Cierpisz na refluks i zgagę? Spanie w tej pozycji może zmniejszyć uciążliwe objawy

2022-02-18 11:50

Refluks żołądkowo-przełykowy i towarzyszące mu uczucie palenia w przełyku są bardzo dokuczliwe, a wie o tym każdy, kto kiedykolwiek cierpiał z tego powodu. W przypadku tego schorzenia istnieje jednak sposób, który pozwala zmniejszyć odczuwanie objawów refluksu w nocy i rano.

Cierpisz na refluks i zgagę? Spanie w tej pozycji może zmniejszyć uciążliwe objawy
Autor: Getty Images

Osoby z chorobą refluksową nie tylko cierpią za dnia - uciążliwe objawy pojawiają się również w nocy, utrudniając sen i mając negatywny wpływ na jego jakość, czego, jak dowodzą badania, doświadcza aż 80 proc. chorych.

Jak się jednak okazuje, objawy te można zmniejszyć, śpiąc w określonej pozycji.

Dr Jeroen M. Schuitenmaker z University Medical Centers Amsterdam wraz ze współpracownikami zmierzyli wpływ pozycji w trakcie snu na nocny refluks żołądkowo-przełykowy. Przebadali w tym celu 57 pacjentów skierowanych na ambulatoryjne monitorowanie refluksu. 

Odkryli, że czas ekspozycji na kwas żołądkowy był znacznie krótszy u osób, które spały na lewym boku (w porównaniu z pozycją na wznak i spaniem na prawym boku). W takiej pozycji kwas obecny w przełyku szybciej był również z niego usuwany. Naukowcy tłumaczą to pozycją przełyku względem żołądka w różnych pozycjach podczas snu.

 „Te odkrycia dostarczają uzasadnienia dla interwencji mających na celu promowanie spania na lewym boku, co pomoże złagodzić objawy refluksu” – piszą autorzy w komentarzu do badania, którego wyniki opublikowano w lutowym wydaniu The American Journal of Gastroenterology.

Poradnik Zdrowie: zgaga