Jakie objawy wskazują na chorobę błędnika? Jak rozpoznać zaburzenia błędnika?

2014-08-22 12:58

Jakie objawy wskazują na choroby błędnika? Pierwsze objawy choroby błędnika to zawroty głowy. Na liście objawów znajdują się również inne, które są wskazaniem do wizyty u otolaryngologa, okulisty i neurologa. Dowiedz się, jak rozpoznać zaburzenia błędnika oraz jakie objawy, wskazujące na choroby błędnika, powinny skłonić do wizyty u lekarza?

Objawy wskazujące na choroby błędnika bardzo łatwo pomylić z objawami innych, niekiedy poważnych chorób, które nie są związane z błędnikiem. Dlatego osoby podejrzewające dysfunkcję błędnika powinny zwrócić szczególną uwagę na zawroty głowy czy szumy uszne. Sprawdź, jak rozpoznać zaburzenia błędnika.

Zapalenie ucha środkowego

Objawy choroby błędnika - zawroty głowy

Przy chorobach błędnika zawroty głowy są nagłe, silne i krótkotrwałe. Zwykle są opisywane jako wirowanie świata dookoła. Jednak niektóre osoby, u których błędnik nie funkcjonuje prawidłowo, mają wrażenie jakby ciało wirowało w odwrotną stronę niż świat wokół. Przy uszkodzeniu błędnika charakterystyczne jest również kołysanie - jakby ziemia miała się za chwilę zapaść pod nogami. Czasem idąc, zbaczamy w jedną stronę, ponieważ "coś" ciągnie w nią nasze ciało. Zawroty głowy mogą się pojawiać także przy otwartych czy zamkniętych oczach, podczas wykonania nagłego ruchu, np. po wstaniu z fotela, a także podczas schylania się, lub nawet, gdy ciało pozostaje bez ruchu, np. podczas jazdy autobusem. W tym ostatnim przypadku zwykle jest to objaw choroby lokomocyjnej.

SPRAWDŹ >> O czym świadczą zawroty głowy?

Objawy choroby błędnika - zaburzenia równowagi

Przyczyną zaburzenia równowagi, czyli orientacji usytuowania ciała w przestrzeni, a także zachowania prawidłowej postawy. jest uszkodzenie, np. w wyniku stanu zapalnego, części przedsionkowej błędnika, która odpowiada za zmysł równowagi i orientacji w terenie. Zwykle chory ma wrażenie, że nogi znoszą go na boki. Dzieje się tak, ponieważ ze zmysłem równowagi współpracują receptory czucia głębokiego w mięśniach, ścięgnach i stawach.

Objawy choroby błędnika - oczopląs

Oczopląs pochodzenia obwodowego - ze zmysłem równowagi współpracuje również narząd wzroku, który wysyła do mózgu informacje o zmieniającym się obrazie otoczenia. Dlatego w wypadku uszkodzenia błędnika mogą się pojawić niezależne od woli człowieka drgania gałek. Oczopląs nasila się zwykle po nagłym ruchu np. po powrocie do pozycji wyprostowanej po schyleniu się. W zaawansowanym stadium choroby błędnika może pojawić się także światłowstręt.

Przeczytaj także: Zapalenie błędnika: przyczyny i objawy. Ile trwa leczenie wirusowego zapalenia błędnika?

Objawy choroby błędnika - szum w uszach

Szum w uszach to grupa doznań dźwiękowych, które nie pochodzą ze środowiska zewnętrznego. Chory może słyszeć różne dzięki, od szmeru i szumu przez pisk, dzwonienie, po pulsowanie, szelest czy tykanie.

Inne objawy to uczucie pełności w uchu lub rozpieranie w uchu (charakterystyczne dla choroby Meniera), a także niedosłuch odbiorczy (pojedynczy lub obustronny), który jest wynikiem uszkodzenia ucha wewnętrznego. Objawem charakterystycznym dla otosklerozy jest to, że chory słyszy mowę lepiej w hałasie niż w ciszy.

Objawy choroby błędnika - nudności i wymioty

Nudności i wymioty są reakcją obronną autonomicznego układu nerwowego na zaburzenie pracy błędnika.

Przeczytaj także: Błędnik: budowa i funkcje

Objawy choroby błędnika - objaw przetokowy

W przypadku obecności przetoki pomiędzy uchem środkowym i wewnętrznym, może pojawić się objawy przetokowy (który jest wynikiem zmiany ciśnienia w uchu zewnętrznym, przy uszkodzeniu błony bębenkowej).

Objawy choroby błędnika - omdlenia

Narząd równowagi reguluje przepływ krwi przez mózg w pozycji stojącej. Jeśli mniej krwi  trafi do mózgu, mogą się pojawić omdlenia.

Przy zaburzeniu funkcji błędnika nie pojawiają się bóle głowy, a temperatura ciała nie jest podwyższona.

Ważne

W wypadku podejrzenia dysfunkcji błędnika, należy udać się do lekarza. Wśród chorób, w przebiegu których dochodzi do zaburzenia błędnika, są bowiem zapalenie błędnika czy guz, co stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Dlatego konieczne jest jak najszybsze wykluczenie tych chorób.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.