Angina ropna: przyczyny, objawy leczenie

Angina ropna to potoczna nazwa zapalenia migdałków podniebnych i błony śluzowej gardła, wywołanego przez paciorkowce hemolizujące z grupy A. Jakie są objawy anginy ropnej? Jak powinno wyglądać leczenie anginy ropnej?

Angina ropna to choroba zakaźna, wywoływana najczęściej przez paciorkowce hemolizujące z grupy A - lekarze mówią o niej angina paciorkowcowa. Dużo rzadziej przyczyną anginy są bakterie Escherichia coli czy Haemophilus influenzae. Angina przenosi się drogą kropelkową. Migdałki są rozpulchnione i zaczerwienione, pojawia się na nich biały nalot, który w ciągu kilku godzin zamienia się w masywne, ropno-śluzowe czopy (stąd nazwa - angina ropna). Chory na anginę może zarażać nią otoczenie przez cały czas trwania choroby.

Spis treści:

  1. Angina ropna: objawy
  2. Angina ropna: leczenie
  3. Angina ropna: powikłania
Posłuchaj, jakie są objawy anginy ropnej? To materiał z cyklu, dobrze posłuchać. Podcasty z poradami.

Angina ropna: objawy

Doświadczony lekarz nie ma problemu z rozpoznaniem anginy - charakterystyczny wygląd migdałów oraz nieprzyjemny zapach z ust chorego mówią same za siebie. Poza tym anginie towarzyszą następujące objawy:

Czytaj też: Angina Plauta-Vincenta: angina na którą chorują tylko mężczyźni 

Angina ropna: leczenie

Angina ropna, ze względu na możliwe groźne powikłania, wymaga bezwzględnego leczenia antybiotykami.

Należy pamiętać, że najpoważniejszym powikłaniem anginy jest sepsa.

Najczęściej stosuje się antybiotyki zawierające penicylinę, a w przypadku uczulenie chorego na nią stosuje się antybiotyki makrolidowe. Zwykle po podaniu leków, po dwóch, trzech dniach gorączka obniża się, a stan ogólny chorego ulega poprawie, jednak całkowite wyleczenie następuje dopiero po około 2 tygodniach.

Czytaj też:

Angina ropna: powikłania

Powikłania po anginie zdarzają się przede wszystkim wtedy, gdy nie jest ona leczona antybiotykami. Są to:

materiał partnera
CHCESZ ZERWAĆ Z BÓLEM GARDŁA? Sięgnij po Gardimax medica lemon spray

Gardimax medica lemon spray to lek bez recepty na ból gardła, który działa nie tylko na przyczyny, ale również i na objawy bólu gardła. Zawiera dwie substancje, które kompleksowo zwalczają ból gardła oraz wpływają na ustąpienie infekcji. Dzięki zawartej w sprayu lidokainie, ból ustępuje szybko. Dodatkowym atutem Gardimax medica lemon spray jest przyjemny, cytrynowy aromat.

Gardimax medica lemon spray*:

  • Łagodzi ból gardła
  • Można stosować już od 30. miesiąca życia
  • Działa bezpośrednio w miejscu bólu
  • Likwiduje wiele przyczyn infekcji gardła
  • Łatwość i wygoda podania dziecku – forma aerozolu 
  • Nie zawiera cukru – może być stosowany przez diabetyków

Angina - co na to ekspert?

Angina to choroba, której w żadnym wypadku nie można bagatelizować. Jakie są jej objawy? Czy ostry ból gardła zawsze oznacza anginę? Jak wygląda leczenie tej choroby? Wszelkie wątpliwości dotyczące anginy rozwieje nasz ekspert.

Angina - objawy i leczenie

Polecany artykuł:

* Gardimax medica lemon spray (Chlorhexidini digluconatis solutio + Lidocaini hydrochloridum) 20 mg + 5 mg/10 ml. Lek bez recepty. Aerozol do stosowania w jamie ustnej, 30 ml. Składniki: 10 ml aerozolu zawiera 20 mg diglukonianu chlorheksydyny i 5 mg chlorowodorku lidokainy. Wskazania do stosowania: lek do stosowania objawowego w celu łagodzenia dolegliwości bólowych związanych ze stanem zapalnym lub podrażnieniem w przebiegu stanów zapalnych jamy ustnej i gardła. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na którąkolwiek substancję czynną lub inne leki miejscowo znieczulające z grupy amidów lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Stosowanie u dzieci w wieku poniżej 30 miesięcy. Podmiot odpowiedzialny: TACTICA Pharmaceuticals Sp. z o.o., Bankowa 4, 44-100 Gliwice.

* ChPL Gardimax medica lemon spray

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Asystent doktora
|

Panie Dr, brawo! Celna diagnoza!!!

Doktur Wezół
|

Nie, są to objawy choroby Dickensa. Proszę jak najszybciej udać się do lekarze, pierwszego i może ostatniego kontaktu.

Monika
|

czy objawem anginy ropnej jest biegunka i ból brzucha ?