Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego: przyczyny, objawy i leczenie

2015-05-08 8:50 Monika Majewska

Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego to ciężka postać przewlekłego zapalenia ucha środkowego. W przebiegu choroby dochodzi do rozwoju perlaka - guzowatego tworu, który prowadzi do uszkodzenia kosteczek słuchowych, a dalej nawet do całkowitej głuchoty. Jakie są przyczyny i objawy przewlekłego perlakowego zapalenia ucha środkowego? Na czym polega leczenie?

Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego to ciężka postać przewlekłego zapalenia ucha środkowego, w przebiegu której rozwija się perlak - masa złogów naskórka, które ulegają łatwemu zakażeniu (gdyż stanowią bardzo dobre podłoże dla rozwoju bakterii i innych patogenów) i doprowadzają do niszczenia kosteczek słuchowych i otaczających je struktur.

Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego - przyczyny

Perlak może powstać wskutek wrastania naskórka (który normalnie  pokrywa skórę przewodu słuchowego zewnętrznego) do ucha środkowego przez ubytek, który powstał w wyniku przedziurawienia brzegu błony bębenkowej (tzw. brzeżna perforacja błony bębenkowej). Do perforacji może dojść m.in. podczas tzw. złośliwego zapalenia ucha środkowego czy wysiękowego zapalenia ucha.

Do gromadzenia się naskórka z przewodu słuchowego i tworzenia się perlaków może dojść także w tzw. kieszonkach retrakcyjnych. Do ich powstania dochodzi wtedy, gdy ujemne ciśnienie w jamie bębenkowej doprowadzi do "wciągnięcia" błony bębenkowej do jej wnętrza. U dzieci najczęstszą przyczyną tego typu deformacji błony bębenkowej jest przerost migdałka gardłowego, a u dorosłych przewlekłe zapalenie zatok przynosowych lub skrzywienie przegrody nosa.

Rzadko kiedy perlak jest tworem wrodzonym, który rozwija się na podłożu przetrwałej tkanki embrionalnej w części skalistej kości skroniowej.

Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego - objawy

  Ważne

  Perlakowe zapalenie ucha środkowego - groźne powikłania

  W przebiegu przewlekłego perlakowego zapalenia ucha środkowego może dojść do rozszerzenia się stanu zapalnego na okoliczne tkanki. Proces ten może doprowadzić do rozwoju:

  • zapalenia błędnika;
  • ostrego zapalenia wyrostka sutkowatego (części czaszki leżącej bezpośrednio za małżowiną uszną);
  • porażenia nerwu twarzowego, a dalej do upośledzenia ruchów mięśni połowy twarzy;

  Jednak najgroźniejszymi, bo zagrażającymi życiu, powikłaniami przewlekłego perlakowego zapalenia ucha środkowego są zapalenie zakrzepowe zatoki setowej (może doprowadzić do sepsy) oraz zapalenie opon mózgowych, ropnie mózgu i móżdżku.

  Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego - diagnostyka

  W przypadku podejrzenia choroby wykonuje się badanie otoskopowe, w przebiegu którego widoczne jest zniszczenie błony bębenkowej, kosteczek słuchowych i niekiedy kości skroniowej. Ponadto ucho jest wilgotne, a podczas jego czyszczenia za pomocą ssaka wraz z wydzieliną odsysa się nagromadzone masy naskórka.

  Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego - leczenie

  Leczenie przewlekłego perlakowego zapalenia ucha środkowego polega na wycięciu wszystkich chorych tkanek, czyli perlaka, zmienionej zapalnie wyściółki ucha oraz uszkodzonych kosteczek słuchowych i kości.

  Podczas tego samego zabiegu otochirurg może wykonać rekonstrukcję układu przewodzącego ucha, tzn. błony bębenkowej i kosteczek słuchowych, by poprawić słuch pacjenta. Jednak tego typu zabieg zwykle wykonuje się po całkowitym wygojeniu ucha, czyli po ok. pół roku.

  Przez pierwsze 24 godziny od zabiegu mogą występować zawroty głowy i nudności. Niekiedy uczucie kręcenia się w głowie może się utrzymywać trochę dłużej (nawet przez klika dni od operacji).

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  KOMENTARZE
  Mama marta
  |

  Cześć powiedz mi czemu trzeci zabieg moja córka ma perlaka ma 8 lat w grudniu mamy mieć operacje później druga ..... bardzo się martwię

  OP
  |

  Witam. A nie udało sie temu zapobiec przyjmując antybiotyk ?
  Ile czasu trwała ta sytuacja że powstał perlak ? ... czy brak Pan antybiotyk ?
  Ja niestety już 2 tydzień lecze zapalenie ucha i nadal nie ustępuje ... :-((

  Adam
  |

  Też mam perlaka i od dwóch lat leczę operacyjnie. Jestem dziś po trzecim zabiegu ucha prawego. Wiadomo że żaden zabieg nie należy do przyjemności ale cieszę się że żyję w czasach gdzie jest możliwość leczenia tej dolegliwości.

  Smutna
  |

  Też mam czeka mnie operacja mam m wcielać i może być gorzej

  lena
  |

  ja tez mam perlaka i bardzo boje sie operacji

  Anonim
  |

  Mam 18 lat i przeszlam już 7 operacji, ze wzgledu na perlakowe zapalenie ucha srodkowego. Malo tego nie widać zadnego swiatelka w tunelu... ucho dalej jest w fatalnym stanie.