NIEDOSŁUCH u dziecka i dorosłych - przyczyny
Niedosłuch, w zależności od tego, czy występuje u dziecka, czy u dorosłych, może mieć różne przyczyny. Niedosłuch u najmłodszych może być wynikiem wad wrodzonych lub infekcji wieku dziecięcego. U dorosłych może być spowodowany hałasem lub starzeniem się organizmu. Sprawdź, jakie są przyczyny niedosłuchu.
Spis treści
- Niedosłuch przewodzeniowy i odbiorczy
- Niedosłuch przewodzeniowy - przyczyny
- Niedosłuch odbiorczy - przyczyny
- Z niedosłuchem zmagają się coraz młodsi
- Niedosłuch odbiorczy a nadmierny hałas
- Niedosłuch odbiorczy związany z wiekiem
Niedosłuch oznacza upośledzenie słuchu, które polega na nieprawidłowym przewodzeniu lub odbiorze dźwięków. Niedosłuch, w zależności od tego, czy występuje u dziecka, czy u dorosłego, może mieć różne przyczyny. Niedosłuch występujący u najmłodszych może mieć źródło jeszcze w czasach życia płodowego. To dlatego od kilku lat prowadzone są badania przesiewowe noworodków w kierunku upośledzenia słuchu. Z kolei u dorosłych niedosłuch może być spowodowany np. hałasem lub starzeniem się organizmu.
Niedosłuch przewodzeniowy i odbiorczy
Wyróżnia się dwa rodzaje niedosłuchu:
- niedosłuch przewodzeniowy - chorzy skarżą się na pogorszenie słyszenia w zakresie niskich dźwięków. Chory lepiej rozumie mowę w hałasie i nie ma problemów ze słuchem podczas rozmowy przez telefon. Objawami towarzyszącymi są szumy uszne (i wycieki uszne w przebiegu przewlekłego zapalenia ucha środkowego)
- niedosłuch odbiorczy - chorzy gorzej słyszą dźwięki wysokie, np. gorzej słyszą dźwięk dzwonka niż pukanie do drzwi. Mogą się pojawić szumy uszne i uczucie "pełności" w uchu
Niedosłuch przewodzeniowy - przyczyny
- zatkanie zewnętrznego przewodu słuchowego (np. przez woszczyznę, ciało obce, zapalenie ucha zewnętrznego, rzadziej guz)
- zapalenie ucha środkowego (wysiękowe) - towarzyszą mu niedosłuch, niekiedy szum w uchu, ból i czucie pełności w uchu, zwykle zmieniony wygląd błony bębenkowej
- zapalenie ucha środkowego (przewlekłe) - pojawiają się długotrwały wyciek z ucha, zwykle widoczna jest perforacja (przedziurawienie) błony bębenkowej
- uraz ucha - często widoczna jest perforacja błony bębenkowej i/lub obecność krwi poza nią
- otoskleroza - charakterystyczne są szumy uszne i gwizdy, zawroty głowy, problemy z równowagą, cicha mowa
- guzy (łagodne lub złośliwe) - pojawia się niedosłuch jednostronny
- wady wrodzone, np. zespół Treachera-Collinsa – występują wówczas niedosłuch przewodzeniowy i anomalie drugiego łuku skrzelowego
Niedosłuch odbiorczy - przyczyny
- uraz (np. złamanie kości skroniowej) - często widoczna jest perforacja błony bębenkowej i/lub obecność krwi poza nią
- guzy kąta mostowo-móżdżkowego, np. nerwiak nerwu słuchowego (ósmego) - poza niedosłuchem pojawiają się szumy uszne, zaburzenia równowagi. U niektórych chorych może się pojawić niedowład nerwu, twarzowego lub trójdzielnego
- zaburzenia mikrokrążenia w uchu wewnętrznym, spowodowane przez zator, zakrzepicę lub skurcz naczynia
- uszkodzenia powstałe w wyniku infekcji wirusowej (świnka, różyczka, półpasiec czy grypa)
- stosowanie leków ototoksycznych (np. kwas acetylosalicylowy, aminoglikozydy, wankomycyna, cisplatyna, furosemid, kwas etakrynowy, chinina)
- zatrucie substancjami toksycznymi
- choroba Ménière’a - ubytki słuchu idą w parze z szumami usznymi, zawrotami głowy, nudnościami, uczuciem rozpierania w uchu
Z niedosłuchem zmagają się coraz młodsi
Źródło: biznes.newseria.pl
Niedosłuch odbiorczy a nadmierny hałas
Niedosłuch może być także wynikiem nadmiernego hałasu. Prowadzi on do mikrourazów kosteczek słuchowych. Nadmierna ekspozycja na hałas skutkuje degradacją komórek nerwowych odpowiedzialnych za odbiór dźwięku i przesyłanie go dalej do mózgu. W konsekwencji nie mogą do niego przekazywać fali dźwiękowej.
Otolaryngolodzy alarmują, że coraz częściej na niedosłuch cierpią już 20-latki. To skutek powszechnego stosowania słuchawek, np. do rozmów telefonicznych czy słuchania muzyki wyszukiwanej w sieci za pomocą smartfona. Szkodliwa jest także nadmierna ekspozycja na hałas, np. podczas koncertów rockowych, głośnego słuchania muzyki, jazdy na motocyklu, odpalania ogni sztucznych itp., powoduje bowiem mikrourazy kosteczek słuchowych. Już długotrwały hałas przekraczający 85 decybeli może prowadzić do przejściowego niedosłuchu. Tymczasem, jak wykazały badania, na szkolnych korytarzach poziom hałasu podczas przerw sięga nawet 110 decybeli!
Polecany artykuł:
Niedosłuch odbiorczy związany z wiekiem
Niedosłyszenie związane z wiekiem (presbyacusis) to naturalny ubytek słuchu spowodowany zmianami zwyrodnieniowymi w uchu wewnętrznym, który dotyczy osób powyżej 50. roku życia. Do osoby z "niedosłuchem starczym" nie docierają wszystkie dźwięki i odgłosy, jakie do tej pory słyszała. Ma także problem z ich odróżnieniem - dźwięki zaczynają się „zlewać".
Sprawdzian słuchu - czy masz niedosłuch?
Przeanalizuj kilka codziennych sytuacji, a dowiesz się, czy dobrze słyszysz. Odpowiedz na pytania. Jeżeli choć raz odpowiesz „tak” – twój słuch wymaga dokładnego przebadania przez otolaryngologa.
- Czy ktoś ciągle zwraca ci uwagę, że radio lub telewizor gra za głośno?
- Czy masz problemy ze zrozumieniem rozmówcy przez telefon?
- Czy wydaje ci się, że większość ludzi niewyraźnie mówi?
- Czy często prosisz o powtórzenie pytania?
- Czy przysłuchiwanie się rozmowie w większym gronie sprawia ci trudność?
- Czy gorzej rozumiesz, co ktoś mówi, gdy nie widzisz jego twarzy?
- Czy masz kłopoty z rozpoznawaniem wysokich tonów?
- Czy jeśli ktoś mówi do ciebie szeptem, masz trudności ze zrozumieniem jego słów?
Polecany artykuł:
miesięcznik "Zdrowie"
Porady eksperta