Alergiczne zapalenie zatok: objawy i leczenie

2019-12-31 12:55

Alergiczne zapalenie zatok jest chorobą przewlekłą i może trwać nawet kilka miesięcy, co czyni ją znacznie groźniejszą od zapalenia zatok na tle bakteryjnym. W związku z tym warto wiedzieć, jak odróżnić objawy alergicznego zapalenia zatok od objawów wywołanych przez infekcję wirusową. Sprawdź, jak wyleczyć alergiczne zapalenie zatok.

Alergia a zapalenie zatok. Alergiczne zapalenie zatok: objawy i leczenie
Autor: Photos.com Alergia a zapalenie zatok. Alergiczne zapalenie zatok: objawy i leczenie

Spis treści

  1. Alergiczne zapalenie zatok - objawy
  2. Alergiczne zapalenie zatok - leczenie
  3. Alergiczne zapalenie zatok - operacja
  4. Rodzaje i przyczyny infekcji zatok

Alergiczne zapalenie zatok, czyli zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, to długotrwałe zablokowanie tuneli zatok z powodu nieleczonych alergii. W przeciwieństwie do zwykłego zapalenia zatok, jego przyczyną nie są bezpośrednio wirusy lub bakterie, tylko alergeny.

Alergiczne zapalenie zatok - objawy

Alergiczne zapalenie zatok objawia się:

Alergiczne zapalenie zatok, w odróżnieniu od wirusowego zapalenia zatok, trwa powyżej 12. tygodni i nie objawia się gorączką, ogólnym złym samopoczuciem oraz zmianami ropnymi.

Alergiczne zapalenie zatok - leczenie

Osoby zmagające się z alergicznym zapaleniem zatok powinny unikać nie tylko alergenu, który jest odpowiedzialny za alergię, lecz także substancji drażniących drogi oddechowe, np. dymu tytoniowego.

W następnej kolejności powinny wykonać niezbędne testy alergiczne, w tym testy skórne lub badania krwi (na wykrycie alergenów IgE). Po konsultacji z lekarzem powinny dostać leki przeciwhistaminowe, które zablokują działanie histaminy, odpowiedzialnej za alergię.

W celu zdiagnozowania przyczyny zapalenia zatok, można również wykonać cytologię nosa. Dzięki niej pacjent dowiaduje się, czy za przewlekłe zapalenie zatok odpowiedzialne są bakterie, wirusy czy alergeny. Wynik cytologii zależy w dużej mierze od ilości eozynofilów, czyli komórek układu odpornościowego. Jeśli jest ich naprawdę dużo, to bardzo możliwe, że zapalenie zatok jest wynikiem alergii.

Osoby zmagające się z alergicznym zapaleniem zatok mogą stosować inhalacje parowe, czyli tzw. parówki, które pomogą rozrzedzić śluz i ułatwią drenaż.

W celu wyciszenia, a nawet całkowitego pozbycia się objawów alergicznego zapalenia zatok, stosuje się również sterydy w postaci kropli do nosa. Przy tego rodzaju terapii zalecane jest także odczulanie.

Ulgę mogą przynieść również roztwory soli morskiej. W przypadku alergicznego zapalenia zatok nie należy jednak stosować długotrwale kropel do nosa na katar. Mimo iż przyniosą one na chwilę ulgę, to przy zbyt długim stosowaniu mogą spowodować polekowy nieżyt nosa. W takim przypadku po odstawieniu kropel dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i ponownego powstania obrzęku w obrębie nosa i zatok.

W niektórych przypadkach laryngolodzy zalecają również płukanie zatok. Jednak nie należy wykonywać go na własną rękę i zawsze skonsultować się z lekarzem.

Alergiczne zapalenie zatok - operacja

Zdarza się, że u pacjentów z alergicznym zapaleniem zatok, pomimo odpowiednich metod leczenia, należy wykonać operację w celu udrożnienia ujścia zatok.

Należy mieć na uwadze, że zapalenie zatok na tle alergicznym zwiększa ryzyko wystąpienia wtórnego bakteryjnego zapalenia zatok, ponieważ zablokowane zatoki tworzą środowisko, które sprzyja rozwojowi bakterii. Dlatego po kilkumiesięcznej i bezskutecznej kuracji operacja może być dobrym rozwiązaniem problemu.

Operacja polega na wprowadzeniu do jamy nosowej fiberoskopu i poszerzeniu kompleksów ujściowo-przewodowych, czyli rozszerzeniu dziurek przy ujściu zatok do jamy nosowej oraz usunięcie zalegającej w nich wydzieliny.

Zabieg ten jest jednak ostatecznością i stosuje się go, gdy wszelkie inne metody leczenia alergicznego zapalenia zatok zawodzą.

Rodzaje i przyczyny infekcji zatok

Zatoki ogrzewają, nawilżają i oczyszczają wdychane powietrze. Dzięki temu, przechodząc dalej do gardła i płuc, nie drażni ono błony śluzowej dróg oddechowych. Nos i zatoki są też pierwszą barierą immunologiczną dla wirusów, bakterii oraz alergenów. Co się dzieje, kiedy zatoki chorują? Jakie problemy w obrębie zatok występują najczęściej? Na te i wiele innych pytań związanych z chorobami zatok odpowiada nasz ekspert otolaryngolog Michał Michalik.

Chore zatoki

Czytaj też:

O autorze
Monika Majewska - właściwe zdjęcie
Monika Majewska
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.