Masz problemy z przełykaniem? Przyczyny mogą być bardzo groźne

2021-11-24 11:29

Achalazja przełyku to choroba, której charakterystycznym objawem jest dysfagia, czyli zaburzone połykanie. Jednak na trudności z połykaniem mogą skarżyć się także osoby zmagające się np. z chorą tarczycą, rakiem lub uchyłkami przełyku, dlatego warto wiedzieć jak rozpoznać objawy achalazji przełyku, by móc szybko podjąć właściwe leczenie. W przeciwnym razie może dojść do groźnych w skutkach powikłań, np. zapalenia płuc.

achalazja
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Achalazja przełyku - przyczyny
  2. Achalazja przełyku - objawy
  3. Achalazja przełyku - diagnostyka
  4. Achalazja przełyku - leczenie
Czy badania gastrologiczne są bolesne?

Achalazja (zwężenie) przełyku to rzadka choroba mięśni przełyku, której istotą jest nieprawidłowa praca zdolnego zwieracza przełyku. Prawidłowo podczas połykania dochodzi do jego rozluźnienia, co pozwala na przekazanie spożywanych pokarmów do żołądka. Z powodu zwiększonego napięcia mięśniowego, zwieracz nie ulega rozkurczeniu i nie otwiera się w trakcie jedzenia.

Achalazja przełyku - przyczyny

Przyczyny achalazji przełyku nie są do końca znane. W niektórych przypadkach zmniejszenie (czasami bardzo znaczne) komórek nerwowych (splotu Auerbacha), które odpowiadają za koordynację skurczu dolnego zwieracza przełyku, może być spowodowane zaburzeniami autoimmunologicznymi, rakiem przełyku czy chorobą Chagasa. Lekarze nie wykluczają także, że choroba może występować u osób obciążonych genetycznie.

Achalazja przełyku - objawy

Charakterystycznym objawem choroby jest dysfagia, czyli trudność lub niemożność przełykania. Początkowo mięśnie gładkie przełyku nie są w stanie przesuwać tylko pokarmów stałych, jednak wraz z rozwojem choroby utrudnione zostaje połykanie także płynów (w tym śliny), czemu może towarzyszyć krztuszenie się lub zachłyśnięcie. Pojawia się także uczucie pieczenia lub nieprzyjemnego posmaku, wynikające z zarzucania treści pokarmowej do jamy ustnej. Chorzy mogą skarżyć się także na kaszel, uczucie zgagi i ból w klatce piersiowej. Mogą pojawić się także tzw. wymioty rzekome, nie poprzedzone mdłościami. Konsekwencją problemów z połykaniem często jest utrata masy ciała.

Ważne

Powikłania achalazji przełyku

Dysfagia i zaleganie pokarmu mogą przyczynić się do rozwoju stanów zapalnych w przełyku oraz do zarzucaniu treści pokarmowej do układu oddechowego, czego konsekwencją może być np. zapalenie płuc. Ponadto achalazja przełyku może przyczynić się do rozwoju raka przełyku.

Achalazja przełyku - diagnostyka

Pierwszym etapem diagnostycznym jest RTG przełyku z kontrastem, które pozwala na uwidocznienie zwężenia. Następnie wykonuje się badanie endoskopowe przełyku, a także monometrię - badanie, którego celem jest zmierzenie ciśnienia w obrębie przełyku.

Achalazja przełyku - leczenie

Osoby zmagające się z achalazją przełyku powinny przejść na dietę papkową. Konieczne jest spożywanie posiłków w małych porcjach, dokładne ich przeżuwanie, a także picie sporych ilości wody. Z diety lepiej wykluczyć pokarmy, które sprzyjają zarzucaniu treści pokarmowej do jamy ustnej, np. owoce cytrusowe, czekolada, alkohol i kawa.

Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu leków zmniejszających napięcie dolnego zwieracza przełyku (np. azotany lub brokery kanału wapniowego). Leczenie może obejmować także botoks, który zwiotcza mięśnie przełyku.

W trudnych przypadkach stosuje się rozszerzanie przełyku przy pomocy endoskopu. Operacyjne leczenie obejmuje nacięcie włókien mięśniowych, co ma spowodować zmniejszenie napięcia dolnego zwieracza przełyku.