Zerwanie mięśnia: przyczyny i objawy. Jak wygląda leczenie zerwanego mięśnia?

2013-09-02 13:42 Monika Majewska

Zerwanie mięśnia to uraz znacznie poważniejszy niż naciągniecie czy naderwanie mięśnia. W wyniku kontuzji poszkodowany nie ma żadnej kontroli nad mięśniem. Dodatkowo w przypadku tego typu urazów istnieje duże ryzyko wystąpienia głębszej kontuzji, a nawet złamania. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy zerwania mięśnia. Jak odróżnić zerwanie od naderwania i naciągnięcia mięśnia? Jak przebiega leczenie zerwanego mięśnia?

Zerwanie mięśnia to całkowite przerwanie ciągłości mięśnia, zaopatrujących go w krew naczyń, a niekiedy także drobnych nerwów. Konsekwencją całkowitego rozerwania włókien mięśniowych jest zupełny brak kontroli nad mięśniem. Tego typu kontuzja uniemożliwia poszkodowanemu wykonanie jakiegokolwiek ruchu.

Zerwanie mięśnia - przyczyny

Podobnie jak w przypadku naciągnięcia i naderwania, do zerwania mięśnia dochodzi w wyniku:

  • jego przeciążenia fizycznego
  • nagłego ruchu, gdy mięśnie nie są jeszcze przygotowane do znoszenia obciążeń. Tak się dzieje często w okresie wakacyjnym, gdy zaczynamy się ruszać bardzo aktywnie po miesiącach bezruchu. Wielu z nas się wspina, biega, skacze i maksymalnie obciąża mięśnie, co zwiększa ryzyko zerwania mięśnia
  • używania środków anabolicznych powodujących znaczny rozrost tkanki mięśniowej

Zerwanie mięśnia - objawy

W wyniku kontuzji dochodzi do całkowitego rozerwania części tworzących mięsień: włókien, tzw.miofibryli, naczyń krwionośnych i niekiedy także drobnych nerwów.

Może usłyszeć wtedy dźwięk kliknięcia, chrupnięcia, który pojawia się w momencie rozerwania mięśnia. Następnie pojawiają się ogromny ból oraz uczucie "rozrywania" mięśnia.

Zazwyczaj dochodzi również do krwawienia wewnętrznego i powstania siniaka w obrębie mięśnia i tkanki podskórnej, co jest wynikiem przerwania ciągłości naczyń krwionośnych.

Zazwyczaj dochodzi do zerwania mięśni kończyn dolnych: kulszowo-goleniowego, mięśnia podeszwowego, czworogłowego oraz mięśnia brzuchatego łydki.

Jak odróżnić zerwanie od naciągnięcia i naderwania mięśnia?

W przypadku naciągnięcia mięśnia dochodzi do uszkodzenia małej liczby włókien mięśniowych, w związku z tym w niewielkim stopniu dochodzi do ograniczenia sprawności, a ból przechodzi bardzo szybko.

Naderwanie mięśnia to uraz o stopniu umiarkowanym, który uniemożliwia poszkodowanemu wykonywanie skomplikowanych działań ruchowych.

Jest to konsekwencja przerwania większej ilości włókien mięśniowych niż w przypadku naciągnięcia. Zerwanie mięśnia to bardzo rozległe, najczęściej całkowite rozerwanie włókien mięśniowych, a także naczyń krwionośnych i drobnych nerwów.

W związku z tym poszkodowany nie ma żadnej kontroli nad kontuzjowanym miejscem i czuje ostry, "rozrywający" ból.

Zerwanie mięśnia - leczenie

Zaraz po urazie mięśnia należy postąpić zgodnie z metodą RICE, tj.

  • rest (odpoczynek) - należy natychmiast przerwać jakiejkolwiek aktywności i ograniczyć ruchy, które wywołują ból
  • ice - należy zastosować zimne okłady, które pozwolą na lepszą kontrolę obrzęku i zmniejszą ból
  • compression - należy delikatnie uciskać na powierzchnię, która boli
  • elevation - należy unieść kończynę, w której doszło do zerwania mięśnia, co pozwoli na poprawę krążenia.

Dalsze leczenie wymaga przede wszystkim wypoczynku i ograniczenia aktywności fizycznej. Po wyleczeniu kontuzji należy stopniować wysiłek fizyczny. W przeciwnym razie kontuzja łatwo się odnowi.

Przez miesiąc nie możesz podejmować żadnego wysiłku fizycznego. Jest to czas, kiedy włókna mięśniowe muszą się prawidłowo zrosnąć. Jakiekolwiek przeciążenie może zakłócić proces gojenia, a w przyszłości przyczynić się do nawrotu kontuzji.

Ważne

Leczenie zerwanego mięśnia jest długie i wymaga konsultacji lekarskiej. Warto wiedzieć, że u sportowców stosowane jest leczenie operacyjne zespalające zerwany mięsień.

O autorze
Monika Majewska - właściwe zdjęcie
Monika Majewska
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
rafael82
|

panowie....z takim problemem to tylko do fizjoterapelta sportowego....najlepiej ktory siedzi w pilcej noznej...jak bedzie mozliwosc to taki gosciu pomoze ci sie wylizac bez operacji...samym terningiem

Rico
|

to fakt..ja w niedziele,,bedac na silowni ,uszkodzilem powanie miesien w udzie..po cwiczeniach na silowni poszedlem na sale obok,,by pokopac w worek..pierwsze dwa kopniecia,,normalnie ,ale w jednej chwili,,swiatlo zielone ,,i wyskok,,z pul obrotu prosto w worek,,ale w tym samym momecie,,poczulem zozdzierajacy ból,stalem ale juz z bólem ,ledwo szedłem ,przed siebie nie mogłem juz wejsc po schodach do szatni..myslalem ze ból,ustapi,,ale za chwile sie okazalo,,ze juz nie ,,wsiadlem z ledwoscia do auta..i okazalo ze nie dam rady wcisnac sprzegla,,bo ból,,jest tak okropny ze hey..za godzine pojechalem na pogotowie do szpitala lekaarz,,stwiedzil,,uszkodzenie miesnia w udzie..ledwo chodze,,nie moge sie ubrac,,zalozyc skarpet,,a ni butów...czyli jak ten koszmar długo bedzie trwał..mam tylko maść i leki przeciw bólowe do brania ,przez lekarza przepisane czy to wystarczy///...

Przemek
|

Czy masz nr do jakiegoś fachowca który by mi to zoperowal byłbym wdzięczny

Suchoklates
|

Ja mam taką cudowną radę dla cwiczacych: odstawcie "wspomagacze"! Ja ćwiczyłem tylko na siłowni. Przez kilka lat zrobiłem fajna sylwetkę o schabowym i ziemniakach. Maksimum na klatę to 130 na raz. Serie robiłem zazwyczaj po 100 (x4). Wtedy pojawił się kolega z super pomysłem bo podobno genetyke miałem super więc mogłem sobie łatwo dorobić... Nie będę mówił co dostałem ale moc w ciągu miesiąca drastycznie skoczyła! 140 to mógłbym robić serie bez problemu. Robiłem mniej bo bałem się o stawy. I tak wszystko rosło!! Aż pewnego dnia usłyszałem dziwny dźwięk podczas rozgrzewki -pękła klata! Mało się nie zabiłem przy 80kg na sztandze. Nie wiem czy wrócę do formy, nie wiem czy w ogóle będę kiedyś sprawny. Zastanówcie się ludzie czy warto brać się za coś co siłę wam da bo mięsień się wzmocni ale prócz tego jest jeszcze masa innych spraw których anabolik nie załatwi...

peyo
|

Właśnie ie jestem tydzień po zerwaniu brzucha tego. Nie zdecydowałem się na operację bo dobrze zagojona łydka ma taką samą funkcjonalność jak ta po operacji a blizna zostanie. Bylem u dobrego lekarza który dużo operuje. 2 tyg w ogóle bez chodzenia. Potem miesiąc bez ćwiczeń tylko chodzenie i rehabilitacja. Potem kolejny miesiąc lekkie ćwiczenia np rower. Po 2 mcach można wrócić po woli do sportu.

jan.ma
|

Od kilkudziesięciu lat stosuje się szczególnie w medycynie sportowej leczenie tzw RICE: Rest czyli natychmiastowe przerwanie obciązania uszkodzonego mięśnia - Ice czyli okłady przez kompres z żelowych torebek czy choćby zielonego groszku w torebce z zamrażarki - Compression czyli ucisk mięśnia w miejscu uszkodzenia - Elevation czyli uniesienie szkodzonej części ciala praktycznie dotyczy konczyn. W pierwszej chwili po urazie chodzi o to, aby nie zwiekszac rozleglosci urazu. Zimne kompresy zmniejszają bol, a rownoczesnie z dość silnym uciskiem i uniesieniem monczyny tamuja krwawienie zmniejszając tym samym rozległość później powstałej blizny. Kompresy i ucisk max 20min, ale wielkrotnie w ciągu dnia i następnych stopniowo zmniejszając częstotliwość. I teraz wg mnie b.wazna sprawa (tez własne doświadczenie) okres maksymalnego oszczędzania mięśnia, to min. 6 tyg. Obciazylem nogę wg rady lekarza po niecałych 6 tyg i pierwsza proba większego obciążenia spowodowala peknięcie blizny. Cierpliwość w leczeniu i pozniejsza rehabilitacja pozwalają na odzyskanie sprawności mięśnia.