ŚWINKA: objawy, leczenie, powikłania

2015-12-04 8:02 lek. med. Grzegorz Prasałek

Świnka czyli nagminne zapalenie przyusznic, dziecięca choroba zakaźna, na ogół nie jest groźna. Jednak gdy świnka przebiega z komplikacjami, może prowadzić do poważnych powikłań, między innymi zapalenia opon mózgowych, trzustki, jąder, mózgu. Świnka jest też groźna dla kobiet w ciąży, bo może spowodować poronienie. Jakie są objawy świnki i jak przebiega leczenie?

Świnka (nagminne zapalenie przyusznic, łac. parotitis epidemica, ang. mumps) to jedna z najbardziej pospolitych chorób zakaźnych. Na świnkę najczęściej chorują dzieci w wieku od 5 do 15 lat. Jednak zarazić się nią może także dorosły. Nie wiadomo dlaczego choroba ta częściej atakuje wiosną i jesienią niż latem czy zimą.

Świnka: objawy i przebieg

Wywołuje ją wirus z rodziny paramyksowirusów. Gdy już zaatakuje, znajduje się w ślinie chorego. Zarazić się można nie tylko przez bezpośredni kontakt, drogą kropelkową, ale także przez używanie np. sztućców, kubków, na których pozostały ślady zakażonej śliny.

Każdy przypadek świnki wymaga konsultacji. Trzeba jak najszybciej pójść do lekarza, jeśli dziecko wymiotuje, skarży się na silne bóle głowy czy brzucha, zaczyna gorzej słyszeć, traci przytomność albo ma drgawki, bądź gdy u chłopca doszło do obrzęku i powiększenia jąder. Mogą to być zwiastuny groźnych powikłań świnki.

Wirus świnki jest wrażliwy na działanie mydeł, eteru, wysychanie i działanie temperatury oraz promieniowania ultrafioletowego. Cięższy lub lżejszy przebieg świnki zależy od ogólnej kondycji chorego, a także od poziomu jego odporności. W większości przypadków jest jednak łagodny.

Choroba wykluwa się przez 2-4 tygodnie. Dziecko zaraża czasem już na 6 dni przed wystąpieniem pierwszych objawów i przez cały czas trwania choroby, czyli kolejne 10 dni. Staje się markotne, nie chce jeść, czasem skarży się na bóle głowy, ma lekko podwyższoną temperaturę. Zdarza się, że pierwszym objawem jest nagłe obrzmienie ślinianek.

Zwykle wirus atakuje ślinianki przyuszne, rzadziej - podżuchwowe, a sporadycznie podjęzykowe. Nie zawsze są one zajęte symetrycznie, czasem tylko jedna z jednej strony twarzy.

Skóra nad gruczołami ślinowymi jest napięta, ale niezaczerwieniona. Ból spowodowany stanem zapalnym ślinianek utrudnia nie tylko jedzenie, ale nawet szersze otwarcie ust, a to uniemożliwia np. umycie zębów. Dziecku chce się pić, ale przełykanie też sprawia mu ból. Kwaśne dania czy napoje zaostrzają nieprzyjemne odczucia. Obrzęk ślinianek narasta (wraz z nim rośnie temperatura) i trwa zwykle 2-3, rzadko 10 dni, potem stopniowo się cofa.

Ważne

Wbrew powszechnej opinii, na świnkę można zachorować więcej niż jeden raz w ciągu życia, jednak nie zdarza się to często. Ponieważ jednak powikłania po tym schorzeniu mogą być groźne, lepiej dmuchać na zimne i zaszczepić dziecko. Dziecku podaje się podskórnie szczepionkę skojarzoną (tzn. jednocześnie przeciw śwince, odrze i różyczce). Zastrzyk wykonuje się między 13 a 15 miesiącem życia, a dawkę przypominającą podaje się w 7 roku życia.

Świnka - leczenie

W leczeniu świnki najważniejszy jest wypoczynek i izolacja chorego (nie krócej niż 9-10 dni). Można podawać witaminy oraz środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (np. zawierające ibuprofen czy paracetamol). Czasem ulgę przynosi rozgrzanie obolałych miejsc przez założenie miękkiego szalika na szyję, ciepłe okłady czy posmarowanie maścią rozgrzewającą. Przygotowując dziecku posiłki, trzeba pamiętać, żeby nie były za zimne ani za gorące. Najlepiej podawać pokarmy o nieostrym smaku, płynne lub półpłynne, które nie wymagają żucia. Warto podsuwać sporo napojów do picia, ale nie mogą być za słodkie, kwaśne czy gazowane.

Nietypowy przebieg świnki - powikłania

Zdarza się, że wirus świnki oprócz ślinianek atakuje inne narządy. Wtedy zaczynają się kłopoty. Jakie?

 • Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
  Wirus, zaraz po śliniankach, upodobał sobie opony mózgowo-rdzeniowe. Czasem dociera do tych narządów jednocześnie, jednak zdarza się i tak, że zapalenie wyprzedza klasyczną świnkę albo jest jej powikłaniem. Bardzo rzadko występuje zapalenie świnkowe opon mózgowo-rdzeniowych bez zajęcia ślinianek! Sygnałem, że wirus zaatakował opony, są bóle głowy, gorączka, wymioty, a później bóle brzucha i lekka sztywność karku, w wyniku czego dziecko nie może dosięgnąć brodą do klatki piersiowej. Bywa, że zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych nie daje takich objawów i lekarz może je wykryć tylko na podstawie badania płynu mózgowo-rdzeniowego pobranego w czasie punkcji lędźwiowej.

 • Bardzo rzadko świnkowemu zapaleniu opon towarzyszy zapalenie mózgu. Wtedy dziecko traci przytomność, jego źrenice nie reagują na światło (nie zwężają się), oczy nie zezują podczas patrzenia na palec, który lekarz zbliża mu do nosa, a mięśnie sztywnieją lub wiotczeją (niemożliwe jest poruszanie np. ręką czy nogą). Z takimi objawami dziecko natychmiast musi trafić do szpitala na oddział zakaźny. Dostaje tam leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i kroplówki, które zapobiegają obrzękowi mózgu. Gdy dojdzie do stanu zapalnego, podawane są też duże dawki sterydów. W zdecydowanej większości przypadków zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych nie pozostawia śladów. Może jednak prowadzić do opóźnienia rozwoju psychicznego, bezładu ruchowego, a jeśli na czas nie nadeszła pomoc - nawet do zgonu. Bardzo rzadkim powikłaniem bywa głuchota lub niedosłuch oraz zapalenie nerwu wzrokowego albo tęczówki oka.

 • Zapalenie jąder
  Dotyczy prawie wyłącznie nastolatków i dorosłych mężczyzn, rzadko zaś małych chłopców. W 7-10 dniu choroby gwałtownie powiększają się jądra (częściej jedno jądro). Jądra i najądrza są wtedy opuchnięte i bardzo bolą. Zwykle też szybko rośnie gorączka. Ulgę przynoszą zimne okłady i założenie tzw. podpaski mosznowej (unosi i stabilizuje jądra, w ten sposób zmniejszając ból; można ją kupić w aptece). Poza tym leczenie jest takie samo jak w klasycznym przebiegu świnki. Na szczęście wirus świnki nieczęsto atakuje oba jądra jednocześnie. Jeśli się to stanie, może dojść do zniszczenia komórek rozrodczych i w efekcie do niepłodności. Wbrew powszechnie panującym poglądom powikłania takie są naprawdę sporadyczne.

 • Zapalenie trzustki
  Rzadko zdarza się u małych dzieci, częściej u dorosłych, zwłaszcza kobiet. Na takie powikłanie może wskazywać wysoka gorączka, silne bóle brzucha w okolicy trzustki (górna lewa ćwiartka brzucha), wymioty, biegunka. Chory powinien szybko trafić do szpitala, gdzie dostanie m.in. preparaty osłaniające trzustkę oraz kroplówki, by nie doszło do wyniszczenia organizmu z powodu trudnych do opanowania, męczących wymiotów. Zwykle zapalenie trzustki po śwince mija bez śladu. Jednak po wyjściu ze szpitala powinna przez dłuższy czas być stosowana dieta lekkostrawna i uzupełniane braki witamin.

 • Poronienie
  Świnka jest groźna dla kobiet w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Może bowiem wywołać poronienie, doprowadzić do śmierci płodu albo do wystąpienia wad wrodzonych u dziecka.

 • Rzadkie powikłania
  Wirus świnki wraz z krwią wędruje po całym organizmie. Gdy dotrze do gruczołu krokowego (prostaty), gruczołów sutkowych, tarczycy, grasicy, wątroby czy jajników, może wywołać stan zapalny tych narządów. Jeszcze rzadszym powikłaniem świnki jest zapalenie mięśnia sercowego lub stawów. Na szczęście szybka pomoc medyczna i leczenie w szpitalu pozwalają większości chorych wyjść z tzw. powikłanej świnki bez uszczerbku na zdrowiu.
miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE
Monaliza
|

Świnka = angina = zapalenie gardła

ania
|

mam straszny bol glowy od trzech tygodni i wysypke na twarzy, teraz doszedl bol dziasel, co to moze byc, prosze o rade

panna joanna
|

a w ktorym momencie szanowna pani powiedzial ten rodzic, ze jego dzieci sie nie nadawaly do wczesniejszego pojscia do szkoly? Powiedzial sama prawde a ty nawet nie zrozumialas, o co mu chodzilo. typowa kura domowa bezmozga z ciebie. nie wiem po kim ta twoja corka taaaaaka madra, na pewno nie po mamusi :D

Strach ma wielkie oczy
|

aleś Ty głupi, pewnie wyborca ZUSu? To, że twoje dziecko nie nadawało się w tym wieku do szkoły, nie oznacza, że inne dzieci również się nie nadają. Moja córka poszła do szkoły w wieku 6 lat, nawet panie w przedszkolu powiedziały, że zanudziłaby się, gdyby miała jeszcze rok do niego chodzić. Szkoła jej się bardzo podoba, jest jedną z najlepszych uczennic, w ogóle dzieci w jej klasie świetnie sobie radzą (klasa samych sześciolatków). Dziecko powinno się uczyć od najmłodszych lat, dla własnego dobra.

edyta gasiewska
|

antos ma swinke

Rodzic
|

Trzeba było trzymać w przedszkolu do 7 roku a nie zabierać rok dzieciństwa żeby szybciej wypuścić na rynek pracy nowego płatnika składek ZUS.

Aneta
|

u nas podobnie,mały wstał i zaczął płakać (ma 6 lat)ze boli go głowa i ucho, dopiero szkoła się zaczęła a on już tydzień nie był w szkole bo miał wirusowe zapalenie gardła. 2 dni w szkole i dziś to;( temperatura 37.4' i powiększony węzeł