Rejestracja słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu (ABR, BERA)

Tympanometria - badanie ucha środkowego
Autor: Thinkstockphotos.com Samodzielnie możesz czyścić uszy tylko z zewnątrz. Do środka ucha dostęp powinien mieć tylko lekarz.

Rejestracja słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu (ang. ABR - Auditory Brainstem Response, BERA) to badanie, które polega na rejestrowaniu czynności bioelektrycznej powstającej w wyższych piętrach drogi słuchowej (w pniu mózgu), w odpowiedzi na bodźce słuchowe podawane do ucha. Rejestracja słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu to najpopularniejsze, nieinwazyjne badanie słuchu.

Rejestracja słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu (ABR, BERA) to badanie słuchu, które stosuje się zarówno w badaniach przesiewowych, jak i diagnostycznych. Pozwala wykryć uszkodzenia słuchu w obszarze ucha środkowego, ślimaka, nerwu słuchowego i pnia mózgu.

Rejestracja słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu: wskazania

  • podejrzenie uszkodzenia słuchu u niemowląt i małych dzieci
  • podejrzenie guza nerwu statyczno-słuchowego
  • podejrzenie symulacji głuchoty czy niedosłuchu
  • monitorowanie przebiegu wybranych operacji neurochirurgicznych

Przed badaniem ABR

Niemowlęta i dzieci powinny zostać wcześniej zbadane przez pediatrę, otolaryngologa, neurologa, psychologa. Dorośli zwykle wcześniej mają wykonywane badanie otolaryngologiczne fizykalne, subiektywne badanie słuchu (tj. badanie progowe tonalne, testy nadprogowe, audiometrię słowną) a także badanie narządu przedsionkowego. W niektórych przypadkach wykonuje się badanie neurologiczne i tomografię komputerową głowy (TK).

Rejestracja słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu: przebieg badania

Badanie jest bezpieczne, trwa około godziny. Podczas badania wymagana jest cisza, badany nie może przeżuwać ani przełykać, ma zamknięte oczy, aby zredukować bodźce wzrokowe. U małych dzieci badanie wykonuje się najczęściej po karmieniu, podczas snu, ewentualnie w znieczuleniu ogólnym.

Na głowie pacjenta lekarz umieszcza trzy elektrody - na czole elektrodę aktywną, na wyrostku sutkowatym badanego ucha elektrodę uziemiającą, a na wyrostku sutkowatym ucha przeciwnego elektrodę odniesienia. Elektrody połączone są z przedwzmacniaczem, który dalej połączony jest ze wzmacniaczem, zespołem filtrów i ze słuchawkami oraz komputerem. Komputer rejestruje odpowiedzi, uśredniając wartości potencjałów elektrycznych i zapisuje wyniki.

Prawidłowe odpowiedzi zarejestrowane przez komputer świadczą o prawidłowym funkcjonowaniu drogi słuchowej do poziomu pnia mózgu. Informują nie tylko o progu słuchu, ale także o przewodnictwie w strukturach układu nerwowego. Jest to przydatne przy diagnostyce stwardnienia rozsianego (SM), a także przy poszukiwaniu procesów rozrostowych w obrębie nerwu słuchowego lub dróg nerwowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.