Alergia: sprzątanie w domu alergika

2019-07-12 14:42

Alergik, zwłaszcza taki, który ma alergię wziewną, nie powinien sprzątać sam, ale niekiedy nie ma innego wyjścia – wtedy należy sprzątać tak, by nie nasilić objawów alergii. Tylko jak sprzątać, gdy w domu mieszka alergik lub sama masz skłonność do uczuleń albo alergię na kurz?

Alergik robi porządki
Autor: thinkstockphotos.com Osoby, które są uczulone albo mieszkają z alergikiem, zwykle nie wieszają firanek w oknach, nie trzymają w domu bibelotów oraz unikają dywanów i wykładzin, ponieważ gromadzi się w nich kurz.

Spis treści

  1. Sprzątanie w domu alergika: mycie okien
  2. Sprzątanie w domu alergika: odkurzanie mebli i bibelotów
  3. Sprzątanie w domu alergika: mycie i odkurzanie podłogi
  4. Sprzątanie w domu alergika: sprzątanie kuchni
  5. Sprzątanie w domu alergika: sprzątanie łazienki

Sprzątanie w domu alergika musi być regularne. Trzeba odkurzać często, nawet codziennie - w kurzu żyją roztocza, są też w nim inne zanieczyszczenia, które mogłyby pogorszyć samopoczucie alergika, zwłaszcza przy alergii wziewnej, np. alergii na kurz.

Problem w tym, że alergikowi może zaszkodzić nie tylko kurz czy inne alergeny wziewne, które osadzają się na ścianach czy meblach, ale nawet samo sprzątanie, w trakcie którego w powietrzu unoszą się nie tylko wzbite z podłogi i mebli alergeny, ale również drobinki środków stosowanych podczas sprzątania, które również mogą uczulać. 

Dlatego na czas porządków alergik powinien wyjść z domu, albo przenieść się do pokoju, który aktualnie nie jest sprzątany. Ale gdy to niemożliwe, lub gdy sprzątać musi ta osoba, która ma alergię, warto sprzątać tak, by nie wywołać lub nie nasilić objawów alergii. Należy również wybierać bezpieczne dla alergika zdrowe środki czystości.

Sprzątanie w domu alergika: mycie okien

Alergicy zwykle nie wieszają w oknach firanek ani zasłon, bo gromadzi się w nich kurz. Okna przysłaniają roletami lub żaluzjami. Na nich również osadza się kurz, jednak łatwiej go usunąć.

Do czyszczenia rolet i żaluzji najlepiej używać specjalnych szczoteczek. By nie wzbijać tumanów kurzu, przed czyszczeniem spryskujemy rolety lub żaluzje płynem antystatycznym. Może być taki, jaki np. stosuje się do spryskiwania rajstop, by nie lepiła się do nich sukienka. W przypadku pojawienia się objawów alergii rolety lub żaluzje można też spryskać czystą wodą, a następnie dokładnie zebrać z nich kurz.

Czym myć okna? Zewnętrzne można bez problemu zmyć samą wodą, bo zwykle zabrudzone są ulicznym kurzem i drobinami piasku. Gorzej z tym od środka. Tu osadza się nie tylko kurz, ale także tłuste opary z gotowania. Ale i on ulegnie płynom z dodatkiem octu, który w niewielkim stężeniu nie jest szkodliwy dla dróg oddechowych.

By uniknąć smug i zacieków, zewnętrzne szyby wycieramy od góry do dołu, a wewnętrzne odwrotnie. Tych samych środków można użyć do mycia ram okiennych, czyszczenia luster, luksferów i dużych tafli szklanych. Czyszczone powierzchnie wycieramy jednorazowym ręcznikiem. Zwykłe szmatki są siedliskiem kurzu.

Do sprzątania warto używać ściereczek z mikrofibry - mają one bardzo drobne włókna, dzięki czemu zbierają więcej kurzu, niż te tradycyjne, a używając ich nie trzeba stosować żadnych chemicznych detergentów, wystarczy sama woda.

Maseczki i rękawiczki

Przed rozpoczęciem generalnych porządków alergik uczulony na kurz powinien przygotować sobie maseczkę zasłaniającą nos i usta. Można ją kupić w aptece lub zrobić np. z kawałka bawełny. Trzeba też pamiętać o rękawicach. Najlepsze będą winylowe, bo nie dają odczynów alergicznych (w przeciwieństwie np. do lateksowych). Jeśli nie mamy takich rękawic, można używać zwykłych gumowych, ale założonych na bawełniane.

Sprzątanie w domu alergika: odkurzanie mebli i bibelotów

Z drewnianych mebli nie wystarczy zetrzeć kurzu. Muszą być też oczyszczone z brudu. Alergicy powinni stosować do tego celu ściereczki nasączone woskiem. Po takim zabiegu meble będą nie tylko czyste, ale też nabiorą połysku. Tak samo można oczyścić ramy obrazów. Po takim zabezpieczeniu na meblach i ramach kurz będzie się wolniej osadzał.

By przywrócić blask porcelanie, myjemy ją w zimnej wodzie z dodatkiem soku z cytryny (jedna na litr wody). Unikajmy detergentów, bo mogą zniszczyć zdobienia, no i uczulić. Kryształy myje się w gorącej wodzie z dodatkiem mydła i płucze w zimnej z dodatkiem octu, a następnie wyciera i poleruje miękką ściereczką lub jednorazowym ręcznikiem.

Osad z dna kryształowego wazonu można usunąć, wlewając na dno ciepły ocet spirytusowy. Po kilku godzinach wazon płuczemy, wycieramy i polerujemy. Ważne, by przy takich pracach zawsze nosić rękawice ochronne. 

Sprzątanie w domu alergika: mycie i odkurzanie podłogi

Panele lub lakierowane podłogi wystarczy przetrzeć mopem nasączonym wodą z odpowiednim preparatem konserwującym. Dywany natomiast (choć tych powinno być w domu alergika jak najmniej) lepiej trzepać na powietrzu niż odkurzać w domu. Jeśli nie mamy takich możliwości, przed odkurzaniem należy dywan przetrzeć wilgotną gąbką. Dobrym pomysłem jest również czyszczenie podłogi parą, np. za pomocą mopa parowego.

Urządzenie to wykorzystuje parę wytwarzaną po wlaniu wody do specjalnego zbiorniczka (nie ma przy tym potrzeby stosowania detergentów). W ten sposób usuwa zanieczyszczenia, w tym bytujące w kurzu roztocza, i aż 99,9 proc. bakterii. Mop parowy nie nadaje się jednak do każdej powierzchni, co warto sprawdzić jeszcze przed zakupem takiego urządzenia.

Jaki odkurzacz dla alergika?

Zwykły odkurzacz  nie nadaje się do sprzątania w domu alergika - z reguły takie odkurzacze wydmuchują na zewnątrz część zebranego kurzu wraz z mikroskopijnymi alergenami. Dla alergików nie nadają się również odkurzacze bezworkowe, które trzeba czyścić po każdym użyciu. Najlepiej kupić odkurzacz z odpowiednim filtrem HEPA, który zatrzymuje nawet 99 proc. zanieczyszczeń, w tym te najbardziej mikroskopijne. Należy go regularnie wymieniać. Dobrze, jeśli worki w odkurzaczu są z materiału, a nie z papieru: materiałowe, zwłaszcza te wielowarstwowe, pokryte są  często substancjami antybakteryjnymi i zapewniają dużo wyższy poziom filtracji, niż worki papierowe.

Sprzątanie w domu alergika: sprzątanie kuchni

Spory problem to tłusty kurz na lampach, kafelkach i szafkach. Ale i z nim można sobie poradzić. Osobom cierpiącym na alergie wziewne polecamy ściereczki z mikrofibry, które nie wymagają używania detergentów. Taką ściereczkę wystarczy zwilżyć wodą, bo włókna mikrofibry (100 razy cieńsze od włosa) usuwają nawet stary brud i zaschnięte plamy. Dodatkową zaletą nowoczesnych ściereczek jest to, że nie zostawiają smug.

Najtrudniej jednak dokładnie wyczyścić kuchenkę gazową i mikrofalową. Dostępne w sklepach środki są skuteczne, ale ich nie polecamy, bo mają właściwości żrące, a ich oparami można się nawet zatruć. Lepiej zastosować bardzo prosty i sprawdzony sposób. Do piekarnika lub kuchenki mikrofalowej wstawiamy naczynie z wodą, włączamy i czekamy, aż woda się zagotuje. Tłuszcz, który oblepia ścianki, zmięknie i bez trudu da się usunąć zwykłą ścierką.

Kuchenne kafelki odzyskają świeżość, jeśli przetrzemy je płynem do mycia szyb. Spryskiwacz, w który zwykle jest wyposażona butelka, pozwala nanieść na ścianę minimalną ilość płynu. Po wytarciu papierowym ręcznikiem glazura będzie jak nowa.

Sprzątanie w domu alergika: sprzątanie łazienki

Sprzątanie łazienki nie jest proste: ze względu na wilgoć i urządzenia sanitarne, łazienka może być siedliskiem bakterii, wirusów, grzybów. By się ich skutecznie pozbyć, należy użyć nieco silniejszych  środków, najlepiej zawierających podchloryn sodu, który zabija drobnoustroje, usuwa kamień i mydlany osad z armatury i urządzeń sanitarnych.

Większość środków czyszczących jest w miarę bezpieczna dla alergików, ale nawet mimo tego podczas sprzątania łazienki konieczne jest założenie maseczki i rękawiczek.

Utrzymanie toalety w idealnej czystości nie jest łatwe, przede wszystkim z powodu zażelazionej wody. Gdy mamy taką wodę, w zakamarkach muszli tworzą się rdzawe smugi.

By nie dopuścić do ich powstania, zawieśmy w muszli specjalną kostkę do WC, która zabezpieczy ją przed osadami, a przy każdym spłukiwaniu będzie dodatkowo dezynfekować toaletę.