LAPAROSKOPIA: wady i zalety operacji laparoskopowych

2013-09-20 13:13 Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie" | Konsultacja: prof. dr. hab. n. med. W. Tarnowski, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Przewodu Pokarmowego w SPSK Warszawa

Laparoskopia okazała się przełomem w chirurgii. Wciąż jednak wzbudza dyskusje. Zwolennicy mówią – cudowny wynalazek. Przeciwnicy starają się znaleźć słabe punkty tej metody wykonywania operacji. jakie są wady i zalety laparoskopii? Jakie operacje wykonuje się laparoskopowo?

Laparoskopia to metoda, która pozwala bez znacznego otwierania brzucha leczyć i diagnozować chorych. Dlatego często się zdarza, że osoby, którym operację wykonano metodą laparoskopową, uważają, że był to tylko drobny zabieg, i lekceważą potem swój stan. To błąd – operacja laparoskopowa np. usunięcia pęcherzyka żółciowego jest taką samą operacją jak tradycyjna. Różnica polega tylko na dotarciu do niego inną drogą. Tak jak po każdej interwencji chirurgicznej, tak samo po laparoskopii mogą więc zdarzyć się powikłania – istnieje zagrożenie zainfekowania rany, z różnych powodów może się ona trudno goić, mogą potem powstać zrosty itd.

Laparoskopia: otyłość nie jest przeciwwskazaniem

Wydawałoby się, że otyłość może być poważną przeszkodą, by wykonać operację laparoskopową. Okazuje się jednak, że u osób otyłych o wiele korzystniej jest przeprowadzać zabiegi tą metodą. Przede wszystkim dlatego, że przy 10–15 centymetrowej warstwie tkanki tłuszczowej podczas klasycznej operacji wykonuje się bardzo duże nacięcie brzucha, aby dostać się np. do pęcherzyka żółciowego. Po takim zabiegu rana nie zawsze dobrze się goi. Niebezpieczeństwem są też przepukliny pooperacyjne. Natomiast gdy zabieg wykonuje się laparoskopem, chory pęcherzyk usuwa się przez niewielkie nacięcia skóry i mięśni. Mała rana lepiej się goi, rzadziej zdarzają się powikłania, a pacjent szybciej wraca do zdrowia.

Ważne

Wiele korzyści

  • Niewielkie rany na ciele umożliwiają znacznie szybszy powrót do formy. Są mniej obciążające dla pacjenta także pod względem psychicznym, pozwalają bowiem wierzyć, że jesteśmy mniej chorzy.
  • Rzadziej zdarzają się powikłania i zakażenia. Wykonywanie tą metodą zabiegów u starszych osób sprawia, że operacja jest mniejszym obciążeniem dla niezbyt już silnego organizmu.
  • Ból jest o wiele mniejszy niż po klasycznym zabiegu chirurgicznym.

Laparoskopia: jakie operacje można wykonać metodą laparoskopii?

Coraz doskonalsze technicznie narzędzia, a także wiedza o możliwościach tej metody operowania pozwalają wykorzystywać ją w bardzo wielu dziedzinach medycyny. Oto kilka przykładów. W chirurgii narządów wewnętrznych laparoskopowo usuwa się np. pęcherzyk żółciowy, fragment jelita grubego (głównie ze wskazań onkologicznych), przepukliny rozworu przełykowego. Ginekolodzy posługują się tą metodą do usuwania mięśniaków podśluzówkowych, będących przyczyną bardzo obfitych krwawień, do leczenia niektórych postaci niepłodności. Złotym standardem w ginekologii jest laparoskopowe leczenie łagodnych zmian przydatków oraz ciąż, które usadowiły się w jajowodzie.

Coraz chętniej lekarze wykorzystują laparoskopię także do operacji onkologicznych. W urologii przeprowadza się w ten sposób operacje prostaty, a w diagnostyce – np. poszukiwanie jąder, które nie zeszły do moszny. Ortopedzi stosują tę technikę do naprawiania stawów kolanowych, łokciowych, a czasem także biodrowych. Laparoskopami posługują się również chirurdzy klatki piersiowej do usuwania fragmentów płuc. Ostatnio zaś karierę robi laparoskopowe leczenie otyłości, które polega na założeniu na żołądek specjalnej opaski lub klipsów zmniejszających jego pojemność.

Laparoskopia przydaje się także do badań

Z laparoskopii korzysta się, gdy trzeba wykonać biopsję (np. wątroby) albo pobrać fragment narządu do badania histopatologicznego. A także wtedy, gdy bez obejrzenia wnętrzności nie można ustalić przyczyny schorzenia. Nierzadko badanie diagnostyczne kończy się zabiegiem usunięcia przyczyny dolegliwości, czyli po prostu operacją. Laparoskopowo diagnozuje się np. ostry lub przewlekły ból brzucha. Bada się również pacjentów z zespołem jelita drażliwego, by wykluczyć inne źródło dolegliwości.
Technikę tę stosuje się dość powszechnie do badania guzów jamy brzusznej, przypadkowo wykrytych w czasie prześwietlenia płuc czy kręgosłupa. Wtedy przed zastosowaniem właściwego leczenia wykorzystuje się laparoskopię do dokładnego obejrzenia guza i pobrania fragmentu do badania histopatologicznego. Laparoskopia jest też przydatną metodą diagnostyczną, gdy trzeba ustalić przyczynę wodobrzusza.

Więcej: Laparoskopia - krok po kroku

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
andi
|

gdzie ci to robiono może warto uprzedzić innych

Pati bydg
|

Witam jestem z Bydgoszczy 21.07.2016 mialam operacje ciązy ktora sie usadowiła w jajniku w lewym jajowodzie bardzo to bolało byly dziwne krwawienia z pochwy.Teraz jestem w domu ranki sie juz goją mam az 3 pod pachwinami i w pępku i uwazam ze Szpital w Bydg Jana Biziela oddzial ginekologiczny jest najlepszy miła atmosfera nawet przed operacją polecam !!!

lisab
|

witajcie... za jakiś czas mam się zgłosić na zabieg usunięcia torbieli jajnika... mam do Państwa pytanie, jak wyglądają przygotowania do zabiegu od strony pacjenta... i jak po zabiegu się Panie czuły...ile może trwać taki zabieg? pozdrawiam

jola
|

Może metoda jest dobra , ale nie ma dobrych specjalistów i nie mają
dobrego przygotowania do tych zabiegów, dlatego wychodzą później komplikacje .A poza tym dzisiaj trafić na dobrego lekarza jest jak wygrać w lotto .O czym my mówimy jak dzisiaj lekarze nie potrafią postawić dobrej diagnozy .

anna79
|

mieszkam w uk i kilka dni temu mialam robiona laparoskopie przy ktorej usunieto torbiele na jajniku,2 godziny pozniej bylam juz w domu mam tylko 2 dziurki jedna w pepku i dzieki temu nie bedzie widac blizn a druga zaraz nad spojeniem lonowym,jak narazie jestem bardzo zadowolona po 2 dniach bylam juz na nogach napewno nie byloby to mozliwe przy tradycyjnej operacji,moze poprostu trafiliscie na kiepskich lekarzy,

Ania
|

1 grudnia miałam zrobioną artroskopię kolana z udrożnieniem zastawki torbieli,to było najważniejsze,ponieważ torbiel pod kolanem i związane z nią bóle skutecznie utrudniały mi życie. 12 grudnia było wszystko w porządku,natomiast 18 była już ponownie torbiel.3 tygodnie później,8 stycznia torbiel osiągnęła gigantyczne rozmiary i lekarz zadecydował,że trzeba będzie zrobic klasyczną operację.Niestety,w moim przypadku artroskopia była wielkim błędem i przez ten błąd będę musiała przejśc następną operację

Student
|

Nieźle bzdurne komentarze. Jeżeli przy zabiegu laparoskopowym wystąpiły powikłania, to przy tradycyjnej operacji byłyby one prawdopodobnie takie same, albo znacznie większe.

Uszkodzić jelito można przy normalnym operowaniu i za pomocą laparoskopu. To chirurg odpowiada za zniszczenia, a nie narzędzie którego używał ;)

hali
|

Za 2 miesiące minie dwa lata, jak miałam tą metodą usunięty woreczek żółciowy. Od tego czasu ciagle choruję, boli mnie, najpierw pod prawym żebrem, teraz już ból schodzi niżej, boli cała prawa strona brzucha. Wylądowałam z powodu tego bólu w szpitalu i nic. Zrobiłam wszystkie możliwe badania, też nic, a boli dalej. Najbardziej po długiej jeździe samochodem, wysiłku itp. Są wymioty, biegunki, kurcze mięśni. Nikt nie może mi pomóc, wszyscy rozkładają ręce, a ja czuję, że coś jest nie tak. Nie wiem co robić. Wiem jedno, gdybym miała drugi raz usuwać woreczek, zrobiłabym to metodą tradycyjną. Obawiam się, że przyjdzie taki moment, w którym wyląduję na ostrym dyżurze i trzeba będzie ciąć, aby sprawdzić co tam jest. Oby tylko zdążyli wtedy.

iwcia278
|

JA NIE JESTEM ZA LAPAROSKĄPIĄ PODCZAS ZABIEGU USZKODZONO MI JELITO GRUBE I MIAŁAM PRZEZ TO KILKA DODATKOWYCH OPERACII :(A LEKARZE CHCIELI ZATUSZOWAC SPRAWE JAKIMS DZIWNYM TRAFEM ZGINEŁA MOJA CAŁA DOKUMENTACJA