Perforacja błony bębenkowej (pęknięty bębenek) - przyczyny, objawy i leczenie

2017-07-04 10:59 Monika Majewska

Perforacja (pęknięcie) błony bębenkowej to jeden z poważniejszych urazów w obrębie ucha, który może doprowadzić do znacznego pogorszenia słuchu. W związku z tym pęknięty bębenek wymaga jak najszybszej interwencji lekarskiej. Jakie są przyczyny i objawy perforacji (pęknięcia) błony bębenkowej? Na czym polega leczenie? Kiedy konieczna jest operacja?

Zapalenie ucha środkowego

Spis treści

  1. Perforacja (pęknięcie) błony bębenkowej - przyczyny pęknięcia bębenka
  2. Perforacja (pęknięcie) błony bębenkowej - objawy
  3. Perforacja (pęknięcie) błony bębenkowej - diagnostyka
  4. Perforacja (pęknięcie) błony bębenkowej - leczenie

Perforacja błony bębenkowej oznacza pęknięcie, przedziurawienie błony bębenkowej - głównej części ucha środkowego, która odgrywa kluczową rolę w procesie słyszenia. To właśnie dzięki bębenkowi fale dźwiękowe mogą być przekształcone w drgania i przeniesione na kosteczki słuchowe, co umożliwia słyszenie.

Perforacja (pęknięcie) błony bębenkowej - przyczyny pęknięcia bębenka

Najczęstszą przyczyną perforacji błony bębenkowej jest uraz. Do pęknięcia bębenka może dojść podczas niewłaściwego czyszczenia uszu (np. patyczkami higienicznymi) czy uderzenia w głowę. Wówczas mowa o urazie mechanicznym. Jeśli przyczyną perforacji błony bębenkowej jest nurkowanie, lot samolotem czy ekspozycja na bardzo wysokie dźwięki (np. wybuch), można mówić o urazie ciśnieniowym. Wówczas wysokie ciśnienie wewnątrz ucha przenosi się na błonę bębenkową, powodując jej przedziurawienie.

Pęknięty bębenek może być również powikłaniem zapalenia ucha środkowego. W przebiegu stanu zapalnego drobnoustroje doprowadzają do powstania obrzęku błony bębenkowej. Zbierający się tam płyn może uwypuklać błonę bębenkową i spowodować jej przerwanie.

Perforacja (pęknięcie) błony bębenkowej - objawy

Charakterystycznymi objawami pęknięcia bębenka są:

Jeśli do perforacji błony bębenkowej doszło w wyniku zapalenia ucha, pojawia się wysięk z ucha, a objawy bólowe występujące wcześniej (w trakcie zapalenia) zostają złagodzone, ponieważ dochodzi do spadku ciśnienia w uchu środkowym. Ponadto może pojawić się gorączka - u dzieci często dochodzi nawet do 40 st. C. U niemowląt objawami zapalenia ucha są: bezsenność, drażliwość, płacz, brak apetytu, wysoka temperatura, rzadziej nasilający się katar, czasami wymioty i biegunka.

Perforacja (pęknięcie) błony bębenkowej - diagnostyka

W przypadku podejrzenia pęknięcia bębenka wykonuje się wideoskopię - badanie, które polega na zbadaniu stanu ucha za pomocą niewielkiej kamerki.

Perforacja (pęknięcie) błony bębenkowej - leczenie

Niewielkie pęknięcia błony bębenkowej goją się same w ciągu kilku tygodni (błona ma dużą zdolność od regeneracji).

Jeśli jednak proces gojenia nie przebiega prawidłowo lub doszło do większego uszkodzenia błony bębenkowej, konieczna jest myringoplastyka - operacja, której celem jest rekonstrukcja błony bębenkowej za pomocą fragmentów innych tkanek, np. ochrzęstnej, cienkiego fragmentu chrząstki pobranej z małżowiny usznej lub powięzi mięśnia skroniowego. Materiał ten integruje się z otaczającymi tkankami. Zabieg wykonywany jest najczęściej przez przewód słuchowy zewnętrzny w znieczuleniu ogólnym.  Efekt zabiegu są odczuwalne dopiero po tygodniu od operacji, ponieważ dopiero wtedy jest zdjęty opatrunek. Przez okres około miesiąca nie powinno się moczyć operowanego ucha.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
misia33
|

dlatego warto uważać jak się czyści uszy. dla mnie coś takiego jak patyczki do uszu to nie istnieją. idealnym sposobem jest po prostu spray z olejkami do czyszczenia uszu.

Andrzej Kosiorowski
|

Nie wolno używać wody utlenionej przy perforacj ucha, w żadnym wypadku. Pani Moniko. Można stosować krople do oczu i uszu. Podaję nazwę. Dicortineff. 2razy dziennie, po kropelce. Jest to antybiotyk typowy do ucha, wypisany przez lekarza rodzinnego.

Sławek
|

A ja czytałem, że kapsułka z cyjankiem też pomaga. Może nie leczy tak błyskawicznie, ale za to kompletnie usuwa ból (dla fanatyków PO 'bul').
PS: Trzeba było przy obu wizytach pokazać to samo ucho.

Aneta
|

Dziś po urazie (wbiłam sobie patyczek higieniczny do ucha) zdiagnozowano na ostrym dyżurze perforację błony bębenkowej. Jestem przerażona bo mam przez miesiąc leczenie silnymi sterydami i antybiotykiem. Po miesiącu ma się zagoić. Przy przebytych zaleczonych nadżerkach przełyku obawiam się tego leczenia. Dlaczego u Was zastosowano takie łagodne leczenie a u mnie tak drastyczne?

sdff
|

ja mielam perforacje naprawde duuuza, dziora wieksza niz polowa powierchni bebenka, chce sie z wami podzielic moim doswiadczeniem, moze komus pomoga, a napewno nie zaszkodze ;) mi lekarz nie dawal szans na zrosniecie sie blony, widzialam jego mine jak pytalam kiedy to sie zrosnie, juz mi chyba w myslach planowal termin operacji a ja w dr. google naczytalam sie nt. wityminy c, tak, tak, witamina C! Podobno bardzo pomaga w zrastaniu sie tkanek, produkcji lolagenu, tak wiec przez 2 tyg, jadlam na potege wit c, nawet po 10 tabletek dziennie, w odtepach co godzine, (1 tbl.500 mg vit. c) jadlam tez -pewnie to zabawnie zabrzmi- kapuste kiszona, codziennie, poczytajcie o wlasciwosciach, nie chce mi sie teraz wdawac w szczegoly, ale, po tygodniu od pierwszej wizyty z mega dziora ide do lekarza i on prawie zaniemowil, bo w miejscu mega dziory zostala malenka dzioreczka, a tydzien pozniej na kolejnej wizycie, oznajmij mi ze nie ma juz rzadnej perforacji, widzialam ze malo z krzesla nie spadl, bo jak sam mowil czegos takiego nie widzial, zeby tak wielka perforacja zagoila sie i to w tak krotkim czasie, wiec kochani jedzcie duzo wit c!!!! napewno nie zaszkodzi a mam nadzieje ze komus tak jak mi pomoze!

Podsłuch biologiczny z błony-T
|

Ja mam pytanie czy jakiś lekarz potrafi takie coś usunąć bez utraty słuchu żeby normalnie słyszeć na żółtych papierach.

esotar
|

Ja mam pytanie czy jest szansa w życiu normalnie słyszeć i czy da się usunąć takie aparaty w kanałach słuchowych bez utraty słuchu na żółtych papierach.

m1183
|

Moja córka ma zakładaną zatyczkę do ucha , jest to tz. plastelina którą się formuję w kształt kulki i dociska się do ucha tak aby przylegała . Nosi jeszcze opaskę specjalną do pływania , można ją kupić w niektórych poradniach otolaryngologicznych

kamill
|

Czy moglabys napisać cos o tej za zatyczce do ucha? Wieku kilku lat miałem kilka razy operowanie ucho, teraz nie mam błony bebenkowej , mam 35 lat i chciałbym nauczyć się pływać, ale z moim uchem jest jak z pusta butelka która wrzucił się do wody.. Szukam sposobu na skuteczne zabezpieczenie przed woda. Wszystkie te sklepowe zatyczki u mnie podciekaja..

Ana
|

w 2010 r na wskutek uszkodzenia mechanicznego miałam perforacje, która nie chciała się zrosnąć, przeprowadzono mi myringoplastykę z wykonaniem stelaża z chrząstki. Po uszkodzeniu nie czułam różnicy w osłuchu, po operacji też nie - słyszałam tak jak wcześniej. Operacja i gojenie bez problemu. W celu ochrony przed wodą wykonana była specjalna zatyczka z mojego odlewu ucha. Po jakimś czasie powoli mi się troszkę pogorszył słuch. Po roku, od wydmuchania ucha zrobiła mi się znowu dziura - nie wiem czy w innym miejscu, czy rozdarło tamto sklejenie. Teraz też czasami mi się zdarza. Nim dotrę do lekarza się zakleja i "ja tu nic nie widzę". Ogólnie żyję, pływam (nie nurkuje tak chętnie i głęboko jak kiedyś, dla bezpieczeństwa) samolotem nie latałam. Nie ma strachu !!! -na początku też się przeraziłam możliwymi komplikacjami po operacji. Ps czasami mnie swądzi, jak mam mocny katar to mi wychodzi uchem :/