Angina alergiczna czyli alergiczne zapalenia gardła

2019-12-09 14:35 Monika Majewska

Angina na tle alergicznym jest chorobą przewlekłą. Wywołują ją alergeny, takie jak pyłki, roztocza czy zarodniki pleśni. Ponieważ tego typu substancje uczulające są wszędzie, ważne jest, aby zrozumieć, czym jest angina alergiczna i jak jej zapobiegać.

Spis treści

 1. Angina alergiczna: przyczyny
 2. Angina alergiczna: objawy
 3. Angina alergiczna - jak leczyć?

Angina alergiczna jest nadmierną reakcją układu odpornościowego na alergeny, w wyniku której następuje obrzęk błony śluzowej gardła. Skutkiem tego procesu jest zatkanie gardła przez tzw. flegmę, czyli gęstą wydzielinę dróg oddechowych.

Angina alergiczna: przyczyny

Przyczynami anginy alergicznej są alergeny, takie jak:

 • pyłki drzew, pyłki traw i chwastów
 • zarodniki pleśni
 • żywność (najczęściej jest to mleko, które uczula niemowlęta)
 • sierść i ślina zwierząt
 • odchody roztoczy kurzu
 • odchody karaluchów
materiał partnera
CHCESZ ZERWAĆ Z BÓLEM GARDŁA? Sięgnij po Gardimax medica lemon spray

Gardimax medica lemon spray to lek bez recepty na ból gardła, który działa nie tylko na przyczyny, ale również i na objawy bólu gardła. Zawiera dwie substancje, które kompleksowo zwalczają ból gardła oraz wpływają na ustąpienie infekcji. Dzięki zawartej w sprayu lidokainie, ból ustępuje szybko. Dodatkowym atutem Gardimax medica lemon spray jest przyjemny, cytrynowy aromat.

Gardimax medica lemon spray*:

 • Łagodzi ból gardła
 • Można stosować już od 30. miesiąca życia
 • Działa bezpośrednio w miejscu bólu
 • Likwiduje wiele przyczyn infekcji gardła
 • Łatwość i wygoda podania dziecku – forma aerozolu 
 • Nie zawiera cukru – może być stosowany przez diabetyków

Angina alergiczna: objawy

Objawy anginy alergicznej są bardzo podobne do objawów anginy wywołanej przez infekcję wirusową. Należą do nich:

 • silny kaszel
 • ból gardła lub jego świąd
 • uczucie przeszkody w gardle
 • uczucie spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła

Jest jednak kilka objawów, które towarzyszą wyżej wymienionym symptomom i wskazują na anginę alergiczną. Są to:

Angina alergiczna - jak leczyć?

 1. W przypadku pyłkowicy należy ograniczyć ekspozycję na pyłki traw i kwiatów. Kiedy stężenie pyłków jest wysokie, należy pozostać w domu i nie otwierać okien.
 2. W przypadku roztoczycy należy unikać roztoczy. Najlepiej owijać poduszki i materace w pokrowce antyalergiczne, a samą pościel prać raz w tygodniu w bardzo gorącej wodzie.
 3. Sprawdź także wilgotność powietrza w pomieszczeniu (nie może przekroczyć 40 procent).
 4. Utrzymuj kuchnię i łazienkę w czystości, aby zapobiec powstawaniu pleśni i rozmnażaniu karaluchów.
 5. Zażyj leki przeciwhistaminowe, które zahamują działanie substancji wywołującej objawy alergii.
O autorze
Monika Majewska - właściwe zdjęcie
Monika Majewska
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.

* Gardimax medica lemon spray (Chlorhexidini digluconatis solutio + Lidocaini hydrochloridum) 20 mg + 5 mg/10 ml. Lek bez recepty. Aerozol do stosowania w jamie ustnej, 30 ml. Składniki: 10 ml aerozolu zawiera 20 mg diglukonianu chlorheksydyny i 5 mg chlorowodorku lidokainy. Wskazania do stosowania: lek do stosowania objawowego w celu łagodzenia dolegliwości bólowych związanych ze stanem zapalnym lub podrażnieniem w przebiegu stanów zapalnych jamy ustnej i gardła. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na którąkolwiek substancję czynną lub inne leki miejscowo znieczulające z grupy amidów lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Stosowanie u dzieci w wieku poniżej 30 miesięcy. Podmiot odpowiedzialny: TACTICA Pharmaceuticals Sp. z o.o., Bankowa 4, 44-100 Gliwice.

* ChPL Gardimax medica lemon spray

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
małgosia
|

Najważniejsze to ze swojego domu pozbyć się kurzu i roztoczy. A roztocza właśnie są tym , co uczula nasze dzieci. Jest tego w domu niesamowita ilość.

Viktor
|

Moja córka miała anginę alergiczną. Wtedy też okazało się że ma uczulenie na kurz i roztocze. Musieliśmy wyrzucić wszystkie dywany i część mebli. Angina ciężko się leczyła bo leki antyhistaminowe nie działały tak jak powinny. Na szczęście pomocne okazały się krople z ektoiną które zwalczyły objawy alergii i pokonały anginę.

Henryk
|

Miałem podobną sytuację z dzieckiem wiele lat temu ,lekarze leczyli alergię i astmę nie zwracając uwagi na fakt ,że głównym czynnikiem ataków były migdały. Przeszło gdy usunięto córce migdały.

Anna
|

Mój syn miał anginę zaledwie raz w życiu ,ale to właśnie migdały doprowadzały do silnych ataków astmy i alergii.Po ich usunięciu stany silnych ataków astmy ustały