Zgaga. Skąd się bierze zgaga i co z nią zrobić

2012-11-23 8:01
Zgaga. Skąd się bierze zgaga i co z nią zrobić
Autor: thinkstockphotos.com Zgaga to postrach łakomczuchów.

Zgaga to postrach łakomczuchów. Zgagą nazywamy nieprzyjemne palenie w przełyku po zbyt obfitym posiłku. Bywa jednak, że zgaga staje się chroniczną dolegliwością. Zgaga: przyczyny i sposoby na zgagę.

Zgaga to, bo zatruciach pokarmowych, jedna z najczęściej występujących dolegliwości przewodu pokarmowego. Zgaga objawia się paleniem w przełyku, kwaśnym odbijaniem, cofaniem treści żołądkowej do przełyku, a także palącymi bólami za mostkiem i w nadbrzuszu.

Kiedy zgaga występuje sporadycznie, po ciężkim obfitym posiłku, nie jest chorobą, tylko reakcja organizmu na przeciążenie żołądka.

Kiedy jednak pojawia się po prawie każdym posiłku, budzi w nocy bólem i odczuciem kwaśnego lub gorzkiego smaku w ustach, w ciągu dnia cierpimy na odbijanie i kaszel po posiłku - to mamy problem.

Zgaga, najprawdopodobniej jest objawem refluksu.

Zgaga sporadyczna - skąd się bierze

Zgaga jest oznaka zbyt dużej ilości kwasu, która powstała w żołądku. To jeden z objawów niestrawności. Zgaga powstaje, gdy zjemy zbyt obfity i zbyt ciężki posiłek. Jedni mają zgagę po kwaśnym, inni po słodkim, czy też po specyficznym połączeniu cukru i kiepskich tłuszczów w gotowych ciastach i ciastkach. Na pewno nie pomaga jadanie żywności wysoko przetworzonej i bogatej w rozmaite dodatki: barwniki i konserwanty. Niektórzy maja zgagę po kawie, inni po jabłkach. Żeby sobie pomóc nie wystarczy zażywać na zgagę środki zobojętniające kwas żołądkowy. Warto unikać pokarmów, które nas drażnią, i nie przejadać się. Zgaga często jest efektem przejedzenia, bo nadmiar jedzenia w żołądku podnosi ciśnienie w jamie brzusznej i sprzyja cofaniu się treści pokarmowej do przełyku co nasila zgagę. Na zgagę cierpią często osoby otyłe i kobiety w ciąży - właśnie ze względu na podwyższone ciśnienie w jamie brzusznej.

Zgaga jako objaw refluksu. Dlaczego mamy zgagę?

Refluks czyli cofanie treści pokarmowej do przełyku sporadycznie występuje u każdego - po bardzo obfitym posiłku lub wtedy, gdy najedzony próbuje uprawiać ćwiczenia fizyczne. Bywa jednak, że refluks staje się chorobą i dokucza po każdym posiłku, a także gdy przyjmiemy pozycję leżącą lub schylamy się. Jakie są przyczyny refluksu?

 • uszkodzenie mechanizmu uniemożliwiającego cofanie się treści żołądkowej,
 • przyczyny refluksu to także zaburzenia motoryki przełyku, zaburzenia oczyszczania przełyku
 • refluks i zgaga powstają, gdy występuje wzmożone wytwarzanie kwasu żołądkowego;
 • podwyższone ciśnienie w jamie brzusznej (np. wskutek nadwagi lub ciąży);
 • podrażnienie lub zapalenie przełyku (po alkoholu i papierosach);
 • spożywanie potraw i napojów sprzyjających zgadze: alkoholu, kawy, herbaty, napojów gazowanych, czekolady, owoców cytrusowych i soków, pomidorów, ostrych przypraw, tłustego jedzenie, mięty, ciasta drożdżowego, orzeszków ziemnych;
 • przepuklina rozworu przełykowego
 • zaburzenia opróżniania żołądka z pokarmu
 • niedobór wydzielania śliny
 • skleroderma – choroba tkanki łącznej
 • niektóre leki zwalniające pracę dolnego zwieracza przełyku.

Zgaga: sposoby na zgagę

Jeśli nie chcemy mieć zgagi należy bardziej równomiernie rozłożyć posiłki w ciągu dnia - jeść częściej a mniej. Nie najadać się na noc - ostatni posiłek powinniśmy spożyć na dwie godziny przed snem. Po większym posiłku dobrze jest pospacerować. Jeśli męczy nas zgaga, trzeba ograniczyć picie kawy i alkoholu, zachowywać także umiar w piciu herbaty, zwłaszcza mocnej oraz zdecydowanie ograniczyć jedzenie słodyczy. Lepiej również, przynajmniej na jakiś czas zrezygnować z picia napojów gazowanych.
Kiedy mamy zgagę można stosować domowe sposoby na zgagę: zażyć łyżeczkę sody oczyszczanej rozpuszczonej w szklance ciepłej wody, wypić trochę mleka i zjeść kilka migdałów (alkalizują środowisko żołądka). Leczenie zgagi to także przyjmowanie leków zobojętniających bez recepty lub leków przepisanych przez lekarza jeśli leczymy się na refluks.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.