Wysiękowe zapalenie ucha: przyczyny, objawy, leczenie

2015-03-05 9:12 Monika Majewska

Wysiękowe zapalenie ucha środkowego to choroba o podstępnym przebiegu. Objawów wysiękowego zapalenia ucha jest niewiele, a te, które się pojawiają, mogą być łatwo przeoczone, co może mieć groźne skutki. Wysiękowe zapalenie ucha może bowiem doprowadzić do trwałego niedosłuchu. Jakie są przyczyny i objawy wysiękowego zapalenia ucha? Jak przebiega leczenie?

Wysiękowe zapalenie ucha (OME) to choroba zapalna ucha środkowego, w przebiegu której dochodzi do gromadzenia się płynu w jamie bębenkowej - części ucha środkowego ograniczonej od strony zewnętrznej błoną bębenkową, a od strony wewnętrznej ścianą kostną ucha wewnętrznego.

Wyróżnia się 3 postaci wysiękowego zapalenia ucha: ostrą, która trwa poniżej 10 dni, podostrą (trwa powyżej 10 dni, ale mniej niż 3 miesiące) oraz przewlekłą, która trwa powyżej 3 miesięcy.

Wysiękowe zapalenie ucha najczęściej dotyczy dzieci pomiędzy 6. miesiącem a 5. rokiem życia.

Wysiękowe zapalenie ucha - przyczyny

Wysiękowe zapalenia ucha jest ściśle związane z niedrożnością trąbki słuchowej. Do jej dysfunkcji może przyczynić się szereg schorzeń:

Dodatkowo u dorosłych przyczynami dysfunkcji trąbki słuchowej, a dalej wysiękowego zapalenia ucha, mogą być: guz nosogardła, naświetlanie tkanek głowy i szyi oraz barotrauma (nagły uraz ciśnieniowy).

  Wysiękowe zapalenie ucha - objawy

  Najbardziej podstępny przebieg ma przewlekła postać wysiękowego zapalenia ucha, ponieważ nie daje typowych objawów stanu zapalnego, takich jak, m.in. ból ucha czy gorączka. Ponadto inne objawy, które się pojawiają: ucisk w uszach, uczucie pełności, "wody" w uszach i szumy uszne, są słabo zauważalne. Z kolei niedosłuch (zwykle obustronny) narasta bardzo wolno. W pozostałych postaciach choroby objawy te są bardziej nasilone. W niektórych przypadkach ostrej infekcji może nawet pojawić się ból.

  Objawy wysiękowego zapalenia ucha najtrudniej dostrzec u najmłodszych. W przebiegu choroby nie pojawia się gorączka ani ból ucha - symptom, który skłania dziecko do powiedzenia, że coś mu dolega. Dlatego rodzice powinni uważne obserwować swoje pociechy. Ich uwagę powinno zwrócić głośne słuchanie muzyki przez dziecko, przygłaszanie telewizora, proszenie o powtórzenie kierowanej do niego wypowiedzi.

  Wysiękowe zapalenie ucha - diagnostyka

  „Złotym standardem” rozpoznawania wysiękowego zapalenia ucha jest otoskopia pneumatyczna (widoczne jest pogrubienie błony bębenkowej, zmieniona barwę błony - ma kolor żółty, brunatny lub szaro-różowy, w jej jamie znajduje się płyn) oraz tympanometria, czyli badanie, które polega na mierzeniu odbicia fali dźwiękowej od błony bębenkowej podczas zmiany ciśnienia w przewodzie słuchowym zewnętrznym. Ponadto w celu rozpoznania choroby można wykonać audiometrię tonalną (celem badania jest ocena progu słyszenia).

  Wysiękowe zapalenie ucha - leczenie

  Zapalenie cofa się zwykle samoistnie w ciągu 3 miesięcy. W przeciwnym razie choremu można podać leki mukolityczne (powodujące rozrzedzenie płynu zalegającego w uchu), leki przeciwzapalne, środki obkurczające w postaci kropli do nosa lub inhalacji. Gdy są wskazania, można zlecić stosowanie antybiotyków.

  Jeśli powyższe metody nie są skuteczne pomimo kliku miesięcy stosowania, wykonuje się paracentezę (myringotomię) – zabieg, który polega na nakłuciu błony bębenkowej w celu odessania wydzieliny z jej jamy i założeniu drenu wentylacyjnego.

  Ważne

  Wysiękowe zapalenie ucha - powikłania

  Nagromadzony płyn często doprowadza do pęknięcia bębenka. Wówczas dochodzi do ucieczki zalegającego płynu, co doprowadza do jeszcze większego uszkodzenia ucha. Ponadto perforacja błony bębenkowej może doprowadzić do rozwoju perlaka. W najgorszym wypadku może więc dojść do trwałego upośledzenia słuchu. Jest to szczególnie niebezpieczne u dzieci, gdyż może doprowadzić do zaburzenia rozwoju mowy.

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  KOMENTARZE
  lol
  |

  to chyba troche poniewczasie, bo albo jej córka już nie ma z tym problemu albo już od dawna pomyka na mono ...

  Ola
  |

  kretynko, leć z dzieckiem do lekarza!!!!!!

  megan
  |

  Ja wspomagam leczenie zapalenia kroplami Cue. Są świetne po basenie, w stanach zapalnych i do codziennej higieny. Moja znajoma też ich używa i też sobie chwali. Takie delikatne, naturalne a potrafią przynieść ulgę jak boli

  Asikk
  |

  Mam 12 lat i czuję że jest mokro w moim uchu. Jest to nie przyjemne i nie dosłysze na nie - lewe ucho. Boję się ze będzie konieczna operacja..

  kuba
  |

  po uderzeniu się w uch zaczęło lekko krwawic ze środka wszystko słyszę i słyszałem gdy się uderzyłem nawet mnie nie boli .m napewno nie było strupa żeby mógł się zdrapać proszę o szybką odpowiedź.

  DAwid
  |

  boli mnie mocno lewe ucho co to jest ?????

  Susannah
  |

  skoro krwawi to chyba trzeba z tym do lekarza. bo po zakropieniu raczej ból nie ustapi. jesli to zapalenie ucha to pewnie przepisze antybiotyk. ale samemu lepiej nie ryzykowac.

  aszka@buziaczek.pl
  |

  U mojej córki pojawiło się krwawienie z ucha po uprzednim uczuciu jakby coś pękało. Bardzo płakała, czy jest to grożne. Cały czas sączy się jej krew, znajoma pielęgniarka powiedziała ze to normalne. Nie wiem jednak czy mogę to ucho zakraplać