Zapalenie błędnika: przyczyny i objawy. Ile trwa leczenie wirusowego zapalenia błędnika?

2017-07-14 15:49 Monika Majewska

Zapalenie błędnika, znane także jako ostre zapalenie ucha wewnętrznego, najczęściej jest powikłaniem przewlekłego zapalenia ucha środkowego. Zapalenie błędnika może być przyczyną poważnych chorób mózgu, ponieważ stan zapalny bardzo szybko obejmuje wnętrze jamy czaszki, doprowadzając np. do zapalenia opon mózgowych. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy zapalenia błędnika. Jakie badania obejmuje diagnostyka zapalenia błędnika? Ile trwa leczenie stanu zapalnego?

Zapalenie błędnika - potocznie ostre zapalenie ucha wewnętrznego - to choroba, w przebiegu której proces zapalny obejmuje wszystkie trzy części ucha wewnętrznego, czyli przedsionek (błędnik przedsionkowy), ślimaka (błędnik ślimakowy) i trzy kanały półkoliste. Objawy stanu zapalnego są podobne do symptomów choroby lokomocyjnej, jednak jego przyczyny są zupełnie inne. dlatego konieczna jest bardzo dokładna diagnostyka zapalenia błędnika. Sprawdź, jakie badania trzeba wtedy wykonać i ile trwa leczenie tej zapalenia błędnika.

Zapalenie błędnika - przyczyny

Zapalenie błędnika zwykle jest wynikiem obecności bakterii, które najczęściej pochodzą one z ucha środkowego (jako przejście procesu zapalnego). Zajęcie ucha wewnętrznego obserwuje się także w przypadku zakażenia wirusem świnki, różyczki, odry, grypy, ospy wietrznej i półpaśca, jak również wirusem opryszczki, HIV. Przyczyną zapalenia błędnika może być również toksoplazmoza. Czynnikami nieinfekcyjnymi są urazy (np. złamanie kości skroniowej) lub choroby autoimmunologiczne, choroby układowe. Jednak zapalenie błędnika najczęściej jest powikłaniem przewlekłego zapalenia ucha środkowego. Bardzo rzadko jest wynikiem zapalenia opon mózgowych (częściej do tej choroby doprowadza).

Zapalenie błędnika - objawy

Charakterystycznymi objawami zapalenia błędnika są:

Ważne

Gdy pojawi się ból ucha i gorączka, konieczna jest jak najszybsza interwencja otololaryngologa, by nie dopuścić do szerzenia się stanu zapalnego i zminimalizować ryzyko groźnych dla zdrowia powikłań chorobowych (np. zapalenia opon mózgowych, ropnia móżdżku, trwałego uszkodzenia narządu równowagi i głuchoty).

Zapalenie błędnika - diagnostyka

W przypadku zapalenia błędnika należy udać się do otolaryngologa. Lekarz powinien wykonać otoskopię (wziernikowanie ucha), by sprawdzić, jak funkcjonuje aparat słuchowy, a tym samym jaką część ucha objął stan zapalny. Słuch bada się również za pomocą prób audiometrii.

Pełna diagnoza wymaga wykonania RTG kości skroniowej, a także, gdy zachodzi taka potrzeba, tomografii komputerowej głowy.

Gdy zachodzi podejrzenie uszkodzenia móżdżku, konieczna może być również wizyta u neurologa, który wykona próbę Romberga - badanie zborności ruchów.

SPRAWDŹ >> Videonystagmografia (VNG) - badanie błędnika diagnozujące zawroty głowy

Zapalenie błędnika - leczenie

Leczenie najczęściej odbywa się w warunkach szpitalnych, na oddziale otolaryngologicznym. W celu zlikwidowania stanu zapalnego konieczne są antybiotyki, które podaje się dożylnie.

W niektórych przypadkach lekarz może zlecić drenaż ucha środkowego, by ułatwić odpływ zainfekowanej wydzieliny.

W skrajnych przypadkach konieczna jest interwencja chirurga, którego zadaniem jest usunięcie ogniska zapalnego za pomocą mastoidektomii albo labirynthektomii.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
x
|

idź do lekarza a nie piszesz komentarze do nieznanych ludzi

aisia
|

przyjmuję antydepresanty na depresję....2x w ciągu paru dni nagle straciłam nagle równowagę , za pierwszym razem skręcenie kostki ,teraz tylko guz...czy jest możliwe ,że mam chorobę błędnika?

Jarun
|

Przyczyny zaburzenia równowagi.
Zakażenia (wirusowe lub bakteryjne), uraz głowy, zaburzenia krążenia krwi wpływające na ucho wewnętrzne lub mózg, niektóre leki i starzenie się, zaburzeniami mózgu lub urazami układu wzrokowego lub szkieletowego i zapalenie stawów, brak równowagi mięśni oka. Zaburzenia równowagi:
-Peryferyjne zaburzenie równowagi, zaburzenie w labiryncie.
-Centralne zaburzenie układu przedsionkowego, problem w mózgu lub połączone nerwy.
-Zaburzenie naczyniowe lub problemy z przepływem krwi.
Niektóre z bardziej powszechnych zaburzeń równowagi to:
- Łagodne napadowe zawroty głowy (BPPV-ang.) - krótkie, intensywne uczucie zawrotów głowy, które pojawia się z powodu zmiany położenia głowy. Osoba może doświadczyć BPPV podczas przewracania się na lewo lub na prawo, po wstaniu z łóżka rano lub podczas szukania obiektu na wysokiej półce. Przyczyna BPPV nie jest znana, chociaż może być spowodowana infekcją ucha wewnętrznego, urazem głowy lub starzeniem.
Zapalenie błędnika - infekcja lub zapalenie ucha wewnętrznego powodujące zawroty głowy i utratę równowagi.
Choroba Ménière'a - zaburzenie równowagi płynów w uchu wewnętrznym, które powoduje zawroty głowy, zmienny ubytek słuchu, szum w uszach (dzwonienie lub ryk w uszach) oraz odczucie pełności w uchu. Przyczyna choroby Ménière'a jest nieznana.
Przedtrzonowe zapalenie neuronalne - infekcja nerwu przedsionkowego, ogólnie wirusowego.
Przetoka okołopłuczkowa - wyciek płynu ucha wewnętrznego do ucha środkowego. Może wystąpić po urazie głowy, wysiłku fizycznym lub, rzadko, bez znanej przyczyny.
Rozpoznanie zaburzenia równowagi jest skomplikowane dlatego, że inne schorzenia - w tym infekcje ucha, zmiany ciśnienia krwi i niektóre problemy z widzeniem - oraz niektóre leki mogą przyczyniać się do zaburzenia równowagi. Osoba doświadczająca zawrotów głowy powinna niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Lekarz pierwszego kontaktu może poprosić o opinię otolaryngologa, aby pomógł ocenić problem równowagi. Otolaryngolog jest lekarzem najlepiej chirurgiem, który specjalizuje się w chorobach i zaburzeniach ucha, nosa, gardła, z doświadczeniem w zaburzeniach równowagi. Zwykle przeprowadzi badanie(oczywiście trzeba nalegać i wskazać jakie!-sic!)
Niektóre przykłady testów diagnostycznych to: badanie słuchu, badania krwi, badanie metodą elektronowego obrazowania (ENG - badanie układu przedsionkowego) lub badania obrazowe głowy i mózgu.
Test kaloryczny może być wykonany jako część ENG. W tym teście każde ucho jest przepłukiwane ciepłą, a następnie chłodną wodą, zwykle jednym uchem na raz; ilość wynikowego oczopląsu jest mierzona. Słaby oczopląs lub brak oczopląsu mogą wskazywać na zaburzenie ucha wewnętrznego.
Kolejny test układu przedsionkowego, post-urografia, wymaga od osoby, aby stała na specjalnej platformie zdolnej do poruszania się w kontrolowanym środowisku wizualnym; kołysanie ciała jest rejestrowane w odpowiedzi na ruch platformy.

Piotr
|

Utrata równowagi, oczopląs tzn "ucieka " tylko jedna gałka oczna ale nie pogorszenie słuchu. Co może być przyczyną (bakterie, wirusy, zatrucie, przemęczenie itp) i jak to należy leczyć?