Ból żołądka: jaka to choroba? Choroby objawiające się bólem żołądka

2022-08-05 12:22

Ból żołądka może być ostry, kłujący, tępy, trwać kilka minut lub być przewlekły. Ból w dołku może pojawiać się po jedzeniu lub na czczo. Ból żołądka może mieć wiele przyczyn. Jakie choroby może zwiastować ból żołądka?

Ból żołądka: jaka to choroba? Choroby objawiające się bólem żołądka
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Ból żołądka: choroba wrzodowa
  2. Ból żołądka a choroba refluksowa przełyku
  3. Ból żołądka a przewlekłe zapalenie trzustki
  4. Ból żołądka: maska brzuszna zawału
  5. Ból żołądka wywołany stresem
  6. Ból żołądka: zapalenie żołądka
  7. Ból żołądka czynnościowy

Ból żołądka to ból, który odczuwasz w nadbrzuszu, potocznie określany jako ból w dołku. Ból żołądka to nic przyjemnego, szczególnie, że często towarzyszą mu inne dolegliwości: nudności, wymioty, zgaga czy odbijanie. Ból żołądka towarzyszy wielu poważnym chorobom, dlatego nie należy go lekceważyć i skonsultować się ze specjalistą.

Ból żołądka: choroba wrzodowa

Ból żołądka wywołany chorobą wrzodową żołądka pojawia się zazwyczaj do 3 godzin po posiłku, jest piekący, palący, często towarzyszy mu ssanie w żołądku, do którego czasami dochodzą skurcze żołądka. Możesz mieć również objawy niestrawności: zgaga, odbijanie, nudności, a nawet wymioty.

Ból żołądka a choroba refluksowa przełyku

Ból żołądka może pojawić się w przebiegu choroby refluksowej przełyku. Towarzyszy mu pieczenie przełyku, pieczenie i ból za mostkiem, odbijanie i zgaga właśnie. Okresowo dochodzi do cofania się treści żołądkowej z żołądka do przełyku, a nawet zwracania pokarmów. Często dochodzi do tego w pozycji leżącej oraz podczas schylania.

Przeczytaj także: SOS dla żołądka, czyli domowe sposoby na bóle brzucha. Jak leczyć dolegliwości żołądkowe?

Ból w prawej części brzucha

Ból żołądka a przewlekłe zapalenie trzustki

Ból żołądka piekący, przeszywający, promieniujący do kręgosłupa, często o znacznym nasileniu może być spowodowany przewlekłym zapaleniem trzustki. Ból może pojawiać się w związku z posiłkiem lub niezależnie, zwykle trwa wiele godzin, może być opasujący lub promieniować do pleców. Napady bólu mogą pojawiać się na wiele lat przed ustaleniem rozpoznania choroby. W niektórych przypadkach ból odczuwany jest w sposób przewlekły. Dla przewlekłego zapalenia trzustki charakterystyczne są też stolce tłuszczowe.

Ból żołądka: maska brzuszna zawału

Ból żołądka (tzw. maska brzuszna zawału) może pojawić się w zawale serca ściany dolnej, który przebiega z bólami nadbrzusza, nudnościami i wymiotami, ból może lokalizować się w środkowym nadbrzuszu lub w okolicy prawego łuku żebrowego.

Ból żołądka wywołany stresem

Ból żołądka wywołany stresem przypomina ściskanie w dołku, pojawia się zwykle 2-3 godziny po posiłku, choć czasem może cię obudzić w nocy, towarzyszą mu często uczucie wzdęcia, zgaga, utrata wagi.

Przeczytaj także: RAK ŻOŁĄDKA: badania genetyczne w kierunku dziedzicznego rozlanego raka żołądka

Ból żołądka: zapalenie żołądka

Ból żołądka w przypadku ostrego zapalenia żołądka występuje nagle, towarzyszy mu ucisk w górnej części brzucha (tak zwanym dołku podsercowym) oraz nudności i wymioty, a niekiedy także biegunka. Przy krwotocznym zapaleniu żołądka mogą wystąpić wymioty krwią oraz luźne, czarne (smoliste) stolce. Przewlekłe zapalenie żołądka najczęściej przebiega bezobjawowo. Czasami występują niespecyficzne bóle w górnej części brzucha, uczucie pełności po posiłkach, brak apetytu. Dolegliwości mogą się nasilać po tłustych pokarmach i alkoholu.

Ból żołądka czynnościowy

Ból żołądka czynnościowy to ból nagły, napadowy, bez związku z żadną przyczyną organiczną. Ból żołądka czynnościowy może być objawem nerwicy narządowej, czyli zaburzeń czynnościowych narządu, imitujących organiczne (czyli anatomiczne, a więc makroskopowo uchwytne) choroby danego narządu. Często jest poprzedzony sytuacją stresową, rzadko wiąże się z dietą.

Czy wiesz, jakie to badanie?
Pytanie 1 z 10
densytometria
jakie to badanie
ap