Nerwiak nerwu słuchowego (ósmego) – przyczyny, objawy i leczenie

2015-11-27 9:05 Monika Majewska

Nerwiak nerwu słuchowego (ósmego) to łagodny nowotwór układu nerwowego, który zlokalizowany jest w tej części mózgu, przez którą przechodzi nerw słuchowy. Objawy nerwiaka nerwu słuchowego nie są specyficzne, co może opóźnić postawienie właściwej diagnozy. Jakie są przyczyny i objawy nerwiaka nerwu słuchowego? Na czym polega leczenie?

Nerwiak nerwu słuchowego to inaczej guz nerwu VIII lub nerwiak nerwu ósmego (przedsionkowo-ślimakowego), czyli nerwu dwóch narządów zmysłów - słuchu i równowagi. Nerwiak nerwu słuchowego wywodzi się z komórek budujących osłonkę nerwu zwanych komórkami Schwanna.

Nerwiak nerwu słuchowego należy do grupy guzów kąta mostowo-możdżkowego (to nowotworów ośrodkowego układu nerwowego) i jest najczęściej diagnozowanym (80-90 proc. przypadków) nowotworem tego typu. Inne rozpoznawane guzy kąta mostowo-możdżkowego to perlaki, oponiaki, a także (choć rzadko) naczyniaki, potworniaki czy tłuszczaki.

Nerwiak nerwu słuchowego – przyczyny i czynniki ryzyka

Guzy nerwu VIII występujące po jednej stronie są chorobą nabytą, natomiast nerwiaki, które występują obustronnie są chorobą dziedziczną i są objawem nerwiakowłókniakowatości typu 2.

Nerwiak nerwu słuchowego pojawia się u 1 na 100 000 osób rocznie

Przyczyny nabytej postaci choroby nie są znane, natomiast do czynników zwiększających ryzyko jej rozwoju należą:

Nerwiak nerwu słuchowego – objawy

W wyniku ucisku struktur mózgu przez rozrastający się guz pojawiają się objawy, takie jak:

  • jedno- lub asymetryczny niedosłuch odbiorczy, który postępuje stopniowo przez miesiące czy lata i obejmuje najczęściej wysokie częstotliwości. Bardzo rzadko pojawia się nagła głuchota. U niewielkiego odsetka chorych słuch pozostaje prawidłowy (nawet przy dużym guzie)
  • szumy uszne - zwykle stałe, jednostronne, o wysokiej częstotliwości. Rzadziej pojawiają się szumy obejmujące niskie częstotliwości, bądź występujące okresowo
  • zaburzenia równowagi – zwykle pojawia się uczucia niestabilności lub utrata równowagi. Rzadziej występują typowe napady zawrotów głowy z uczuciem wirowania, nudnościami i wymiotami

U niektórych chorych może się pojawić niedowład nerwu:

  • twarzowego - pozostaje prawie niezauważany przez większość chorych
  • trójdzielnego - początkowo pojawia się mrowienie i drętwienie środkowej, górnej i dolnej części twarzy, pieczenie języka, zanik czucia w tym obszarze, a w ostateczności osłabienie i zanik mięśni żucia.

Nietypowe objawy, takie jak, np. zaburzenia smaku, ból gardła lub ból oka, suchość oka, bóle głowy i wymioty o niejasnej przyczynie, zwykle świadczą o późnym stadium rozwoju choroby.

Nerwiak nerwu słuchowego – diagnoza

W przypadku podejrzenia nerwiaka nerwu słuchowego wykonuje się badania audiologiczne (m.in. audiometria tonalna i słowna oraz potencjały wywołane pnia mózgu - ABR), elektronystagmografię, czyli badanie narządu równowagi, oraz badania obrazowe - tomografia kości skroniowych, rezonans magnetyczny tylnego dołu czaszki z kontrastem Gd-DTPA (alternatywą jest FSE-MRI, czyli fast spin echo MRI). Można także wykonać rekonstrukcję trójwymiarowe, które umożliwiają dokładną ocenę struktur środkowego dołu czaszki.

Nerwiak nerwu słuchowego – leczenie i operacja

Leczenie polega na całkowitym usunięciu guza, przy czym należy zadbać o to, aby zachować  funkcje neurologiczne. W niektórych przypadkach możliwa jest do wyboru radioterapia lub ograniczanie się jedynie do obserwacji radiologicznej (w przypadku guzów wolno rosnących).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE
Janusz2
|

Może Pan napisać kiedy ten guz się zmniejszy, ja jestem też po radioterapii cyber Knife ale u mnie guz urósł. Jestem pół roku po zabiegu.

Bozrna
|

Witam mam miec robione w Katowicach jestem ze Slaska a po zabiego jak mama sie czula i jak dlugo dochodzila do normalnosci praca aktywnosv itdpozdr

Aga
|

Witam mam pytanie w ktorym szpitalu miala pani operacje prosze o nr telefonu chcialam z pania porozmawiac na temat zabiegu bo wlasnie mam miec operacje .

Barbara
|

Szanowna pani Bozeno . Pisze z prosba o pomoc dla mojej siostry.Ona ma nerwiaka typu VIII ,nerwu sluchowego.Ma byc poddana operacji wiazka Gama Live. Jest bardzo przestraszona ,bo nie zna dobrego specjalisty,ktoremu moglaby zaufac.Moze moglaby Pani nam kogos polecic,nie wiem czy dr. Niemczyk cos takiego robi.Bardzo dziekuje i zycze wzsystkiego dobrego. Barbara R.

Janusz
|

Mam teraz zabieg mogłaby Pani zadzwonić 600 179 869. Chciałem się coś zapytać.

Małgosia
|

Witam. Jak się Pani czuje dzisiaj?

Beata
|

Czuję się tak samo jak poprzedniczka. Byłam głucha po wypadku w pracy i moja równoeaga jest kiepska, a przy tym ból z tyłu głowy. Proszę o adres do szpitala, gdzie Pami levzyła się i jaką metodą? Dziękuję. Proszę pisać na rokbeaty@gmail.com

antY
|

Mam. Już po radioterapii w Wieliszewie (3 zabiegi). Zero jakichkolwiek dolegliwości w czasie zabiegu. Luz totalny. Jedyna niewygoda to to, że nie można nawet mrugnąć powiekami, tak dopasowana maseczka... Rok po zabiegu - obkurczenie. Teraz w lipcu kolejny RM, mam nadzieje, że tez pozytywny. Objawy - cóż, zawroty, zaburzenia równowagi i niedosłuch (utrata 80% słuchu) już zostaną...

admim866
|

Mały - nóż gamma nie usuwa guza, nie jest to też laser. Nóż Gamma jest to Stereotaktyczna radioterapia czyli naświetlanie promieniami gamma. Nazwa nóż Gamma wzięła się z tego, że wiązka promieniowania jest bardzo malutka +-0,5mm. Terapia nożem Gamma nerwiaka nerwu słuchowego ma na celu zapobiec jego wzrostowi a nie usunięcie go. Po terapii guz powinien przestać rosnąć. Może zacząć się kurczyć ale nie musi a może też dalej rosnąć wolniej a nawet szybciej. Jestem po zabiegu Gamma Knife który miałem 6 dni temu. Wcale nie jest bezboleśnie. wcale nie jest komfortowo i są skutki uboczne. Obecnie czuję się jakby mnie rozjechał pociąg, słuch mi się znacznie pogorszył, szumy uszne są głośniejsze. Mam też zwiększone problemy z równowagą i jak złapie mnie ból głowy to po prostu wyć się chce. Liczę tylko po cichu na to, że niedługo przejdzie.

Bożena
|

Podaję email : kanada555@wp.pl. Podam szczegóły . Pozdrawiam