Angina ropna – przyczyny, objawy, leczenie

2023-08-22 16:31

Angina ropna to potoczna nazwa zapalenia migdałków podniebnych i błony śluzowej gardła, wywołanego przez paciorkowce hemolizujące z grupy A. Jakie są objawy anginy ropnej? Jak powinno wyglądać leczenie anginy ropnej?

Angina ropna
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Angina ropna: objawy
  2. Angina ropna: leczenie
  3. Angina ropna: powikłania
  4. Czy angina jest zaraźliwa
  5. Jak można się zarazić anginą?
  6. Ile trwa angina?
  7. Angina w ciąży

Angina ropna to choroba zakaźna, wywoływana najczęściej przez paciorkowce hemolizujące z grupy A - lekarze mówią o niej angina paciorkowcowa. Dużo rzadziej przyczyną anginy są bakterie Escherichia coli czy Haemophilus influenzae. Angina przenosi się drogą kropelkową.

Migdałki są rozpulchnione i zaczerwienione, pojawia się na nich biały nalot, który w ciągu kilku godzin zamienia się w masywne, ropno-śluzowe czopy (stąd nazwa - angina ropna). Chory na anginę może zarażać nią otoczenie przez cały czas trwania choroby.

Angina ropna: objawy

Doświadczony lekarz nie ma problemu z rozpoznaniem anginy. Charakterystyczny wygląd migdałów oraz nieprzyjemny zapach z ust chorego mówią same za siebie - to dwa główne objawy anginy ropnej.

Poza tym anginie ropnej towarzyszą następujące objawy:

Czytaj też: Angina Plauta-Vincenta: angina na którą chorują tylko mężczyźni 

Angina ropna: leczenie

Angina ropna, ze względu na możliwe groźne powikłania, wymaga bezwzględnego leczenia antybiotykami.

Należy pamiętać, że najpoważniejszym powikłaniem anginy ropnej jest sepsa.

Najczęściej stosuje się antybiotyki zawierające penicylinę, a w przypadku uczulenie chorego na nią stosuje się antybiotyki makrolidowe. Zwykle po podaniu leków, po dwóch, trzech dniach gorączka obniża się, a stan ogólny chorego ulega poprawie, jednak całkowite wyleczenie następuje dopiero po około 2 tygodniach.

Czytaj też:

Zdrowo Odpytani: Angina latem? Ekspertka nie ma wątpliwości

Angina ropna: powikłania

Powikłania po anginie ropnej zdarzają się przede wszystkim wtedy, gdy nie jest ona leczona antybiotykami. Są to:

Czy angina jest zaraźliwa

Angina należy do chorób zakaźnych, przenoszonych przede wszystkim drogą kropelkową i poprzez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. Nosiciel groźnych bakterii chorobotwórczych, które odpowiadają za jej rozwój, nie musi mieć nawet objawów chorobowych, by zakazić osobę podatną na infekcje.

Jak można się zarazić anginą?

Skoro do zakażenia dochodzi przede wszystkim drogą kropelkową, to w praktyce oznacza, że kiedy chory kicha lub kaszle, może zarazić osoby znajdujące się w pobliżu. Ponadto do zakażenia może dochodzić przy korzystaniu z tych samych naczyń kuchennych (picie z tej samej szklanki) i w wyniku bezpośrednich kontaktów, np. pocałunków.

Ile trwa angina?

Okres wylęgania anginy, czyli czasu, jaki upływa od zakażenia do wystąpienia objawów, trwa zwykle od 12 godzin do 4 dni. Same objawy chorobowe utrzymuj się od kilku dni do nawet dwóch tygodni.

Angina w ciąży

Angina u ciężarnej zawsze wymaga leczenia pod nadzorem lekarza, gdyż może stanowić zagrożenie dla płodu. Istotne jest zapanowanie nad wysoką gorączką i dobranie odpowiednich bezpiecznych antybiotyków. Ich stosowanie niemal zawsze jest konieczne i zdecydowanie bardziej bezpieczne niż trwająca infekcja bakteryjna.

Polecany artykuł:

Migdałki: wycinać czy nie?