Oczyszczacze powietrza dla alergików - jak działa oczyszczacz powietrza i kiedy warto go kupić?

2020-02-24 11:04 KH

Oczyszczacz powietrza to recepta na problemy alergików cierpiących zarówno na sezonowy katar sienny, jak i na całoroczną alergię wziewną. Odpowiedni oczyszczacz powietrza poradzi sobie z niemal każdym alergenem, zwłaszcza z pyłkami i roztoczami, pomoże również przy alergii na sierść zwierząt. Jaki oczyszczacz powietrza wybrać, by sprawdził się przy alergii?

Spis treści:

  1. Oczyszczacz powietrza dla alergika: jak działa oczyszczacz powietrza
  2. Oczyszczacz powietrza dla alergika: jak wybrać najlepszy?
  3. Oczyszczacz powietrza dla alergika: jak go stosować

Oczyszczacz powietrza to w przypadku alergii wziewnej już nie fanaberia, ale wręcz konieczność. Oczyszczanie powietrza z alergenów pozwala alergikom zmniejszyć tak uciążliwe objawy alergii, jak alergiczny nieżyt nosa, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem, czy łzawienie oczu – jak pokazują statystyki, tylko w Polsce takie objawy deklaruje nawet 4 na 10 osób.

W wielu przypadkach jest to problem sezonowy, który ustępuje wraz z końcem pylenia kwiatów i drzew – jednak długotrwałe i cykliczne oddziaływanie czynników uczulających na alergika może spowodować przewlekłe choroby układu oddechowego.

Najczęstszym skutkiem bagatelizowania uczuleń jest astma, która w połączeniu z dalszym wpływem alergenów na układ oddechowy może doprowadzić do gorszych powikłań. Badania wykazały, że u osób, które w dzieciństwie nabawiły się niezakaźnych chorób układu oddechowego, czyli alergii i astmy, 1,5 razy częściej występują choroby układu krążenia, których konsekwencją może być także przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Idealnym rozwiązaniem dla każdego alergika byłoby wykluczenie z jego otoczenia czynnika uczulającego. W jaki sposób jednak uniknąć niewidocznych pyłków krzewów, kwiatów i drzew, zwłaszcza, że okres najczęściej i najsilniej wywołujących reakcje alergiczne roślin może trwać nawet od lutego do czerwca, czy obecnych w domu przez cały rok roztoczy bytujących w kurzu? Odpowiedź jest prosta: za pomocą odpowiedniego oczyszczacza powietrza.

materiał partnera
Polecamy

Oczyszczacz powietrza Sharp FP-J80EU-W łączy potrójny system filtrów z najmocniejszym dostępnym generatorem jonów Plasmacluster (High-Density 25 000). Urządzenie wyposażone w czujniki kurzu, zapachów oraz natężenia światła skutecznie neutralizuje zapachy i usuwa widoczne zanieczyszczenia, ale także unieszkodliwia wirusy, drobiny alergizujące, zarodniki pleśni oraz grzybów mniejsze niż 0,3 mikrona. Unikalny przepływ powietrza pod kątem 20° zapewnia usuwanie kurzu z niższych poziomów. Przeznaczony do pomieszczeń do 62 m2.

Oczyszczacz powietrza dla alergika: jak działa oczyszczacz powietrza

Zasada działania oczyszczaczy powietrza jest prosta: zasysają one powietrze w pomieszczeniu, następnie oczyszczają je z alergenów i innych zanieczyszczeń (w tym z cząsteczek obecnych w smogu) i wydmuchują. Wiele dostępnych na rynku modeli oczyszczaczy usuwa również nieprzyjemne zapachy.

Urządzenia do oczyszczania powietrza wyposażone są bądź w pojedyncze filtry, bądź w systemy wielostopniowej filtracji: filtry wstępne zatrzymujący większe cząsteczki, filtry węglowe (zatrzymujące pyły zawieszone i rozmaite cząsteczki zapachowe, a także rakotwórczy benzo(a)piren) oraz – w wielu modelach - filtry HEPA, na których osadzają się najdrobniejsze zanieczyszczenia, takie jak alergeny, wirusy, cząsteczki smogu PM 2,5.

Dobre oczyszczacze mogą być włączone przez całą dobę, co nie znaczy oczywiście, że przez cały ten czas są aktywne: uruchamiają się automatycznie, gdy umieszczone w nich czujniki wykryją, że stan powietrza znacząco się pogorszył.

Oczyszczacz powietrza dla alergika: jak wybrać najlepszy?

Oczyszczacza powietrza nie należy kupować pochopnie: dostępne w sklepach modele bardzo się między sobą różnią, tymczasem by oczyszczacz dobrze służył osobom z alergią, musi mieć odpowiednie parametry.

  • Najważniejszym z nich jest system filtracji, którego elementem koniecznie musi być filtr HEPA, zatrzymujący drobne alergeny wziewne, takie jak roztocza kurzu domowego, pyłki roślin, naskórek zwierząt. Prócz niego oczyszczacz powietrza dla alergika musi również mieć filtr węglowy, który pochłania gazy i lotne związki organiczne, obecne np. w środkach czystości czy w kosmetykach, a które również mogą być przyczyną alergii. Przyglądając się filtrom, w jaki wyposażony jest dany model, warto od razu sprawdzić, na jak długo starczają (niektóre trzeba wymieniać nawet co trzy miesiące) i ile kosztują.
  • Wskaźnik jakości powietrza i czujnik zanieczyszczeń. Pierwszy informuje o stanie powietrza w pomieszczeniu, drugi automatycznie uruchamia urządzenie (lub zwiększa moc jego pracy), gdy poziom zanieczyszczeń wzrośnie ponad normę.
  • Odpowiednia wydajność oczyszczania, określona za pomocą wskaźnika CADR to kolejny ważny parametr. CADR informuje, jaką ilość powietrza oczyści dany model oczyszczacza powietrza w ciągu godziny. Wielu producentów obok informacji o wskaźniku CADR podaje również maksymalną powierzchnię pokoju, w którym powinno się ustawić dany model oczyszczacza.
  • Tryb automatyczny, tryb nocny. Ustawienie oczyszczacza w trybie automatycznym pozwala zredukować ilość alergenów do minimum: urządzenie włącza się samo, gdy wykryje, że niepożądane cząsteczki pojawiły się w powietrzu. Dzięki trybowi nocnemu natomiast oczyszczacz będzie pracował również nocą, nie zakłócając snu (gdyż przełączy się wtedy na tryb cichej pracy i wygasi światła oraz ekran LCD). Warto wybrać model, którego głośność w trybie nocnym nie przekracza 30-35 dB.

Alergicy mogą również stosować oczyszczacz powietrza z nawilżaczem, ważne jest jednak, by regularnie czyścić urządzenie zgodnie ze wskazówkami producenta, nie dopuszczając do rozwoju potencjalnie szkodliwych mikroorganizmów.

Oczyszczacz powietrza dla alergika: jak go stosować

By oczyszczacz powietrza pomógł w walce z alergią, należy go jeszcze odpowiednio stosować. Nawet najbardziej wydajny oczyszczacz nie oczyści skutecznie całego mieszkania, dlatego – jeśli finanse na to pozwolą - lepiej kupić dwa lub trzy mniej wydajne i ustawić je w sypialni alergika oraz pomieszczeniu, w którym najczęściej przebywa.

Ważne również, by sprzęt miał czyszczone lub wymieniane filtry tak często, jak zaleca to producent (lub poinformują o tym odpowiednie wskaźniki na urządzeniu) – brudne lub zużyte filtry nie będą w stanie odpowiednio oczyścić powietrza.

Oczyszczacz powietrza powinien pracować przez całą dobę, również nocą i wówczas, gdy nikogo nie ma w domu: alergeny, które dostaną się w tym czasie do mieszkania, osiądą na filtrach, a nie na meblach czy ścianach. Ważne również, by stał w pewnej odległości od ścian i mebli, co pozwoli na swobodny przepływ powietrza.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
nuśka5
|

A możecie jakieś konkretne modele polecić? Słyszeliście coś o oczyszczaczach Milla Home?

Dianka
|

Mógłby Pan rzucić okiem na oczyszczacze powietrza na stronie https://loveair.pl i ocenić, czy rzeczywiście są warte swojej ceny? Zastanawiam się nad nimi (Beurer) i właśnie Daikin. Beurery są tańsze i według ich strony cena/jakość jest najlepsza.

Markus1020
|

posiadam od kilku miesięcy oczyszcza daikin (listopad,grudzień,styczeń, luty). Mało nie kosztował, ale czego się nie robi dla dzieci mieszkając w centrum Krakowa. Całkiem obiektywnie oceniam, że takie urządzenie jest ok. Bardzo prosta obsługa i co najważniejsze spełnia swoje funkcje, działa - czujniki działają jak trzeba, a mocy nie brakuje, można zrobić niezły wiatr w pokoju na pełnej mocy! Ja polecam, tylko nie kupujcie taniego sprzętu, nie warto i patrzcie na to ile kosztuje eksploatacja

Lenia
|

UWAGA "Artykuł spąsorowany"

basia
|

Prośba do moni!
Kochana podeślij proszę linka do sklepu gdzie kupowałaś oczyszczacz :)

monia
|

Ja osobiście posiadam model Airfree P125. Długo nie mogłam się zdecydować jaki model wybrać gdyż niestety nie znam się na oczyszczaczach. Na szczęście trafiłam na sklep internetowy w którym sprzedawca polecił mi właśnie ten model. Muszę przyznać że jestem naprawdę bardzo zadowolona zarówno ze skuteczności jak i z wyglądu :) jeśli masz jakieś wątpliwości proponuję zadzwonić do sprzedawcy podałabym numer telefonu ale chyba nie mogę robić reklamy :/ na necie na pewno znajdziesz :) a no i co ważne jak dla mnie że to nie jest urządzenie made in china!

Asia
|

Czy mogą Państwo polecić jakiś konkretny model AirFree dla Alergika sezonowego na pyłki traw, drzew ?

ola
|

Próbowałam oczyszczacza z filtrem hepa i weglowym. ale w przypadku roztoczy i alergenów zwierzęcych się nie sprowadzał. Alergeny i drobiny sa zamałe aby filtr je wyłapał. Dlatego kupiłam oczyszcacz airfree który spala alergeny i roztocza. Szukała długo i dopiero po rozmowach z doświadczonym sprzedawcą z zabrza ( nie będę wpisywała nazwy sklepu ) który przeprowadził drobna ankietę dobraliśmy ten oczyszczacz. Kilka dni musiałam poczekać żeby odczuć efekty ale teraz nie zamienie go na żaden z filtrami

michał
|

Dla alergików taka filtracja powietrza w domu to świetna sprawa. Wiem coś na ten temat, bo sam ma alergię na kurze i pyłki. Filtry przeciwpyłkowe można kupić w dobrej cenie od polskiego producenta solis. Na solisfiltry.pl możecie zobaczyć, ile to kosztuje.