Wstrząs anafilaktyczny - jak udzielić pierwszej pomocy

Jak udzielić pierwszej pomocy osobie użądlonej np. przez pszczołę czy szerszenia, która zaczyna puchnąć, dusić się, traci przytomność? Pomoc przy wstrząsie anafilaktycznym powinna być udzielona jak najszybciej.

Pomoc przy wstrząsie anafilaktycznym powinna być natychmiastowa. Wstrząs anafilaktyczny to niezwykle silna reakcja alergiczna. Do wstrząsu anafilaktycznego może dojść po ukąszeniu przez szerszenia czy pszczołę, ale również po zażyciu niektórych leków, zjedzeniu pokarmów, na które jesteśmy uczuleni.

W przypadku silnej reakcji alergicznej niezbędna jest natychmiastowa pomoc lekarza - niezwłocznie trzeba wezwać pogotowie. Coraz więcej osób ma alergię na błonkówki, czyli owady żądlące, takie jak pszczoły, osy, szerszenie i trzmiele.

Pomoc przy wstrząsie anafilaktycznym: objawy wstrząsu anafilaktycznego

Większość z nas po użądleniu odczuwa krótkotrwałe pieczenie w miejscu wprowadzenia jadu, na skórze pojawia się niewielki naciek zapalny, obrzęk i zaczerwienienie. Takie objawy ustępują zwykle po kilku godzinach.

U osób uczulonych na jad owadów pojawia się reakcja ogólnoustrojowa:

 • osłabienie,
 • zawroty głowy,
 • obrzęk twarzy i szyi,
 • świąd całego ciała,
 • bladość, 
 • wymioty,
 • równocześnie mogą wystąpić trudności z oddychaniem,
 • spada ciśnienie krwi,
 • zaburzona jest praca serca,
 • niekiedy dochodzi do utraty przytomności i drgawek.

Takie objawy mogą pojawić się już po kilku sekundach od użądlenia. Im gwałtowniejsza jest reakcja organizmu i im wcześniej rozwija się po użądleniu, tym większe zagrożenie dla zdrowia i życia. Dlatego należy szybko pomóc osobie użądlonej.

W przypadku silnej alergii pokarmowej może nastąpić natychmiastowa reakcja alergiczna, której objawy pojawiają się już po kilku minutach od spożycia alergenu pokarmowego. Kliniczne objawy takiej reakcji sięgają od pokrzywki po anafilaksję właśnie.

Czytaj też:

Ważne

Wstrząs anafilaktyczny może wystąpić nie tylko po użądleniu przez owady, ale także np. po zjedzeniu niektórych produktów (m.in. orzeszków ziemnych, maku), zażyciu leków (np. aspiryny, penicyliny), przy leczeniu odczulającym. Czasem gwałtowną reakcję alergiczną wywołuje dopiero dodatkowy czynnik, np. intensywny wysiłek fizyczny, przegrzanie lub wychłodzenie organizmu czy wypicie alkoholu.

Pierwsza pomoc w przypadku wstrząsu anafilaktycznego

Udzielając pierwszej pomocy najpierw trzeba zrobić wszystko, by do krwi dostała się jak najmniejsza ilość alergenu. Jeśli zaatakowała pszczoła, żądło pozostaje w skórze i jeszcze przez ok. 20 sekund jad wprowadzany jest do krwi, dlatego należy je szybko usunąć. Osa nie zostawia żądła, tylko kłuje nim wiele razy, więc zdecydowanym ruchem trzeba oderwać ją od skóry.

Jeżeli podejrzewamy, że może dojść do wstrząsu (osoba użądlona jest uczulona na inne substancje lub obserwujemy pojawienie się objawów opisanych powyżej), koniecznie trzeba wezwać karetkę.

Czekając na fachową pomoc, osoba poszkodowana powinna leżeć z uniesionymi nogami. Jeśli owad użądlił w rękę lub w nogę, nad miejscem użądlenia można założyć opaskę uciskową, a kończynę unieść powyżej poziomu serca. Należy podać dużą dawkę wapna, a w miejscu użądlenia zrobić okład z kostek lodu.

Osoby, które wiedzą, że są silnie uczulone na jad owadów lub inne substancje, powinny mieć przy sobie lek przeciwhistaminowy, a najlepiej zestaw ratujący życie – autostrzykawkę z odpowiednią dawką adrenaliny (na receptę). Jeśli osoba poszkodowana straci przytomność przed przybyciem lekarza, trzeba kontrolować, czy oddycha, jakie ma tętno, a w razie konieczności rozpocząć reanimację.

Czytaj też: Co to jest alergia krzyżowa? Tabela alergenów krzyżowych

Problem

Bezpiecznie na pikniku

Kiedy wzrasta temperatura i wilgotność powietrza, owady stają się bardziej agresywne. Jednak rzadko atakują bez powodu – zazwyczaj sami nieświadomie je wabimy. Dlatego aby zmniejszyć ryzyko użądlenia, przestrzegaj kilku zasad:

 • nie perfumuj się zbyt mocno przed piknikiem, bo zapachy przyciągają owady;
 • nie chodź boso po trawie;
 • nie wkładaj kwiecistej sukienki, bo jaskrawe kolory (żółty, pomarańczowy, czerwony) to wabik dla owadów;
 • pij napoje przez słomkę;
 • kanapki, owoce i napoje przechowuj w szczelnie zamkniętych pojemnikach, tak samo resztki jedzenia i opakowania;
 • gdy krąży nad tobą owad, nie wykonuj gwałtownych ruchów, bo to go rozdrażni, tylko spokojnie się oddal.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
gabbi
|

Poczytałam sobie na stronie odetchnijspokojnie.pl co robić jak ktoś ma wstrząs anafilaktyczny. Bo okazało się, że ojciec mojego chłopaka niestety jest uczulony na jad osy i musi zawsze mieć przy sobie adrenalinę

rozważna
|

Jakbym była uczulona i istniało ryzyko wstrząsu anafilaktycznego, to nie wyobrażam sobie, żebym nie nosiła przy sobie strzykawki z adrenaliną. Przecież to dla mojego bezpieczeństwa i ewentualnego uratowania życia

donata
|

Każdy powinien wiedzieć, jak postępować w przypadku wstrząsu anafilaktycznego - ja nie wiedziałam, ale dowiedziałam się na odetchnijspokojnie.pl U mnie w rodzinie nikt nie jest uczulony, ale nigdy nie wiadomo, kiedy trzeba będzie komuś pomóc.

agunia
|

W przypadku wstrząsu podstawową sprawą jest jak najszybsze podanie adrenaliny. Jak ktoś jest uczulony, to najlepiej jest mieć strzykawkę z adrenaliną ze sobą, bo czasami do szpitala może być daleko

kaktus
|

trochę poczytałam na temat wstrząsu anafilaktycznego na tej stronie która podajecie. Fajne informację i filmik ale zamiast odetchnąć spokojnie raczej się zapisałam na kurs pierwszej pomocy. Ostatnie informacje jakie posiadałam są z zajęć w po w ogólniaku. Przydałoby się jednak odświeżyć informacje z pierwszej pomocy lub tego, jak reagować w przypadku wstrząsu anafilaktycznego...

berta
|

Niestety ludzie często lekceważą swoje uczulenia, a taki wstrząs może skończyć się nawet tragicznie. A strzykawka z adrenaliną w torebce czy kieszeni naprawdę nic nie waży, a może uratować życie.

kazubka
|

Wstrząs anafilaktyczny może być bardzo niebezpieczny niestety. U mnie mąż jest uczulony na jad pszczoły i dobrze jest wiedzieć, jak w takiej sytuacji postępować. Dużo informacji o różnych uczuleniach i porad można znaleźć na stronce odetchnijspokojnie.pl

zagubiony
|

Czy ktoś z was spotkał się kiedyś z swędzeniem na całej skórze (nie tylko w miejscu tatuowania) po wykonaniu tatuażu ??
Jeśli tak jaka może być tego przyczyna??

Resinka99
|

Mnie udało się załapać na spotkania i naukę pierwszej pomocy w ramach kampanii "Przygotuj się na wstrząs" i bardzo dużo się dowiedziałam o anafilaksji. Można tez śledzić http://www.odetchnijspokojn..., bo mają mnóstwo informacji o objawach wstrząsu i podają jak reagować w takich chwilach.

luiza
|

Niestety miałam "przyjemność" przeżyć taki wstrząs. Zjadłam 1 sztukę liczi. Po 15 min spuchłam, usta miałam jak karp, oczy jak Chińczyk, gardło jakbym miała średnicy słomki, zaczęłam się dusić, swędziało mnie gardło, twarz, brzuch, plecy, nogi, drapałam się do krwi. Już na pogotowiu zaczęły się drgawki. Lekarze szybko zadziałali. Dostałam ze 3 zastrzyki i kroplówkę. Jak leżałam pod kroplówką miałam gorączkę i trochę odjechałam, bo nic nie pamiętam dalej. Po kroplówce mnie obudzili i na wózku zawieźli na oddział. Jeszcze rano miałam lekką opuchliznę. A zjadłam jedno małe liczi. Lekarz powiedział, że dobrze że tylko jedno bo skończyłoby się gorzej...