Odpoczynek to nie bezczynność! Jak odpoczywać, żeby się nie nudzić?

2016-09-12 15:56

Wydaje ci się, że najlepszy odpoczynek to bezczynne wpatrywanie się w telewizor? Absolutnie nie! Aby naprawdę wypocząć i zregenerować siły, trzeba wybrać aktywność, która będzie angażowała inne zmysły niż te, którymi posługujemy się na co dzień. W ten sposób ciało i umysł pozostaną w równowadze, a równowaga to klucz do zachowania zdrowia i dobrej kondycji. Zobacz, co robić w czasie wolnym, aby się nie nudzić i w pełni odpocząć.

Odpoczynek i bezczynność – różnice. Jak odpoczywać, żeby się nie nudzić?
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Odpoczynek a bezczynność – różnice
  2. Co to jest regenerujący odpoczynek?
  3. Dlaczego oglądanie telewizji nie regeneruje?
  4. Co robić po pracy? Pomysły na regenerujący wypoczynek

Jak odpoczywać, żeby naprawdę wypocząć? Wbrew pozorom, odpowiedź na to pytanie nie jest taka oczywista. Myśląc o odpoczynku, większość z nas ma przed oczami wygodną kanapę i telewizor lub ekran komputera. Jednak taki obrazek powinien nam się raczej kojarzyć z bezczynnością niż wypoczynkiem. Bo żeby naprawdę odzyskać siły i nabrać energii do dalszej pracy, trzeba pozostać aktywnym – w tych obszarach, którym na co dzień nie poświęcamy zbyt wiele czasu.

Co to oznacza w praktyce? Dowiesz się tego, poznając sposoby na ciekawy i regenerujący wypoczynek w czasie wolnym.

Odpoczynek a bezczynność – różnice

Na początek warto odróżnić dwa często mylone pojęcia: odpoczynek i bezczynność. Dla wielu z nas oba znaczą to samo, choć nie powinny. Bezczynność to stan, w którym ograniczamy do minimum aktywność umysłową i fizyczną. Przykładem może być siedzenie w fotelu i oglądanie programu rozrywkowego, granie w gry komputerowe, przeglądanie śmiesznych obrazków w internecie. Oczywiście taki relaks też jest potrzebny, ale nie może wypełniać całego czasu wolnego, bo pozwala tylko na chwilę oderwać się od codziennej pracy. Jego wartość regeneracyjna jest znikoma, a to znaczy, że nie przywraca pełni sił fizycznych i psychicznych. Tym właśnie różni się od odpoczynku, który oprócz relaksu, odnawia zasoby energii.

Co to jest regenerujący odpoczynek?

Regenerujący odpoczynek ma charakter czynny. Polega na odciążeniu tych zmysłów, które wykorzystujemy podczas wykonywania codziennych obowiązków (np. zawodowych) i aktywowaniu tych obszarów, którym na co dzień nie poświęcamy wystarczająco dużo czasu. Celem takiego odpoczynku jest przywrócenie organizmowi równowagi psychicznej i fizycznej: uruchomienie mięśni, które przez cały dzień pozostają w spoczynku i zaangażowanie umysłu w zajęcia, które aktywują inne półkule mózgowe i skupiają się na odbieraniu innych bodźców.

Na przykład osoba, która ma pracę siedzącą, czas wolny powinna spędzać aktywnie: uprawiać sport, spacerować, zwiedzać, zajmować się ogrodem. Jeśli większość dnia przebywa w zamkniętych pomieszczeniach, powinna zadbać o regularny kontakt z naturą – na przykład uprawiając jogging w parku lub jeżdżąc na rowerze i zwiedzając swoją najbliższą okolicę. Jeżeli jej praca polega na liczeniu, sporządzaniu tabel, wykresów, porządkowaniu danych, powinna znaleźć czas na zajęcia, które pobudzą jej mózg do kreatywności – na przykład rysunek, modelarstwo, granie na instrumentach.

Ważne

Dlaczego oglądanie telewizji nie regeneruje?

Postęp cywilizacyjny sprawił, że zewsząd bombardują nas tysiące bodźców wzrokowych i słuchowych. Codziennie nasz mózg musi przetworzyć ogrom informacji, które otrzymujemy za pośrednictwem telewizji, internetu, prasy czy radia. To wszystko sprawia, że nasz system nerwowy jest stale przeciążony i potrzebuje odpoczynku. Oglądanie telewizji nie zapewni mu regeneracji, ponieważ jest tylko dodatkowym czynnikiem obciążającym najczęściej wykorzystywane przez nas zmysły. Jeśli dodać do tego, że 70% czynnych zawodowo osób ma pracę siedzącą i na co dzień obsługuje komputer, to oglądanie telewizji okazuje się jednym z najgorszych sposobów spędzania wolnego czasu.

Co robić po pracy? Pomysły na regenerujący wypoczynek

Spacerowanie – najprostszy sposób na kreatywne spędzenie wolnego czasu to po prostu wyjście na spacer. Dzięki tej aktywności wyrwiemy się z czterech ścian i dotlenimy organizm. Warto od czasu do czasu wybrać się na marsz z kijkami (nordic walking) – w ten sposób odciążymy stawy, zwiększymy wydolność i poprawimy siłę mięśniową.

Zajęcia fitness – zapisując się na zajęcia fitness, zyskujemy motywację do prowadzenia regularnej aktywności. Rodzaj treningu można bez problemu dostosować do swoich możliwości i upodobań, ponieważ siłownie i kluby oferują naprawdę szeroką gamę zajęć dla początkujących i zaawansowanych.

Czytaj też: Jakie zajęcia FITNESS wybrać? [PRZEGLĄD]

Zajęcia tanecznezumba, bokwa fitness, salsation to tylko kilka typów zajęć tanecznych, które oddziałują zarówno na ciało, jak i umysł. Ćwiczenia w rytm gorących muzycznych hitów oprócz tego, że modelują sylwetkę, dodatkowo odstresowują, dodają energii i poprawiają humor.

Siłownie plenerowe – jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy na kartę wstępu do klubu fitness, warto rozejrzeć się za siłownią plenerową w swojej okolicy. Powstaje coraz więcej punktów, nie tylko w dużych miastach, gdzie można całkowicie za darmo poćwiczyć na wioślarzu czy orbitreku.

Czytanie książek – czytanie książek pozwala na chwilę zatopić się w innym świecie i głęboko zrelaksować. Poza tym stanowi doskonały trening wyobraźni, szczególnie dla tych osób, które na co dzień nie mają okazji, by rozwijać swoją kreatywność. Regularne czytanie książek jest też dobrym sposobem na poszerzanie swojego słownictwa, a przy okazji pozwala się czegoś nauczyć.

Kolorowanki dla dorosłych – udowodniono, że w przypadku dorosłych kolorowanie wycisza, zmniejsza niepokój, lęk i przywraca spokój umysłu. Podczas tej czynności w mózgu aktywowane zostają tzw. fale alfa, które wprowadzają nas w stan głębokiego relaksu. Dodatkowo kolorowanie rozwija inwencję twórczą i usprawnia czynności manualne, które zazwyczaj zaniedbujemy korzystając na co dzień z myszki i klawiatury.

Gry planszowe – świetnym pomysłem na spędzenie wolnego wieczoru jest gra w planszówkę z rodziną lub znajomymi. Takie gry często wymagają od uczestników dużej kreatywności, wiedzy i umiejętności logicznego myślenia. Poza tym wzmacniają więź między graczami.

Wspólne gotowanie – poprzez gotowanie wyostrzamy zmysły ucząc się nowych smaków i zapachów. To zajęcie pozwala się odprężyć i przestawić naszą percepcję na zupełnie inne tory.

Zwiedzanie parków, galerii i muzeów – po pracy można wybrać się też do ciekawych miejsc w okolicy, na przykład galerii czy parku z fontannami. Warto też śledzić na bieżąco wydarzenia kulturalne w swojej miejscowości, które często oferują ciekawe spędzenie czasu zupełnie za darmo.