Zerwanie ścięgna: przyczyny i objawy. Jak wyleczyć zerwane ścięgno?

2016-08-23 15:39 Monika Majewska

Zerwanie ścięgna najczęściej dotyczy kończyn dolnych - przede wszystkim najsilniejszego ze wszystkich ścięgien - ścięgna Achillesa. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy zerwania ścięgna. Jak przebiega leczenie tego typu urazów? Czy zawsze konieczny jest zabieg chirurgiczny? Jak wygląda rehabilitacja w przypadku zerwania ścięgna?

Zerwanie ścięgna to całkowite przerwanie ciągłości włókien ścięgnistych łączących mięsień z kością. Najczęściej diagnozuje się zerwanie ścięgna Achillesa czy zerwanie ścięgna w kolanie, rzadziej zerwanie ścięgna palca.

Zerwanie ścięgna - przyczyny

Przyczyną zerwania ścięgna jest zbyt duża siła działająca na tę część ciała. Zerwanie ścięgna może nastąpić w wyniku urazu pośredniego albo w wyniku urazu bezpośredniego. W pierwszym przypadku do urazu może dojść podczas gwałtownego skurczu ścięgna, np. podczas skoku, nagłego startu do biegu. Wiąże się to z podejmowaniem aktywności fizycznej bez odpowiedniego treningu i wcześniejszego przygotowania. Często na problemy ze ścięgnami skarżą się mężczyźni po 40. roku życia, bo w tym wieku pogarsza się unaczynienie ścięgien i można zdiagnozować liczne zmiany zwyrodnieniowe.

Bezpośrednie urazy są spowodowane przez nagłe uderzenie w napięte ścięgno, np. kopnięcie. Przyczyną zerwania ścięgna mogą być również zmiany chorobowe, np. zapalenie ścięgna.

Zerwanie ścięgna - objawy

  • charakterystyczny trzask lub chrupnięcie, będące oznaką zerwania ścięgna
  • nagły i silny ból, który nasila się podczas ruchu (jednak może wystąpić również w spoczynku)
  • obrzęk zmienionego zapalnie ścięgna z krwawymi wylewami podskórnymi
  • wyczuwalna przerwa w przebiegu ścięgna
  • całkowite unieruchomienie kontuzjowanego miejsca

Urazowi może towarzyszyć uszkodzenie innych struktur, np. chrząstki stawowej, więzadeł wewnątrz i wokół stawów (tak jest w przypadku zerwania ścięgna w kolanie).

Zerwanie ścięgna - leczenie i rehabilitacja

Tego typu uraz wymaga natychmiastowej interwencji lekarza. Podstawowym badaniem w przypadku urazu ścięgna jest USG, które pozwala jednoznacznie stwierdzić rodzaj i miejsce uszkodzenia oraz rentgen (RTG). W przypadku całkowitego zerwania ścięgna konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego, którego celem jest zszycie włókien. Następnie kończyna zostaje unieruchomiona w gipsie na okres ok. 6 tygodni. W dalszym etapie leczenia stosuje się ćwiczenia czynno-bierne oraz fizykoterapię (np. pole magnetyczne, laseroterapię). Rehabilitacja trwa zwykle 4-6 tygodni.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
xyz
|

Na ostrogi najlepsza jest słoma owsiana - tylko potrzeba cierpliwości w robieniu okładów. Ale działanie jest zaskakujące i tutaj UWAGA - niektórym udało się wyleczyć bez nawrotu. taich mamy lekarzy że na wszystko blokady...

Wodnik z Zelowa 22.01.2016 r
|

Witam. cztery miesiące temu prześwietlenie wykazało że posiadam ostrogi na stopie ponieważ mi puchła cała stopa ,ostroga ta była która mi rosła do tyłu , udałem się do ortopedy w przychodni Miejskiej, Pan ortopeda przeczytał opis prześwietlenia i nawet nie obejrzał tej nogi jedynie wypisał recepte aby wykupić zastrzyk ( blokade ) i powiedział jak będzie wychodził to mi sastrzyk ten zrobi , i tak się stało ( zastrzyk ten był bardzo bolesny ) . Po około półtora tygodnia normalnie szłem w pokoju e jednym momencie w nodze coś trzasło i stało się . badanie USG wykazało pęknięcie ścięgna Achillesa i mięśnia . Podobno nie wolno podawać ( blokady ) w wypadku gdy jest ostroga która rośnie do tyłu , czy jest to prawda ?

Kuba
|

Jak się ma 42 lata to operacja nie jest potrzebna - wystarczy wziąźć aspirynę i po kłopocie

Abudabu
|

ZERWANIE NIE WYSTĄPI !! Należy często dużo chodzić ok. 5km dziennie i od czasu do czasu zasadzać komuś kopa w dype

Ada
|

Witam,10 mies temu źle stanęłam,usłyszałam potężne chrupnięcie,a potem pojawił się potężny obrzęk i ból taki,że tarłam tyłkiem po podłodze,dosłownie.Potem pojawił się czarny krwiak...Lekarz stwierdził że to lekkie zwichnięcie i tyle.Niestety ja ciągle odczuwałam ból i pojawiło się ponownie to samo.Lekarz stwierdził że nic mi nie jest,bo on nic na rtg nie widzi,zeby kości były uszkodzone.A ja do dziś nie mogę normalnie poruszać nogą(mam utrudnione poruszanie stopą,a noga zamiast się poruzyć się trzęsie),a na przodzie stopy tuż przy grzbiecie stawu skokowego ciągle mnie boli podczas chodzenia.Jest to ból typu silnego ukłucia,nieraz coś mi tam strzela,a poza tym gdy tylko pochodzę,to noga puchnie i boli niesamowicie.Czy wobec tego może to być zerwanie więzadeł stawu skokowego?

Małgorzata
|

Witam czy musi być operacja jeśli mam 42 lata

małgorzata
|

witam czy leczenie zerwanego ścięgna może byś tylko gips lub but specjalny i to trwa zrośnięcie 12 tygodni tak mi polecił lekarz ortopeda but przez 6 tygodni ma być pod kontem 45stopni ustawiony a po sześciu tygodni inaczej ustawiony czy to jest dobre leczenie ?