Alergiczne zapalenie ucha: przyczyny, objawy, leczenie

2020-02-25 13:12

Alergiczne zapalenie ucha jest jednym z najbardziej dokuczliwych objawów alergii. Tego typu schorzenie powinno być leczone jak najszybciej, ponieważ konsekwencją zapalenia ucha są zatkane uszy, które mogą prowadzić do poważnych w skutkach infekcji bakteryjnych uszu. Sprawdź, jakie są objawy alergicznego zapalenia ucha i jak przebiega leczenie.

Zatkane uszy - objaw alergii. Alergiczne zapalenie ucha: leczenie
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Alergiczne zapalenie ucha - przyczyny
  2. Alergiczne zapalenie ucha - objawy
  3. Alergiczne zapalenie ucha - rozpoznanie 
  4. Alergiczne zapalenie ucha - leczenie

Alergiczne zapalenie ucha to niezwykle uciążliwa dolegliwość towarzysząca alergii. Zazwyczaj występuje u dzieci (w szczególności u niemowląt, nieco rzadziej u starszych dzieci). Może jednak dokuczać również dorosłym. Ma charakter nawrotowy, a u wielu alergików jego przebieg zależy od pory roku. 

Alergiczne zapalenie ucha - przyczyny

Bezpośrednią przyczyną alergicznego zapalenia ucha jest alergia. 

Ucho środkowe to niewielka przestrzeń wypełniona powietrzem i odrobiną płynu surowiczego, który przepływa przez tzw. przewód Eustachiusza - mały kanał znajdujący się między górną częścią gardła a uchem wewnętrznym.

W uchu środkowym znajdują się także komórki tuczne, które pod wpływem alergenów uwalniają ukrytą w nich histaminę. Jest to substancja, która sprawia, że trąbka słuchowa staje się obrzęknięta.

Brak wyrównanego ciśnienia w trąbce i jej niedrożność powodują, że płyn surowiczy, zamiast swobodnie przepłynąć przez jamę ucha, zatyka ją.

W konsekwencji dochodzi do zapalenia ucha, które objawia się ostrym bólem ucha i nagłym pogorszeniem słuchu.

Zatkane uszy są także doskonałym miejscem dla rozwijających się bakterii, które przyczyniają się do poważnych w skutkach infekcji ucha.

Alergiczne zapalenie ucha - objawy

Objawy alergicznego zapalenia ucha są podobne do tych, jakie obserwuje się przy ostrym zapaleniu ucha środkowego. Niemowlęta są niespokojne, popłakują, mają problemy z zasypianiem, niekiedy biegunka. Starsze dzieci i dorośli narzekają na silny ból ucha, odczuwają również nagłe pogorszenie słuchu oraz uczucie dzwonienia w uszach.

Warto natomiast wiedzieć, że -alergicznemu zapaleniu ucha przeważnie nie towarzyszy podwyższona temperatura ani gorączka - występuje ona wówczas, jeśli na alergiczne zapalenie ucha nałoży się infekcja bakteryjna lub wirusowa. 

Stan zapalny jest konsekwencją alergii, dlatego też przy alergicznym zapaleniu ucha mogą pojawiać się objawy alergiczne, w tym objawy alergii pokarmowej takie jak bóle brzucha, wymioty czy biegunka.

Objawom zapalenia ucha na tle alergicznym towarzyszą także objawy alergii układu oddechowego (najczęściej alergiczny nieżyt nosa, zapalenie oskrzeli, duszności, zapalenie płuc czy zapalenie krtani) oraz objawy alergii skórnej, np. atopowe zapalenie skóry.

Alergiczne zapalenie ucha - rozpoznanie 

Każdy ból ucha, zwłaszcza u dziecka, jest wskazaniem do wizyty u lekarza, który oceni, czy choroba ma podłoże wirusowe lub bakteryjne, czy też alergiczne, oceni również wygląd i stan błony bębenkowej. Jeśli dziecko ma stwierdzoną alergię, na wizytę należy zabrać ze sobą wyniki testów alergicznych

Alergiczne zapalenie ucha - leczenie

Alergiczne zapalenie ucha można leczyć na dwa sposoby:

  • objawowo – leczenie polega na podaniu leków przeciwhistaminowych, które pomogą zmniejszyć uciążliwe objawy. 
  • przyczynowo – w tym przypadku podstawą leczenia jest usunięcie z otoczenia chorego alergenów, co nie zawsze jest proste. W przypadku alergii pokarmowej należy zwrócić baczną uwagę na dietę, w przypadku alergii wziewnej warto rozważyć zakup oczyszczacza powietrza dla alergików i zastosowanie immunoterapii

Przeczytaj także: Zapalenie ucha środkowego - przyczyny, objawy, leczenie

O autorze
Monika Majewska - właściwe zdjęcie
Monika Majewska
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.