Dychawica sercowa - przyczyny, objawy, leczenie

2018-01-03 11:39 Monika Majewska

Dychawica sercowa (inaczej też astma sercowa) to określenie napadowej duszności spowodowanej niewydolnością lewej komory serca. Jakie są przyczyny  dychawicy sercowej? Jakie są objawy astmy sercowej? Na czym polega leczenie duszności nocnej?

Dychawica sercowa, potocznie też astma sercowa, to określenie napadowej duszności spowodowanej niewydolnością lewej komory serca, przy prawidłowej lub niekiedy wzmożonej czynności prawej komory. W wyniku niewydolności dochodzi do zastoju krwi w krążeniu małym (płucnym). Konsekwencją jest przekrwienie płuc, ponieważ niewydolna lewa komora nie jest w stanie "przepompować" całej krwi napływającej do niej z krążenia płucnego.

Dychawica sercowa - objawy

Inne określenie astmy sercowej to napadowa duszność nocna, ponieważ w przebiegu choroby ataki duszności w nocy, po dłuższym czasie od położenia się się spać, powodując wybudzenia. Duszności ustępują po upływie co najmniej pół godziny od zmiany pozycji leżącej na siedzącą lub stojącą (chory siada, ale nie chodzi, unika wysiłku). Napady duszności pojawiają się także przy wykonywaniu wysiłku, w wyniku sytuacji stresowej, po posiłku. Poza dusznościami pojawiają się objawy, takie jak:

Jeśli napady duszności są nasilone, przedłużają się, pojawia się np. odkrztuszanie plwociny o różowym podbarwieniu, sinica, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

  • kaszel (zwykle suchy)
  • odkrztuszanie plwociny o różowawym kolorze (wskazuje na obrzęk płuc, stan zagrażający życiu)
  • spadek wydolności wysiłkowej
  • chłodna i blada skóra kończyn
  • nadmierne pocenie się
  • splątanie (którego przyczyną jest nieprawidłowy mózgowy przepływ krwi)

Dychawica sercowa - diagnoza. Jakie badania należy wykonać?

W badaniu lekarskim osłuchowo nad polami płucnymi: trzeszczenia, rzężenia, mogą być obecne furczenia, świsty.

Dychawica sercowa - leczenie

Leczenie astmy sercowej polega na leczeniu choroby, która doprowadziła do niewydolności lewej komory serca. Ataki tego typu duszności zwykle pojawiają się u osób cierpiących na różnego rodzaju choroby serca (np. zapalenie mięśnia sercowego, niewydolność wieńcową, wady serca). Poza tym konieczna jest zmiana stylu życia, tzn. stosowanie prawidłowej diety (ograniczenie spożycia sodu), kontrola masy ciała, rezygnacja z palenia tytoniu i spożywanie alkoholu w ograniczonych ilościach, zwiększenie aktywności fizycznej.

Lekarz może zdecydować o zastosowaniu leków (m.in. leki z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny, β-blokery, leki moczopędne). Czasem konieczne może okazać się także leczenie inwazyjne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
anna
|

Z astmą żyje się trudno.Raz jest lepiej raz gorzej ale niestety astma ogranicza w znacznym stopniu poruszanie się ,pracę.Nie ma u nas najnowszych leków w formie zastrzyków a tak na to liczyłam,że jak wejdziemy do unii to się poprawi.Choruję większą cześć mojego życia i pogodziłam się z tym ,że pewnego dnia się uduszę.

Sara
|

Leczenie astmy musi być konsultowane z lekarzem i nawet nie ma innej opcji !. To za poważna i za skomplikowana choroba żeby leczyć ją samemu a niektórzy chyba mylą ją z przeziębieniem. Ja sama choruję na nią już długi czas i gdyby nie moja alergolog dr. Stelmasiak z Lublina to przy leczeniu na własną rękę mogłabym być w opłakanym stanie. Astma to naprawdę nie wyrok i można z nią normalnie żyć tylko trzeba dać sobie na to szansę a nie samemu pogarszać.

Tatiana
|

Witam. Zapraszam na mojego bloga. walczozdrowie.blogspot.com Opisuję tam historię mojej walki o życie córki. Nam pomogło.
Pozdrawiam. Tatiana.

Nikola
|

moim zdaniem leczenie astmy powinno być konsultowane z lekarzem. Każdy z nas jest indywidualny i ma różną postać astmy plus czasem inne choroby. Ja robiłam badania spirometryczne i dostałam leki od lekarza. Mam również ćwiczenia oddechowe, które naprawdę mi pomagają. Korzystam również z porad na stronie odetchnij spokojnie i stronie justyny. Chciałam również dodać, że nie zrezygnowałam z aktywności fizycznej. Wręcz przeciwnie, uważam że ćwiczenia i odpowiednia aktywność fizyczna są bardzo pomocne przy mojej chorobie.

Henryk
|

Jedni astmatycy mają dostęp tylko do leczenia objawów, a producenci zarabiają kasę...
A może by tak zacząć wreszcie leczyć ?
http://www.chelatacja.com/o...

olo
|

mam obiawy astmy ale niejestem pewien

Justyna Mroczek-Żal – Prezes F
|

Zapraszam na strone Fundacji "Zawsze o Krok przed Astmą" www.zawszeokrokprzedastma.org. Celami Fundacji są: niesienie pomocy osobom chorym na alergię oraz astmę i ich rodzinom, udzielanie pomocy szpitalom i placówkom medycznym specjalizującymi się w leczeniu alergii w zakresie popularyzacji wiedzy na temat chorób alergicznych i astmy, szkolenie osób zagrożonych astmą lub rodziców dzieci zagrożonych ta chorobą w zakresie profilaktyki rozwoju chorób alergicznych i astmy.