Oczyszczacze powietrza dla alergików - jak działa oczyszczacz powietrza i kiedy warto go kupić?

2020-02-24 11:04

Oczyszczacz powietrza to recepta na problemy alergików cierpiących zarówno na sezonowy katar sienny, jak i na całoroczną alergię wziewną. Odpowiedni oczyszczacz powietrza poradzi sobie z niemal każdym alergenem, zwłaszcza z pyłkami i roztoczami, pomoże również przy alergii na sierść zwierząt. Jaki oczyszczacz powietrza wybrać, by sprawdził się przy alergii?

Oczyszczacz powietrza SHARP KC-G40EUW
Autor: SHARP

Spis treści

  1. Oczyszczacz powietrza dla alergika: jak działa oczyszczacz powietrza
  2. Oczyszczacz powietrza dla alergika: jak wybrać najlepszy?
  3. Oczyszczacz powietrza dla alergika: jak go stosować

Oczyszczacz powietrza to w przypadku alergii wziewnej już nie fanaberia, ale wręcz konieczność. Oczyszczanie powietrza z alergenów pozwala alergikom zmniejszyć tak uciążliwe objawy alergii, jak alergiczny nieżyt nosa, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem, czy łzawienie oczu – jak pokazują statystyki, tylko w Polsce takie objawy deklaruje nawet 4 na 10 osób.

W wielu przypadkach jest to problem sezonowy, który ustępuje wraz z końcem pylenia kwiatów i drzew – jednak długotrwałe i cykliczne oddziaływanie czynników uczulających na alergika może spowodować przewlekłe choroby układu oddechowego.

Najczęstszym skutkiem bagatelizowania uczuleń jest astma, która w połączeniu z dalszym wpływem alergenów na układ oddechowy może doprowadzić do gorszych powikłań. Badania wykazały, że u osób, które w dzieciństwie nabawiły się niezakaźnych chorób układu oddechowego, czyli alergii i astmy, 1,5 razy częściej występują choroby układu krążenia, których konsekwencją może być także przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Idealnym rozwiązaniem dla każdego alergika byłoby wykluczenie z jego otoczenia czynnika uczulającego. W jaki sposób jednak uniknąć niewidocznych pyłków krzewów, kwiatów i drzew, zwłaszcza, że okres najczęściej i najsilniej wywołujących reakcje alergiczne roślin może trwać nawet od lutego do czerwca, czy obecnych w domu przez cały rok roztoczy bytujących w kurzu? Odpowiedź jest prosta: za pomocą odpowiedniego oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacz powietrza dla alergika: jak działa oczyszczacz powietrza

Zasada działania oczyszczaczy powietrza jest prosta: zasysają one powietrze w pomieszczeniu, następnie oczyszczają je z alergenów i innych zanieczyszczeń (w tym z cząsteczek obecnych w smogu) i wydmuchują. Wiele dostępnych na rynku modeli oczyszczaczy usuwa również nieprzyjemne zapachy.

Urządzenia do oczyszczania powietrza wyposażone są bądź w pojedyncze filtry, bądź w systemy wielostopniowej filtracji: filtry wstępne zatrzymujący większe cząsteczki, filtry węglowe (zatrzymujące pyły zawieszone i rozmaite cząsteczki zapachowe, a także rakotwórczy benzo(a)piren) oraz – w wielu modelach - filtry HEPA, na których osadzają się najdrobniejsze zanieczyszczenia, takie jak alergeny, wirusy, cząsteczki smogu PM 2,5.

Dobre oczyszczacze mogą być włączone przez całą dobę, co nie znaczy oczywiście, że przez cały ten czas są aktywne: uruchamiają się automatycznie, gdy umieszczone w nich czujniki wykryją, że stan powietrza znacząco się pogorszył.

Oczyszczacz powietrza dla alergika: jak wybrać najlepszy?

Oczyszczacza powietrza nie należy kupować pochopnie: dostępne w sklepach modele bardzo się między sobą różnią, tymczasem by oczyszczacz dobrze służył osobom z alergią, musi mieć odpowiednie parametry.

  • Najważniejszym z nich jest system filtracji, którego elementem koniecznie musi być filtr HEPA, zatrzymujący drobne alergeny wziewne, takie jak roztocza kurzu domowego, pyłki roślin, naskórek zwierząt. Prócz niego oczyszczacz powietrza dla alergika musi również mieć filtr węglowy, który pochłania gazy i lotne związki organiczne, obecne np. w środkach czystości czy w kosmetykach, a które również mogą być przyczyną alergii. Przyglądając się filtrom, w jaki wyposażony jest dany model, warto od razu sprawdzić, na jak długo starczają (niektóre trzeba wymieniać nawet co trzy miesiące) i ile kosztują.
  • Wskaźnik jakości powietrza i czujnik zanieczyszczeń. Pierwszy informuje o stanie powietrza w pomieszczeniu, drugi automatycznie uruchamia urządzenie (lub zwiększa moc jego pracy), gdy poziom zanieczyszczeń wzrośnie ponad normę.
  • Odpowiednia wydajność oczyszczania, określona za pomocą wskaźnika CADR to kolejny ważny parametr. CADR informuje, jaką ilość powietrza oczyści dany model oczyszczacza powietrza w ciągu godziny. Wielu producentów obok informacji o wskaźniku CADR podaje również maksymalną powierzchnię pokoju, w którym powinno się ustawić dany model oczyszczacza.
  • Tryb automatyczny, tryb nocny. Ustawienie oczyszczacza w trybie automatycznym pozwala zredukować ilość alergenów do minimum: urządzenie włącza się samo, gdy wykryje, że niepożądane cząsteczki pojawiły się w powietrzu. Dzięki trybowi nocnemu natomiast oczyszczacz będzie pracował również nocą, nie zakłócając snu (gdyż przełączy się wtedy na tryb cichej pracy i wygasi światła oraz ekran LCD). Warto wybrać model, którego głośność w trybie nocnym nie przekracza 30-35 dB.

Alergicy mogą również stosować oczyszczacz powietrza z nawilżaczem, ważne jest jednak, by regularnie czyścić urządzenie zgodnie ze wskazówkami producenta, nie dopuszczając do rozwoju potencjalnie szkodliwych mikroorganizmów.

Oczyszczacz powietrza dla alergika: jak go stosować

By oczyszczacz powietrza pomógł w walce z alergią, należy go jeszcze odpowiednio stosować. Nawet najbardziej wydajny oczyszczacz nie oczyści skutecznie całego mieszkania, dlatego – jeśli finanse na to pozwolą - lepiej kupić dwa lub trzy mniej wydajne i ustawić je w sypialni alergika oraz pomieszczeniu, w którym najczęściej przebywa.

Ważne również, by sprzęt miał czyszczone lub wymieniane filtry tak często, jak zaleca to producent (lub poinformują o tym odpowiednie wskaźniki na urządzeniu) – brudne lub zużyte filtry nie będą w stanie odpowiednio oczyścić powietrza.

Oczyszczacz powietrza powinien pracować przez całą dobę, również nocą i wówczas, gdy nikogo nie ma w domu: alergeny, które dostaną się w tym czasie do mieszkania, osiądą na filtrach, a nie na meblach czy ścianach. Ważne również, by stał w pewnej odległości od ścian i mebli, co pozwoli na swobodny przepływ powietrza.