Objawy alergii. Od tego, na co masz uczulenie, zależą objawy alergii

2020-02-13 14:18 ap

Objawy alergii mogą być bardzo różne i zależą od rodzaju alergenu oraz jego stężenia: od kataru i łzawienia oczu po biegunki, poprzez obrzęk Quinckego aż do wstrząsu anafilaktycznego. Jakie są najczęstsze objawy alergii?

Spis treści:

 1. Objawy alergii - rodzaje i objawy chorób alergicznych
 2. Objawy alergii - jak objawia się alergia?
 3. Jakie objawy dają poszczególne alergie?
 4. Objawy alergii - ogólnoustrojowe

Objawy alergii nie zawsze są charakterystyczne i często mogą być mylone choćby z przeziębieniem. Poza tym objawy alergii czasem nie jest łatwo skojarzyć z tym, co cię uczula. Bo to, że masz wysypkę, nie znaczy, że masz alergię kontaktową - pokrzywka może być na przykład objawem alergii na białka mleka krowiego. Inaczej też będzie objawiać się alergia na gluten, psa czy kurz.

Objawy alergii - rodzaje i objawy chorób alergicznych

Objawy alergii wiążą się zazwyczaj z określonymi częściami ciała:

Objawy alergii - jak objawia się alergia?

Objawy alergii pojawiają się nagle, jednak wcale nie są takie oczywiste. U różnych osób alergia może się objawić na wiele sposobów, w zależności od jej typu. Jeśli nie jest to alergia utajona, to objawy pojawiają się szybko, niedługo po bezpośrednim kontakcie z alergenem.

Jedak postawienie diagnozy wcale nie jest proste. Zwykły katar lub kaszel nie wskaże nam na co jesteśmy uczuleni. Warto jednak obserwować swoje reakcje na podstawie sytuacji. Jeśli objawy takie jak kaszel czy zaczerwienienie oczu nasilą się w przypadku kontaktu ze zwierzęciem, podejrzenie może paść na alergię na sierść.

Podobnie w przypadku odkurzania - jeśli objawy alergii stają się bardziej uporczywe podczas odkurzania, można przypuszczać, że spowodowane jest to alergią na roztocza.

Znacznie trudniej natomiast zdiagnozować alergię na pyłki lub alergie pokarmowe, ponieważ bardzo często w ich przypadku dochodzi do reakcji krzyżowych. W przypadku zauważenia u siebie uporczywych objawów, należy udać się do lekarza, który zleci odpowiednie testy alergiczne, pozwalające na wykrycie źródła alergii, wdrożenia odpowiedniego leczenia, a w rezultacie zminimalizowania jej objawów.

Warto wiedzieć
Nasometin Control

Autor: Sandoz

materiał partnera

Nasometin Control zwalcza uporczywe objawy alergii: katar, zablokowany nos, kichanie oraz świąd oczu i nosa.

Nasometin Control to preparat w formie sprayu do nosa, który kupisz bez recepty. Efekty jego działania utrzymują się aż do 24 godzin! Lek nie powoduje senności i jest dostępny w poręcznej buteleczce z aplikatorem, dzięki czemu możesz mieć go zawsze przy sobie. Wypróbuj Nasometin Control i miej alergię zawsze pod kontrolą!1)

*Wśród leków dostępnych bez recepty. Produkt Nasometin Control wskazany jest do stosowania u dorosłych w leczeniu objawów zdiagnozowanego przez lekarza sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.

1) Na podstawie charakterystyki produktu leczniczego Nasometin Control z dn. 05.08.2019

Czytaj też: 

Jakie objawy dają poszczególne alergie?

 • alergia na roztocza
  • poranne uczucie zatkania nosa
  • spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła
  • z czasem mogą pojawić się objawy astmy - przede wszystkim jej nocne ataki
 • alergia na pyłki roślin
  • głównym objawem jest katar sienny
  • napady kichania
  • świąd nosa
  • łzawieniem spojówek
  • niekiedy wyprysk skórny
 • uczulenie na sierść zwierząt
  •  zaczerwienienie spojówek
  • łzawienie
  • niekiedy także katar
  • kichanie
  • objawy pojawiają się przy kontakcie z sierścią, złuszczonym naskórkiem, śliną, moczem, czyli również wtedy, gdy zwierzęcia nie ma w pobliżu
 • objawy alergii na pleśnie
 • alergie pokarmowe
  • pokrzywka
  • atopowe zapalenie skóry
  • nudności
  • biegunki.

  Objawy alergii - ogólnoustrojowe

  Reakcje ogólnoustrojowe są stosunkowo rzadkie, ale bardzo niebezpieczne. Przede wszystkim dochodzi do nich u osób uczulonych na jad pszczoły, osy czy szerszenia.

  Objawy te mają zazwyczaj charakter anafilaksji i skutkują obrzękiem Quinckego czy wstrząsem anafilaktycznym, w wyniku którego może dojść do poważnych problemów zdrowotnych.

  Objawy wstrząsu anafilaktycznego to: zimna, spocona skóra, spadek ciśnienia tętniczego, zapaść, przyspieszenie tętna, utrata przytomności, obrzęk krtani lub świszczący oddech.

  Wstrząsu anafilaktycznego w żadnym wypadku nie można lekceważyć! Jeśli nie zostanie natychmiast udzielona właściwa pomoc, tak ostra reakcja alergiczna może zakończyć się śmiercią.

  Obrzęk Quinckego (inaczej obrzęk naczynioruchowy) jest podobny do pokrzywki, jednak znacznie głębiej umiejscowiony. W przypadku obrzęku naczynioruchowego dochodzi do obrzęku tkanek znajdujących się pod skórą, najczęściej w okolicach twarzy. Najbardziej niebezpieczny jest obrzęk błon śluzowych w okolicy krtani. Może powodować trudności w przełykaniu, bóle głowy, mroczki przed oczami, a nawet obrzęk mózgu.

  Nasometin Control, 50 mikrogramów/dawkę, aerozol do nosa, zawiesina.
  Skład: Każde rozpylenie zawiera odmierzoną dawkę 50 mikrogramów [µg] mometazonu furoinianu (w postaci mometazonu furoinianu jednowodnego). Lek zawiera 0,02 mg/dawkę chlorku benzalkoniowego.
  Wskazania: leczenie objawów zdiagnozowanego przez lekarza sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa u dorosłych w wieku od 18 lat.
  Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą; nieleczone miejscowe zakażenie błony śluzowej nosa (tj. opryszczka); niedawno przebyta operacja nosa lub uraz nosa (do czasu wyleczenia, gdyż kortykosteroidy hamują gojenie się ran).
  Podmiot odpowiedzialny: Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, A-6250 Kundl, Austria.
  Podmiot promujący: Sandoz Polska Sp. z o.o., ul. Domaniewska 50C, 02 672 Warszawa, tel. 22 209 70 00, www.sandoz.pl.

  Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

  NOWY NUMER

  Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

  Dowiedz się więcej
  Miesięcznik Zdrowie 6/2020
  KOMENTARZE
  pylek35
  |

  u mnie alergia na całego - oprócz nietolerancj pokarmowych jeszcze sierść pyłki i roztocza.. niestety wszystko miało na siebie wpływ i tu pomógł mi specjalista który przepisał mi odpowiednią kurację clatrą (bilastyna) ale też zalecił ruch i zdrowe odżywanie.. problem zaczyna się w jelitach gdzie tak naprawdę siedzi nasz układ odpornościowy:)