ZAPALENIE ZATOK ostre, podostre i przewlekłe

2012-03-02 13:59
ZAPALENIE ZATOK ostre, podostre i przewlekłe
Autor: thinkstockphotos.com zapalenie zatok, zapalenie zatok leczenie, zapalenie zatok objawy, zapalenie zatok ostre, zapalenie zatok podostre, zapalenie zatok przewlekłe, zapalenie zatok przyczyny

Na początku jest tylko katar. Później pojawiają się trudności przy oddychaniu i ból głowy, który nasila się niemal przy każdym ruchu. Tak objawia się zapalenie zatok. Ale zapalenie zatok zapaleniu zatok nierówne. Jakie są różnice między ostrym, podostrym a przewlekłym zapaleniem zatok?

Zapalenie zatok to poważna choroba, którą niestety często lekceważymy. Zatoki ogrzewają, nawilżają i oczyszczają wdychane powietrze. Dzięki temu, przechodząc dalej do gardła i płuc, nie drażni ono błony śluzowej dróg oddechowych. Nos i zatoki są też pierwszą barierą immunologiczną dla wirusów, bakterii oraz alergenów.

Przy każdym wdechu powietrze dociera do zatok, a przy wydechu uchodzi z nich. Gdy kanaliki, którymi przepływa, są niedrożne, wentylacja zatok jest niedostateczna, a zastój powietrza w nich przyśpiesza wytwarzanie śluzu, który szybko zmienia się w ropną wydzielinę. Ropa nie ma ujścia, staje się więc pożywką dla bakterii i wirusów. Katar zagęszcza się, coraz trudniej oczyścić nos i nasila się ból głowy. Tak zaczyna się proces zapalny. Zwykle ma on podłoże bakteryjne lub wirusowe, ale może być też prowokowany przez alergeny.

Zapalenie zatok: trzy rodzaje infekcji

Przyjmując jako kryterium choroby czas jej trwania, wyróżnia się:

  • ostre zapalenie zatok to takie, które pojawia się incydentalnie, np. raz w roku, i trwa krócej niż 3 tygodnie
  • podostre zapalenie zatok trwa od 3 tygodni do 3 miesięcy;
  • przewlekłe zapalenie zatok to najcięższa postać choroby – trwa ponad 3 miesiące i często nawraca. Z tym rodzajem zapalenia słabo radzą sobie leki. Często potrzebny jest zabieg udrożniania zatok. Nieleczone lub niewłaściwie leczone ostre zapalenie przechodzi w zapalenie przewlekłe.

Każde zapalenie zatok trzeba wyleczyć do końca

W terapii ostrego zapalenia zatok stosuje się leki obkurczające naczynia błony śluzowej, mukolityki czyli leki rozrzedzające wydzielinę, leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, przeciwhistaminowe oraz antybiotyki. Zapalenie podostre zwykle wymaga podania antybiotyków.

Natomiast przewlekłe zapalenie zatok leczy się głównie operacyjnie. Zabieg polega na odtworzeniu naturalnych proporcji w budowie nosa i zatok oraz usunięciu zmian, np. polipów, ziarniny zapalnej, torbieli. Aktualnie preferowane są mało inwazyjne techniki endoskopowe, z balonikowaniem zatok i płukaniem metodą Hydrodebrider.

Przewlekłe procesy zapalne, toczące się w zatokach, mogą nie tylko utrudniać oddychanie, lecz także być przyczyną o wiele poważniejszych problemów, w tym zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, ropni nad- i podtwardówkowych oraz mózgu, zapalnych obrzęków powiek czy zapaleń tkanek miękkich oczodołu.

Ważne

Zioła pomagają w leczeniu zatok

Wykorzystuje się właściwości wybranych roślin polegające na rozrzedzaniu zalegającej w zatokach wydzieliny, zmniejszaniu obrzęku błon śluzowych oraz aktywności przeciwzapalnej, przeciwwirusowej i przeciwbakteryjnej. Najczęściej spotykane surowce zielarskie w preparatach zwalczających infekcje górnych dróg oddechowych to:

  • kwiat bzu czarnego
  • ziele werbeny
  • korzeń goryczki
  • kwiat dziewanny
  • ekstrakt z Andrographis paniculata – zioła znanego głównie w krajach skandynawskich, wspomagającego funkcjonowanie układu odpornościowego.

Jak walczyć z bólem zatok domowymi sposobami? [#TOWIDEO]

Domowe sposoby na ból zatok
miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.