3. Ganglion - diagnostyka
  4. Ganglion - leczenie

Ganglion - przyczyny powstawania

Przyczyny powstawania ganglionów nie są jasne. W części przypadków towarzyszą uszkodzeniom struktur nadgarstka – ganglion powstaje wówczas w miejscu rozerwanego więzadła.

Jednak w większości przypadków ganglionom nie towarzyszą inne uszkodzenia i trudno jest określić, dlaczego powstały. Wydaje się, że znaczenie w ich powstawaniu mają mikrourazy, powtarzane niewielkie urazy, przeciążenia czy miejscowe stany zapalne.

Ganglion - objawy

Ganglion to zmiana w kształcie guzka położona pod skórą – w zależności od wielkości może być ledwo wyczuwalna albo wyraźnie widoczna. Wielkość ganglionu może się zmieniać – okresowo albo np. po wysiłku może się zwiększyć.

Zmiana jest dość spoista, nieco przesuwalna pod skórą. Najczęściej mamy do czynienia z ganglionami położonym na grzbiecie nadgarstka. W większości przypadków zmiana jest zupełnie niebolesna. Dla takich pacjentów jej obecność jest jedynie defektem kosmetycznym, bo zmiana sama w sobie jest niegroźna.

U niektórych pacjentów ganglion może powodować ból, szczególnie w czasie ruchu, gdy może uciskać sąsiednie struktury. Duża zmiana może nawet ograniczać ruchomość. Jeśli ganglion leży w pobliżu gałązki nerwowej może spowodować jej ucisk. Wówczas może dojść do miejscowych zaburzeń czucia, ból może być stały, może pojawić się też osłabienie siły mięśni.

Ganglion - diagnostyka

Obraz ganglionu jest dość typowy i postawienie rozpoznania dla doświadczonego ortopedy nie jest problemem. Jednak celem wykluczenia innych zmian (np. nerwiaka, guza pochewki) oraz w poszukiwaniu towarzyszących uszkodzeń (np. niestabilności łódeczkowato-księżycowatej) może być konieczne wykonanie badań obrazowych. W zależności od potrzeb lekarz może zlecić:

Ganglion - leczenie

Jeśli potwierdzono diagnozę ganglionu, zmiana jest niewielka i nie sprawia pacjentowi dolegliwości, można nie podejmować żadnego leczenia. Wystarczy obserwacja. Wiele spośród takich zmian ustępuje samoistnie - szacuje się, że w ciągu dwóch lat od pojawianie się ganglionu, 90% znika.

Jeśli jednak zmiana pacjentowi przeszkadza - ze względów kosmetycznych lub daje dolegliwości – należy podjąć leczenie. Mniej inwazyjną, ale skuteczną w mniej niż 50% przypadków metodą jest nakłucie torbieli, usunięcie wypełniającego ją płynu i podanie w to miejsce leku przeciwzapalnego - kortykosteroidu. U niektórych pacjentów daje to poprawę, jednak trzeba się liczyć z tym, że ryzyko nawrotu jest bardzo duże.

Skuteczniejsza metodą jest operacyjne wycięcie ganglionu. Można to zrobić tak zwaną metodą otwartą, wykonując cięcie na skórze bezpośrednio nad ganglionem. W części przypadków możliwe jest leczenie metodą artroskopową. Wówczas na skórze wykonuje się jedynie niewielkie, półcentymetrowe nacięcia, a zmianę usuwa się "od środka". Rehabilitacja rzadko przynosi rezultaty w leczenie ganglionów. Może doraźnie łagodzić objawy, ale nie rozwiązuje problemu.

Czytaj też:

Zdaniem eksperta
lek. Karolina Stępień – specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu w Carolina Medical Center
lek. Karolina Stępień specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu w Carolina Medical Center

W większości przypadków gangliony nie wymagają leczenia, jednak sama ich obecność może być dla pacjenta defektem kosmetycznym. Wówczas preferowaną metodą leczenia jest metoda artroskopowa, pozostawiająca niewielkie, słabo widoczne blizny. Niemniej jednak skuteczność leczenia artroskopowego i metodą otwartą w zapobieganiu nawrotom gangliony jest porównywalna.

Nawet jeśli guzek, który zaobserwowałaś/eś na swoim nadgarstku pasuje do typowego opisu ganglionu i wcale Ci nie przeszkadza, warto skonsultować tą zmianę z lekarzem. Konieczne jest wykluczenie innych, rzadszych, groźniejszych zmian tej okolicy i diagnostyka pod kątem innych, towarzyszących uszkodzeń.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Monika
|

Hej. W styczniu tego roku miała usuwany gangiol poprzez nakłucie. Dodam że już wcześniej miałam z nim doczynienia ale zawsze znikał. Ostatni utrzymywał się przez rok, postanowiłam go usunąć bo nie powiem nie wyglądało to apetycznie. Usunęli mi go poprzez nakłucie i odciągnięcie płynu ale ... W maju pojawił się znowu, znikł po miesiącu. A teraz mamy listopad i znów jest. Tym razem usunę go chirurgicznie. Wolę mieć Blizne niż co chwila go mieć ...

Michał Grochowski
|

właśnie od jakichś 2 lat takiego gangliona tylko ze jak to naciskam to nie czuć jakby płynu tylko raczej kość

basia
|

Ciekawa jestem czy gangliony mają jakieś podłoże genetyczne - mój straszy brat miał na kostce taki guzek - jeździ dużo na łyżwach i rolkach, ja mam na nadgarstku.. Miałam już usuwany tzw. mini-operację, ale zawsze jest szansa że niestety się odnowi :(

Tessa
|

Do Rena: Bardzo proszę o kontakt na e-maila komc@wp.pl.

Mikołaj
|

Witam mi już dwa razy wyszedł na lewym nadgarstku za pierwszym razem rok temu zniknął sam nawet się nie spodziewałem kiedy od 3 miesięcy znowu w tym samym miejscu nic nie bolało i nie przeszkadzało tylko ze jak wygiołem rękę to był guzek sam to zwalczyłem powyginałem rękę prawo, lewo, przód, tył i tak parę razy rozmasowałem go żeby się cieplejszy zrobił i mocno przycisłem kciukiem z drugiej ręki i zginął poczułem jak się rozpłynoł w nadgarstku nic nie bolało aby było uczucie że go zgniotłem i teraz jest wszystko ok . Pozdrawiam

Mateusz
|

Witam, mam 15 lat, i dziś zauważyłem u mnie na nadgarstku dziwną, bloącą gulkę. Poszedłem z tym do mamy ale ona nie wiedziała co to. Poszukałem w internecie, i znalazłem ten artykuł, a więc zawołałem mamę, i powiedziałem że trzeba iść z tym do lekarza, ona to zlekceważyła, tak samo tata. Mam z tym iść sam do lekarza? Boję się i nie wiem co robić.

PS. Mój tata i moja mama myślą, że wszystko, co jest na internecie, nie jest prawdą...

romek
|

jak długo mialas ten guzek

Majki
|

Mi lekarz powiedział, że ganglion nie jest straszny i dopóki nie przeszkadza mi w funkcjonowaniu to lepiej go nie ruszać. Tak postąpiłem i po pewnym czasi e zniknął i mam z nim spokój.

Rena
|

Powoli dawkami - pod jego kontrolą - zeszłam z Euthyrox N 75. Wprowadził mi selen i jod, zasugerował pewne produkty spożywcze (niezmodyfikowane:).
Próba bo tak to nazwał - uzależniona była również od tego czy planuje jeszcze mieć dzieci. Może faktycznie - nie u każdego tak można spróbować ...
U mnie i u znajomych się udało.
Oczywiście 2 razy w roku kontroluję tarczycę, ponieważ jak mówił różnie może być.
Nazwiska tych lekarzy w internecie się nie znajdzie .... psują rynek endokrynologów. Tylko poczta pantoflowa ... trzeba próbować i szukać. W Polsce takie są metody "leczenia" , ale wystarczy poczytać nawet jak Polki z chorobami tarczycy są leczone za granicą.

Kasia
|

W jaki sposób lekarz wyłączył niedoczynność że nie trzeba brać leków. Ja cały czas słyszę że całe życie będę je brała. Pozdrawiam