Ropień okołomigdałkowy: przyczyny, objawy, leczenie

Ropień okołomigdałkowy objawia się bardzo silnym bólem, zwykle po jednej stronie twarzy, promieniującym do ucha, któremu towarzyszy szczękościsk. W przypadku ropnia trzeba natychmiast jechać na ostry dyżur laryngologiczny, bo nieleczony ropień okołomigdałkowy może doprowadzić do zapalenia opon mózgowych lub mózgu a to zagraża  życiu.

Ropień okołomigdałkowy jest najczęstszym powikłaniem anginy paciorkowcowej, choć może pojawić się również w przebiegu ostrych zapaleń migdałków podniebiennych wywołanych przez inne bakterie (np. bakterie z rodziny gronkowców, fusobakterium, bakterioides). Zdarza się też, że ropień okołomigdałkowy pojawia się bez widocznych objawów wcześniejszego zakażenia, wtedy zwykle podejrzewa się o rozsiewanie infekcji gruczoły ślinowe położone w tej okolicy. Czynnikami ryzyka są choroby dziąseł i przyzębia, palenie papierosów i przewlekłe zapalenie migdałków.

Ropień okołomigdałkowy: objawy

Objawy ropnia okołomigdałkowego sa bardzo podobne do objawów anginy - pierwszym objawem jest nasilający się ból gardła. Charakterystyczne w przypadku ropnia jest owrzodzenie, które w większości przypadków można bez trudu zobaczyć na rozpulchnionej i zaczerwienionej błonie śluzowej w okolicy migdałków. Poza tym, ropień okołomigdałkowy daje następujące objawy:

Ropień okołomigdałkowy - diagnoza

Ropień okołomigdałkowy diagnozuje się w badaniu klinicznym. By właściwie dobrać antybiotyk, można przeprowadzić nakłucie i pobrać wydzielinę na posiew. W szczególnych przypadkach można też wykonać tomografię komputerową i USG szyi.

Ropień okołomigdałkowy: leczenie

Ropień okołomigdałkowy zwykle umiejscowiony jest pomiędzy torebką migdałka, a powięziami mięśni bocznej ściany gardła, dzięki czemu można go bez problemu nakłuć i naciąć; zdarza się jednak, gdy położenie ropnia okołomigdałkowego uniemożliwia jego swobodne nacięcie bądź nakłucie, że konieczne jest usunięcie migdałków podniebiennych (tonsillektomia).

Po wyleczeniu ropnia okołomigdałkowego konieczne jest usunięcie migdałka (tonsilektomia).

Zabieg chirurgiczny polegający na nakłuciu, nacięciu i drenażu ropnia, wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, choć w przypadku dziecka lekarz może podjąć decyzję o wykonaniu go w krótkim znieczuleniu ogólnym. Po podaniu znieczulenia, lekarz nakłuwa podejrzane miejsce igłą - jeśli w strzykawce pojawiła się treść ropna, to znaczy, że ropień został poprawnie zlokalizowany. Pobrany materiał może posłużyć do wykonania posiewu, dzięki któremu będzie można ustalić, jaki drobnoustrój odpowiada za powstanie ropnia.

Kolejnym krokiem jest nacięcie ropnia skalpelem - należy być przygotowanym na to, że ropa wydostanie się dość gwałtownie do gardła, co jest nieprzyjemne, ale uczucie natychmiastowej ulgi, które pojawia się w tym momencie, wynagradza to z nawiązką. Pacjent musi przez najbliższe kilka dni przychodzić do lekarza, by sprawdzać, czy wycięty otwór nie staje się zbyt wąski - zwykle za każdym razem lekarz w znieczuleniu lekko go poszerza.

Po nacięciu ropnia konieczna jest antybiotykoterapia. Lekarz, szczególnie gdy chory ma kłopoty z połykaniem,  może  zlecić podawanie antybiotyków (penicyliny) w formie zastrzyku (szczególnie przy trudnościach z połykaniem), w przypadku antybiotyków doustnych stosuje się zwykle amoksycylinę z kwasem klawulonowym lub klindamycynę.

Ropień okołomigdałkowy: powikłania

Powikłania ropnia okołomigdałkowego są obecnie bardzo rzadkie, ale potencjalnie niezwykle niebezpieczne. Zaliczamy do nich:

Warto wiedzieć

Jak zmniejszyć ból i przyspieszyć gojenie się rany po nakłuciu i nacięciu ropnia?

  • nie pij alkoholu
  • nie pal papierosów
  • stosuj zimne okłady na szyję
  • nie jedz potraw gorących i ostrych, oraz twardych pokarmów
  • płucz gardło naparami z rumianku i szałwii

Angina [wideo]

Angina to choroba, której w żadnym wypadku nie można bagatelizować. Jakie są jej objawy? Czy ostry ból gardła zawsze oznacza anginę? Jak wygląda leczenie tej choroby? Wszelkie wątpliwości dotyczące anginy rozwieje nasz ekspert.

Angina - objawy i leczenie

Polecany artykuł:

Migdałki: wycinać czy nie?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Alek
|

Oszustwo ! Wcale nie ma ulgi

Ja
|

Skoro stwierdzono to chyba powiedziano co robić

Hela
|

Ja dziś jestem po zabiegu, dwa dni nie moglam mowić, przełykać, Nin stop gorączka, i ból niesamowity głowy i zębów. Minęły trzy godziny i czuje się jak ręka odjął. Zabieg nieprzyjemny, ale przełykam, mowię, nie mam gorączki i ogólnie o wiele lepsze samopoczucie. Dostałam antybiotyki! Płyny do płukania, i jutro mam jechać na poszerzenie nacięcia, nie będzie pewnie przyjemnie ale nie ma co czekać bo jest o niebo lepiej. Teraz tylko czekanie na zagojenie się rany. I doktor tez nic nie wspominała o wycinaniu migdałków.

Magdalena
|

ropień okołomigdałkowy to nie przelewki... Trzeba to naciąć i brać antybiotyk , jeśli pomogły Ci jakieś tabletki do ssania to najwyraźniej Twoja infekcja nie była zaawansowana.

Magdalena
|

Jestem w trakcie leczenia, wczoraj mi nacinano ropień (baaardzo bolało) a dzisiaj jechałam na poszerzanie nacięcia ropnia... czuję się zdecydowanie lepiej, antybiotyk mam brać jeszcze przez trzy dni i zobaczę co dalej... Boję się jednak, ponieważ na tej stronie jest napisane, że po takiej infekcji należy usunąć migdałka :O mi lekarze o niczym takim nie mówili. Nie chce myśleć jak to musi być ból :( masakra...

sylwiaf1
|

witam u mnie było to bardzo szybko bolało mnie gardło i zaczeło lekko puchnąć od razu poszłam z tym do lekarza tego samego dnia .Pani Dr. powiedziała, że wystarczy cholinex i płukać gardło szałwią tak zrobiłam . nastepnego dnia obudziłam sie ze spuchnietym gardłem i podniebieniem .Pojechałom jeszcze raz do pani Dr. ktora wzruszyła ramionami i powiedziała ze ona juz nic mi nie pomoże i wystawiła skierowanie do szpitala . po dotarciu na miejsce obejrzało moje gardło 2 lekarzy i stwierdzili ze jest tam ropa i trzeba to naciać . dostałam znieczulenie ,nacieli to i wyczyscili , położyli mnie na oddział i podali antybiotyki dożylnie . po trzech dniach wypisali mnie do domu z opuchnietym gardłem i podniebieniem i zaleceniem brnia CERUFLOXU 2 razy dziennie .dziś jestem już 3 dzień w domu a opuchlizna nadal sie utrzymuje nie wiem czy powinnam tam wrócić czy jeszcze poczekać , Ceruflox mam brac jeszcze tylko 3 dni a poprawy nie widac . moze ktoś coś doradzi?

Justyna
|

Ja jestem w trakcie leczenia.
Niestety tabletki na gardło tu w niczym nie pomogą. W tym przypadku jest potrzebna JAK NAJSZYBSZA wizyta u laryngologa, żeby ściągnął ropę z podniebienia, naciął odpowiednie miejsce.

Anusia
|

Ostatnio miałam bardzo nieprzyjemne problemy z gardłem.. :( praktycznie nic nie mogłam jeść a ni pić, przełykanie śliny sprawiało mi duży kłopot:/ Po wizycie w aptece Pani poleciła mi tabletki do ssania ulgard ( chyba dość nowe w mojej aptece, ale coraz bardziej popularne). Są do wyboru różne smaki , ja trafiłam akurat na malinę z miodem :) Muszę przyznać, że bardzo pozytywnie zdziwiłam się kiedy po pierwszej tabletce nastąpiła błyskawiczna poprawa a po dwóch dniach miałam już zdrowe gardło :D Sam jak dla mnie bardzo dobry.. :) W mocnych problemach z gardłem bardzo polecam! ;)

gabriela
|

stwierdzono u mnie zakazenie migdalow.Nie moge nic zjesc ani pic.Co robic?