Oczyszczacze powietrza dla alergików - jak działa oczyszczacz powietrza i kiedy warto go kupić?

2013-03-28 13:51 KK | opracowanie redakcja na podstawie materiałów prasowych

Oczyszczanie powietrza za pomocą nowoczesnych oczyszczaczy powietrza stanowi receptę nie tylko na problemy alergików cierpiących na sezonowy katar sienny. Dzięki wykorzystaniu oczyszczaczy powietrza we własnym domu, wykluczyć można również inne często spotykane czynniki uczulające, nawet takie, które towarzyszą nam przez cały rok, jak np. zwierzęca sierść, kurz czy roztocza.

Filtrowanie powietrza za pomocą oczyszczacza powietrza w naszym otoczeniu może uchronić od problemów zdrowotnych nie tylko domowników z alergią. Poprzez oczyszczanie możemy pozbyć się innych, szkodliwych dla zdrowia czynników, które mogą stanowić źródło powstawania alergii w przyszłości, czyli spalin, wirusów, grzybów, pleśni a nawet dymu nikotynowego.

Alergie - największa epidemia naszych czasów

Wraz z nadejściem wiosny powraca debata na temat pandemii alergii w krajach wysoko rozwiniętych. W samej Polsce objawy alergiczne deklaruje nawet 4 na 10 osób! Katar, duszności, łzawienie oczu, problemy z oddychaniem i kaszel, to typowe objawy uczulenia. Chociaż wydawać by się mogło, że to sezonowy problem, na który receptą jest po prostu przeczekanie okresu pylenia kwiatów i drzew, to długotrwałe i cykliczne oddziaływanie czynników uczulających na alergika może spowodować przewlekłe choroby układu oddechowego. Najczęstszym skutkiem bagatelizowania uczuleń jest astma, która w połączeniu z dalszym wpływem alergenów na układ oddechowy może doprowadzić do gorszych powikłań. Badania wykazały, że u osób, które w dzieciństwie nabawiły się niezakaźnych chorób układu oddechowego, czyli alergii i astmy, 1,5 razy częściej występują choroby układu krążenia, których konsekwencją może być także śmiertelna przewlekła obturacyjna choroba płuc. Jedyną rekomendowaną w Unii Europejskiej metodą leczenia przyczyn i objawów alergii jest odczulanie polegające na indukowaniu w organizmie pacjenta tolerancji na alergeny. Chociaż jest to skuteczna metoda, to proces leczenia może trwać nawet 2-3 lata. Idealnym rozwiązaniem dla każdego alergika byłoby wykluczenie z jego otoczenia czynnika uczulającego. W jaki sposób jednak uniknąć niewidocznych pyłków krzewów, kwiatów i drzew, zwłaszcza, że okres najczęściej i najsilniej wywołujących reakcje alergiczne roślin może trwać nawet od lutego do czerwca? Odpowiedź stanowi mniej znane, skuteczne rozwiązanie, dzięki któremu można zapewnić czystość powietrza w najważniejszym dla każdego otoczeniu – we własnym domu. Rozwiązaniem tym są dostępne na rynku nowoczesne oczyszczacze powietrza.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Tradycyjne oczyszczacze powietrza bazują na zasadzie działania specjalnych filtrów, najczęściej węglowych, hepa lub ulpa, czasem wspomaganych przez lampy UV czy jonizatory. Zanieczyszczone powietrze zasysane jest do wnętrza urządzenia, a po procesie oczyszczenia, wraca do pomieszczenia. Oczyszczacze powietrza nie generują nowych zapachów, tylko likwidują szkodliwe dla zdrowia składniki powietrza w domu i nieprzyjemne aromaty. Nowocześniejsze dostępne na rynku urządzenia odpowiadające za oczyszczenie powietrza funkcjonują w oparciu o technologię wielostopniowej filtracji powietrza. Przykładem takiego rozwiązania jest oczyszczacz Daikin MC70L, w którym zastosowano sześciostopniowy system oczyszczania powietrza z alergenów, bakterii, wirusów i cząsteczek nieprzyjemnego zapachu. Cząsteczki zapachowe, alergeny, wirusy, szkodliwe substancje poddane są działaniu kolejnych, następujących po sobie zaawansowanych filtrów i systemów jonizujących. W początkowej fazie cząsteczki powietrza zostają rozłożone na czynniki składowe, które w kolejnych etapach przechodzą przez zaawansowany proces likwidacji szkodliwych elementów. Efekt ten uzyskiwany jest poprzez utlenianie, jonizację i filtrację przy użyciu  min. nowoczesnych tytanowo-apatytowych filtrów katalitycznych. Rezultatem tego zjawiska jest eliminowanie większej ilości alergenów i substancji, które wzmagają ich działanie, zwiększona siła dezynfekcji oraz lepsze usuwanie nieprzyjemnych zapachów. Szczególnie ważną dla alergików metodą pracy urządzenia jest tworzenie delikatnych zawirowań powietrza w pomieszczeniu, przez co pyłki są wyłapywane z otoczenia jeszcze zanim osiądą na podłodze. W ten sposób nie wnikają w dywany i tapicerkę mebli, co mogłoby znacznie utrudnić i wydłużyć proces oczyszczania pomieszczenia z alergenów. Daikin MC70L ze względu na cichą pracę systemów filtrujących dobrze nadaje się do zastosowania w pokoju dziecka, które szczególnie mocno narażone jest na działanie alergenów. Filtry wykorzystane w urządzeniu z powodzeniem wytrzymują 2 lata pracy, a dołączenie do zestawu podstawowego 5 filtrów pozwala na wykorzystywanie produktu nawet przez 10 lat. Oczyszczacz skutecznie filtruje powietrze w pomieszczeniach do 46 m2.
Jeśli problemy oddechowe, związane z alergią są dla nas wyjątkowo uciążliwe, oczyszczacz powietrza może stać się dodatkową pomocą i szansą na większą ulgę we własnym mieszkaniu, czy biurze, nie tylko w sezonie pylenia.

Materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE
nuśka5
|

A możecie jakieś konkretne modele polecić? Słyszeliście coś o oczyszczaczach Milla Home?

Dianka
|

Mógłby Pan rzucić okiem na oczyszczacze powietrza na stronie https://loveair.pl i ocenić, czy rzeczywiście są warte swojej ceny? Zastanawiam się nad nimi (Beurer) i właśnie Daikin. Beurery są tańsze i według ich strony cena/jakość jest najlepsza.

Markus1020
|

posiadam od kilku miesięcy oczyszcza daikin (listopad,grudzień,styczeń, luty). Mało nie kosztował, ale czego się nie robi dla dzieci mieszkając w centrum Krakowa. Całkiem obiektywnie oceniam, że takie urządzenie jest ok. Bardzo prosta obsługa i co najważniejsze spełnia swoje funkcje, działa - czujniki działają jak trzeba, a mocy nie brakuje, można zrobić niezły wiatr w pokoju na pełnej mocy! Ja polecam, tylko nie kupujcie taniego sprzętu, nie warto i patrzcie na to ile kosztuje eksploatacja

Lenia
|

UWAGA "Artykuł spąsorowany"

basia
|

Prośba do moni!
Kochana podeślij proszę linka do sklepu gdzie kupowałaś oczyszczacz :)

monia
|

Ja osobiście posiadam model Airfree P125. Długo nie mogłam się zdecydować jaki model wybrać gdyż niestety nie znam się na oczyszczaczach. Na szczęście trafiłam na sklep internetowy w którym sprzedawca polecił mi właśnie ten model. Muszę przyznać że jestem naprawdę bardzo zadowolona zarówno ze skuteczności jak i z wyglądu :) jeśli masz jakieś wątpliwości proponuję zadzwonić do sprzedawcy podałabym numer telefonu ale chyba nie mogę robić reklamy :/ na necie na pewno znajdziesz :) a no i co ważne jak dla mnie że to nie jest urządzenie made in china!

Asia
|

Czy mogą Państwo polecić jakiś konkretny model AirFree dla Alergika sezonowego na pyłki traw, drzew ?

ola
|

Próbowałam oczyszczacza z filtrem hepa i weglowym. ale w przypadku roztoczy i alergenów zwierzęcych się nie sprowadzał. Alergeny i drobiny sa zamałe aby filtr je wyłapał. Dlatego kupiłam oczyszcacz airfree który spala alergeny i roztocza. Szukała długo i dopiero po rozmowach z doświadczonym sprzedawcą z zabrza ( nie będę wpisywała nazwy sklepu ) który przeprowadził drobna ankietę dobraliśmy ten oczyszczacz. Kilka dni musiałam poczekać żeby odczuć efekty ale teraz nie zamienie go na żaden z filtrami

michał
|

Dla alergików taka filtracja powietrza w domu to świetna sprawa. Wiem coś na ten temat, bo sam ma alergię na kurze i pyłki. Filtry przeciwpyłkowe można kupić w dobrej cenie od polskiego producenta solis. Na solisfiltry.pl możecie zobaczyć, ile to kosztuje.