Świnka i różyczka u mężczyzn a niepłodność

2014-04-10 10:52

Czy różyczka u mężczyzn może spowodować niepłodność? Okazuje się, że ta niepozorna choroba wieku dziecięcego w rzadkich przypadkach może powodować późniejszą niepłodność mężczyzn. Jednak najgroźniejsze jest tzw. świnkowe zapalenie jąder, które często przyczynia się do produkcji zbyt małej ilości plemników lub ich braku. Sprawdź, jak świnka i różyczka wypływają na niepłodność u mężczyzn.

Różyczka przyczyną bezpłodności mężczyzn? Które choroby wieku dziecięcego powodują niepłodność mężczyzn
Autor: Photos.com Różyczka przyczyną bezpłodności mężczyzn? Które choroby wieku dziecięcego powodują niepłodność mężczyzn?

Czy różyczka może spowodować niepłodność mężczyzn? Na różyczkę chorują najczęściej osoby w wieku 15-19 lat. U chłopców i młodych mężczyzn choroba z reguły przebiega bardzo spokojnie. U dojrzałych mężczyzn może się pojawić ból jąder, co budzi podejrzenie o związek między różyczką a niepłodnością mężczyzn. Te przypuszczenia potwierdza Państwowa Inspekcja Sanitarna. Departament Zapobiegania oraz Zwalczania Zakażeń i Chorób podaje, że jednym z powikłań różyczki jest zapalenie jąder, które może się przyczynić do niepłodności u mężczyzn. Jednak lekarze zgodnie twierdzą, że jest to bardzo rzadkie powikłanie różyczki, które wynika z nieprawidłowego leczenia. Z kolei różyczka, która u mężczyzn przebiega łagodnie, nie wpływa na ilość i jakość plemników, a tym samym nie przyczynia się do niepłodności.

Świnkowie zapalenie jąder - przyczyny i objawy

Świnkowe zapalenie jąder jest powikłaniem świnki, które występuje u 20-30% mężczyzn chorujących po okresie dojrzewania. Wirus świnki powoduje ostry stan zapalny miąższu gruczołu jąder, którego konsekwencją jest zwyrodnienie lub zanik kanalików nasiennych zawierających komórki plemnikotwórcze.

Świnkowe zapalenie jąder obserwujemy zazwyczaj po 3-6 dniach od obrzęku ślinianek przyusznych. Najczęstszymi objawami stanu zapalnego są:

  • wysoka gorączka,
  • silny ból jądra, promieniujący nawet do jamy brzusznej,
  • obrzęk jądra, który utrzymuje się kilka dni.

Wpływ świnkowego zapalenia jąder na płodność mężczyzn

Konsekwencjami świnkowego zapalenia jąder mogą być:

  • oligospermia, czyli zbyt mała liczba plemników w nasieniu (mniej niż 20 mln/ml),
  • azoospermia, czyli brak plemników w nasieniu.

U ponad 50% chorych mężczyzn dochodzi do zaniku lub zaburzenia funkcji plemników, a co za tym idzie - do niepłodności, a nawet bezpłodności. Na szczęście w przebiegu świnki stan zapalny obejmuje zazwyczaj tylko jedno jądro, w związku z tym świnkowe zapalenie jądra nie jest jednoznaczne z niepłodnością. Tylko u pacjentów z obustronnym świnkowym zapaleniem jąder odnotowuje się znacznie większy odsetek niepłodności.

Świnkowe zapalenie jąder - leczenie i profilaktyka

W celu wyleczenia świnkowego zapalenia jąder stosowane są kortykosteroidy i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Niestety steroidy pomagają jedynie zmniejszyć ból i obrzęk i nie zapobiegają przyszłym komplikacjom w postaci problemów z płodnością. Jedyną ochroną przed świnkowym zapaleniem jąder jest szczepionka MRM, która chroni także przed odrą i różyczką. Zapobiegnie ona powikłaniom, takim jak zapalenie trzustki czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Tego typu profilaktyka jest szczególnie ważna w przypadku chłopców i mężczyzn, ponieważ chorują oni na świnkę 5 razy częściej niż dziewczynki i kobiety.

Czym grozi nieszczepienie dziecka szczepionką MMR (odra, świnka, różyczka)?