Jak często po menopauzie kobietom wypadają włosy? Przedstawiono wyniki najnowszych badań

2022-02-18 9:43

I kobiety, i mężczyźni wraz z wiekiem częściej tracą włosy, jednak u kobiet występuje dodatkowe ryzyko łysienia związane ze spadkiem stężenia estrogenów w okresie menopauzy. Jak wiele kobiet traci włosy z tego powodu i co prócz poziomu hormonów może sprzyjać temu zjawisku? Odpowiedzi na te pytania udzielają wyniki najnowszych badań.

Jak często po menopauzie kobietom wypadają włosy? Przedstawiono wyniki najnowszych badań
Autor: Getty Images

Wypadanie włosów typu żeńskiego zaczyna się od stopniowego przerzedzania się włosów na linii przedziałka, a następnie włosy wypadają narastająco, poczynając od czubka głowy. Może pojawić się w każdym okresie życia, jednak problem ten narasta w okresie menopauzy.

W mieszkach włosowych znajdują się bowiem receptory estrogenowe, a z powodu zmniejszenia stężenia estrogenów w okresie menopauzy dochodzi do stopniowego zmniejszenia się średnicy włosów i ograniczenia ich wzrostu.

 Ponieważ średnio jedna trzecia życia kobiet przypada na okres pomenopauzalny, badacze współpracujący z The North American Menopause Society postanowili przyjrzeć się bliżej temu zjawisku. W badaniu przekrojowym, którego celem była ocena częstotliwości wypadania włosów po menopauzie u zdrowych kobiet, a także czynników, które mogą to zjawisko nasilać,  uczestniczyło 178 kobiet w wieku od 50 do 65 lat. Badacze ocenili m.in. gęstość i średnicę włosów, a także poziom łoju skóry  głowy, stężenie estradiolu i hormonów tarczycy. 

Poradnik Zdrowie: menopauza

Ustalono, że 52,2 proc. kobiet po menopauzie uczestniczących w tym badaniu miało wypadanie włosów typu żeńskiego, przy czym problem ten narastał wraz z wiekiem.

Włosy częściej traciły te kobiety, u których dodatkowo występował wysoki wskaźnik masy ciała (łysienie było u nich również bardziej nasilone). Jak twierdzą badacze, konieczne są dalsze badania, które pomogą ustalić m.in. czy związek z wypadaniem włosów u kobiet po menopauzie może mieć również towarzyszący zespół policystycznych jajników.

Jak napisała w komunikacie prasowym dr Stephanie Faubion, dyrektor medyczny NAMS:  „Wypadanie włosów typu żeńskiego było powszechne i wiązało się z niższą samooceną u zdrowych kobiet po menopauzie. Lepsze zrozumienie mechanizmów odpowiedzialnych za ten powszechny typ wypadania włosów u kobiet może prowadzić do bardziej skutecznych strategii zapobiegawczych i możliwości leczenia”.