Naderwanie ścięgna: przyczyny i objawy. Jak przebiega leczenie naderwanego ścięgna?

2015-01-30 7:33 Monika Majewska

Naderwanie ścięgna to uraz, który nie wymaga interwencji chirurgicznej. Nie oznacza to jednak, że jest to łagodna kontuzja. Wręcz przeciwnie - raz naderwane ścięgno jest bardziej podatne na zerwanie, dlatego osoby, które doświadczyły naderwania ścięgna, muszą zachować szczególną ostrożność podczas wykonywania codziennych czynności. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy naderwania ścięgna. Jak wygląda leczenie tego typu urazów? Na czym polega rehabilitacja?

Naderwanie ścięgna to częściowe rozerwanie części włókien ścięgnistych łączących mięsień z kością. Najczęściej diagnozuje się naderwanie ścięgna ręki, nadgarstka czy naderwanie ścięgna Achillesa, a także naderwanie ścięgna palca.

Naderwanie ścięgna - przyczyny

Najczęstszymi przyczynami naderwania ścięgna jest zbyt duże obciążenie, które prowadzi do rozerwania części włókien ścięgnistych łączących mięsień z kością.

Do tego typu urazu często przyczynia się długotrwałe powtarzanie jednego ruchu.

Do naderwania ścięgna może dojść również u osób, które zdecydowały się podjąć aktywność fizyczną bez wcześniejszego przygotowania (rozgrzewki, odpowiedniego treningu).

W związku z tym do naderwania ścięgna może dojść przez cały rok, jednak ryzyko to zwiększa się podczas wakacji. Właśnie podczas urlopu często zaczynamy się ruszać bardzo aktywnie po miesiącach bezruchu. Wielu z nas się wspina, biega, skacze i maksymalnie obciąża mięśnie, przez co bardzo łatwo o naderwanie ścięgna lub inną kontuzję.

Naderwanie ścięgna - objawy

W związku z tym, że ścięgno to włókno kolagenowe, które stanowi przedłużenie mięśnia, objawy jego naderwania są podobne do objawów naderwania mięśnia (stan zapalny, ból i opuchlizna), przy czym obrzęk zwykle jest mniejszy i narasta wolniej. Pojawiają się także siniaki, które są skutkiem przerwania ciągłości okolicznych naczyń krwionośnych i wylewu krwi do tkanek.

Naderwanie ścięgna - leczenie i rehabilitacja

Aby wykluczyć zerwanie ścięgna, wykonuje się badanie USG. W przypadku naderwania z reguły nie jest konieczne przeprowadzanie zabiegu operacyjnego, dlatego postępuje się podobne jak przy naderwaniu mięśnia. W przypadku świeżych urazów należy:

1. Zabezpieczyć ścięgno przed niepożądanymi ruchami czy dalszym urazem (najlepiej poprzez unieruchomienie)

2. Odciążyć: jeśli nie można unieruchomić uszkodzonego ścięgna, należy sprawić, by pracował bez obciążenia, np. chodząc o lasce, (np. jeśli nadwerężyliśmy ścięgno Achillesa).

3. Ochłodzić: najlepiej okładem z lodu (trzeba tylko pamiętać, by nigdy nie kłaść go bezpośrednio na skórę); dodatkowo stan zapalny i obrzęk zmniejszają maści przeciwzapalne, zimne okłady (np. z altacetu lub octu) oraz leki działające przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Można również zastosować miejscowe preparaty, które działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo, np. żel z arniki. Dodatkowo arnika przyspieszy wchłanianie siniaków, gdyż substancje zawarte w wyciągu z kwiatów arniki wykazują działanie ochronne na naczynia krwionośne, zmniejszają przepuszczalność ścian naczyń włosowatych, działają przeciwobrzękowo.

Warto wiedzieć, że arnika jest panaceum na wszelkiego rodzaju mechaniczne uszkodzenia ciała – począwszy od drobnych stłuczeń  po poważniejsze zranienia, krwiaki, urazy, kontuzje. Z tego powodu arnika jest stosowana w ortopedii, medycynie sportowej.

Zastosowanie preparatów zawierających arnikę (np. żeli) odpowiednio wcześnie może zapobiec powstaniu objawów lub zdecydowanie je zmniejszyć, przyspieszyć absorpcje wybroczyn, uszkodzeń tkanek oraz siniaków.

Prowadzone jest również leczenie zachowawcze, czyli założenie opatrunku gipsowego na 6 tygodni lub tzw. ortezy. Następnie niezbędna jest fizykoterapia (laseroterapia lub kriochirurgia), która zazwyczaj trwa kolejne 6 tygodni.

Ważne

Raz naderwane ścięgno jest bardziej podatne na zerwanie. Dlatego osoby, które uległy tego typu urazowi, podczas uprawiania sportu powinny zachować wyjątkową ostrożność, aby nie dopuścić do kolejnej kontuzji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Mati
|

witam. doskwiera mi ból nadgarstka - objawił się kilka godzin po pracy fizycznej (noszenie ciężkich mebli) podczas gdy (uwaga!) przy odpoczynku oparłem głowę ręką podczas leżenia. wtedy nadwyrężony nadgarstek, staw, chrząstka czy cokolwiek w środku przebrało miarkę od wygięcia pod złym kątem w niewygodnej pozycji. zaczęło boleć przy ruchu całej dłoni nawet palców. nie ma zmian kolorystycznych, wątpię, by było złamanie, chociaż zaobserwowałem wystającą kuleczkę i czasami słyszalny jakiś trzask, strzał. Posmarowałem ibupromem w żelu, założyłem sobie bandaż. spodziewam się że przejdzie, jak nie, to kupię w aptece ALTACET, bo miałem kilkakrotnie skręcone kostki w stopach i to był właśnie lek od ortopedy, rozwiązanie całego problemu. pozdrawiam.

Lopez
|

Witam, czy ktoś zerwał ścięgno przywodzicieli uda? Na czym polega leczenie?

banita
|

Zerwałem mięsień uda lewego trzy miechy zalegania plackiem do tego złamanie obu kostek pół roku sam się leczyłem i modlitwa bom chrześcijanin zero szpitala i lekarzy chińska medycyna.minęło lato i jesień na zimę stanąłem na nogi .już nie zrobię szpagatu i biegać za długo nie mogę teraz tylko drążek pąpki , brzuszki nie biegam bo nie lubię uprawiam surwival olałem służbę zdrowia olałem złodziejską władzę wolę anarchię.

Adam
|

Witam - jestem tydzień po zabiegu ścięgna achillesa , miałem naderwane 80% ścięgna , mam założony gips nan kilka tygodni póżniej orteza . Ja z zapytaniem otóż podczas spaceru o kulach do WC poślizgnąłem się i nacisnąłem o podłogę nogą poczułem lekkie pieczenie ale po chwili ustąpiło . Czy jest duże prawdopodobieństwo że mogłem ponowić kontuzję ? POZDRAWIAM

maria
|

...ja od polowy stycznia tez borykam sie z takim samym bolem w lewym ramieniu jak p.Urszula....nic nie pomaga(dostalam 3 zastrzyki,smarowalam Fastum zelem,nakleilam plaster)...
co 3 miesiace taszcze walizke,bo pracuje jako opiekunka-pewnie to spowodowalo moje dolegliwosci....pomagam sobie robiac gimnastyketego barku...no i czekam jak(moze)samo sie wyleczy....

aja
|

lecze sie na nogi wlasciwie ortopeda stwierdzil naderwane sciegno ahillesa az do palcoe stopy.dostalam zastrzyki po kyurych wylam z bolu stopy niemoglam nawed postawic na podlogeprzez 5 dni przeszlo to straszne ale chodzic niemoglam zaaplikowal nastepne zastrzyki i to samo bol przez 5 dni i powrot do poczatku moge wytrzymac bol jak stoje przemieszczam sie jak robot bez stawu skokowego i kolan za tydzien mam znowu wizyte boje sie nastepnych zastrzykow mam wrarzenie ze wszystko sie pogarsza ratujcie niewiem czego moge sie spodziewac puzniej

5555
|

u mnie rtg ok ale lekarz stwierdził naderwanie ścięgna kiedyobejrzał palec,unieruchomił palec na ok 5 dni. czy to wystarczy?

Mags
|

Dzień dobry,

Proponowałabym skasowanie fragmentu artykułu mówiącego o leczeniu zachowawczym – założeniu opatrunku gipsowego czy ortezy. Obecnie odchodzi się już od tego typu stabilizacji, gdyż powoduje ona osłabienie mięśni w okolicy uszkodzonego ścięgna, co bardzo często skutkuje kolejnymi kontuzjami. Mięśnie zwiotczałe w wyniku wielotygodniowego unieruchomienia nie są bowiem w stanie zapewnić odpowiedniego wsparcia dla uszkodzonego regionu.

W większości wypadków naderwania ścięgna wystarczy ustabilizować uszkodzony region na kilka dni bandażem.

Pozdrawiam.

michał
|

RTG nie wykryło ci zerwania ścięgien bo służy do oceny stanu kostnego.

urszula
|

witam Od kilku lat odczuwam bol w lewym ramieniu Jest to bol przy podnoszeniu reki przy wykrecaniu do tylu itp Ostatnio wynik rezonansu wykazal zerwanie sciegien miesni nad i podgrzebieniowego i podlopatkowego oraz zwichniecie glowy kosci ramiennej Do tego jest zwiekszona ilosc plynu w stawie Co to oznacza ??Jak to leczyc ??Prosze pomozcie