Alergiczne zapalenie zatok: objawy i leczenie

2019-12-31 12:55 Monika Majewska

Alergiczne zapalenie zatok jest chorobą przewlekłą i może trwać nawet kilka miesięcy, co czyni ją znacznie groźniejszą od zapalenia zatok na tle bakteryjnym. W związku z tym warto wiedzieć, jak odróżnić objawy alergicznego zapalenia zatok od objawów wywołanych przez infekcję wirusową. Sprawdź, jak wyleczyć alergiczne zapalenie zatok.

Spis treści:

  1. Alergiczne zapalenie zatok - objawy
  2. Alergiczne zapalenie zatok - leczenie
  3. Alergiczne zapalenie zatok - operacja
  4. Rodzaje i przyczyny infekcji zatok

Alergiczne zapalenie zatok, czyli zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, to długotrwałe zablokowanie tuneli zatok z powodu nieleczonych alergii. W przeciwieństwie do zwykłego zapalenia zatok, jego przyczyną nie są bezpośrednio wirusy lub bakterie, tylko alergeny.

Alergiczne zapalenie zatok - objawy

Alergiczne zapalenie zatok objawia się:

Alergiczne zapalenie zatok, w odróżnieniu od wirusowego zapalenia zatok, trwa powyżej 12. tygodni i nie objawia się gorączką, ogólnym złym samopoczuciem oraz zmianami ropnymi.

Alergiczne zapalenie zatok - leczenie

Osoby zmagające się z alergicznym zapaleniem zatok powinny unikać nie tylko alergenu, który jest odpowiedzialny za alergię, lecz także substancji drażniących drogi oddechowe, np. dymu tytoniowego.

W następnej kolejności powinny wykonać niezbędne testy alergiczne, w tym testy skórne lub badania krwi (na wykrycie alergenów IgE). Po konsultacji z lekarzem powinny dostać leki przeciwhistaminowe, które zablokują działanie histaminy, odpowiedzialnej za alergię.

W celu zdiagnozowania przyczyny zapalenia zatok, można również wykonać cytologię nosa. Dzięki niej pacjent dowiaduje się, czy za przewlekłe zapalenie zatok odpowiedzialne są bakterie, wirusy czy alergeny. Wynik cytologii zależy w dużej mierze od ilości eozynofilów, czyli komórek układu odpornościowego. Jeśli jest ich naprawdę dużo, to bardzo możliwe, że zapalenie zatok jest wynikiem alergii.

Osoby zmagające się z alergicznym zapaleniem zatok mogą stosować inhalacje parowe, czyli tzw. parówki, które pomogą rozrzedzić śluz i ułatwią drenaż.

W celu wyciszenia, a nawet całkowitego pozbycia się objawów alergicznego zapalenia zatok, stosuje się również sterydy w postaci kropli do nosa. Przy tego rodzaju terapii zalecane jest także odczulanie.

Ulgę mogą przynieść również roztwory soli morskiej. W przypadku alergicznego zapalenia zatok nie należy jednak stosować długotrwale kropel do nosa na katar. Mimo iż przyniosą one na chwilę ulgę, to przy zbyt długim stosowaniu mogą spowodować polekowy nieżyt nosa. W takim przypadku po odstawieniu kropel dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i ponownego powstania obrzęku w obrębie nosa i zatok.

W niektórych przypadkach laryngolodzy zalecają również płukanie zatok. Jednak nie należy wykonywać go na własną rękę i zawsze skonsultować się z lekarzem.

Alergiczne zapalenie zatok - operacja

Zdarza się, że u pacjentów z alergicznym zapaleniem zatok, pomimo odpowiednich metod leczenia, należy wykonać operację w celu udrożnienia ujścia zatok.

Należy mieć na uwadze, że zapalenie zatok na tle alergicznym zwiększa ryzyko wystąpienia wtórnego bakteryjnego zapalenia zatok, ponieważ zablokowane zatoki tworzą środowisko, które sprzyja rozwojowi bakterii. Dlatego po kilkumiesięcznej i bezskutecznej kuracji operacja może być dobrym rozwiązaniem problemu.

Operacja polega na wprowadzeniu do jamy nosowej fiberoskopu i poszerzeniu kompleksów ujściowo-przewodowych, czyli rozszerzeniu dziurek przy ujściu zatok do jamy nosowej oraz usunięcie zalegającej w nich wydzieliny.

Zabieg ten jest jednak ostatecznością i stosuje się go, gdy wszelkie inne metody leczenia alergicznego zapalenia zatok zawodzą.

Rodzaje i przyczyny infekcji zatok

Zatoki ogrzewają, nawilżają i oczyszczają wdychane powietrze. Dzięki temu, przechodząc dalej do gardła i płuc, nie drażni ono błony śluzowej dróg oddechowych. Nos i zatoki są też pierwszą barierą immunologiczną dla wirusów, bakterii oraz alergenów. Co się dzieje, kiedy zatoki chorują? Jakie problemy w obrębie zatok występują najczęściej? Na te i wiele innych pytań związanych z chorobami zatok odpowiada nasz ekspert otolaryngolog Michał Michalik.

Chore zatoki

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czytaj też:

O autorze
Monika Majewska - właściwe zdjęcie
Monika Majewska
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
ZDROWY
|

Zatkany nos (katar) to ryzyko zapalenia zatok. Jak macie problemy z zatokami przynosowymi idzcie do laryngologa co robi badania endoskopem i niech sprawdzi, czy macie prosta przegrode nosowa. Jak jest krzywa - operacja. Mi skierowanie dal przyszpitalny laryngolog. Od czasu operacji (2-3 lata) nie mam zadnych problemow z oddychaniem nosem, zatokami przynosowymi!

ZDROWY
|

Witam,
miałem bakteryjne zapalenie zatok (czapeczkę zdeydowanie lepiej nosić zimą w tej strefie klimatycznej, żeby nie łapać katarów itp..) i czgo tutaj w artykule jeszcze nie napisali to fakt, że na zapalenie zatok są bardziej narażone osoby z krzywą przegrodą nosową (po prostu zatoki, nos słabiej się wentylują a przez to wzrasta ryzyko rozwoju bakterii, stanów zapalnych).
Takie rzeczy jak preparaty udrażniające nos sobie odpuśćcie - mogą wam dodatkowo wysuszyć śluzówkę i będziecie mieli większy problem. Mi też trochę pomagały ale doktorka zdecydowanie odradziła używanie takich specyfików - zresztą nawet w ulotkach macie info, żeby powyżej 2 tygodni tego nie używać.
Po wizycie u kolejnego lekarza (prof. z wieloletnim dośw.), który w chwilę sprawdził nos i stwierdził, że pierwsza rzecz od której trzeba zacząć to operacja krzywej przegrosy nosowej.
Kilka miesięcy poczekałem na operację, w międzyczasie zatoki trochę odpuściły. Po operacji jeszcze przez jakieś dwa tygodnie miałem zatkany nos jakąś wydzieliną pooperacyjną, ale potem to już rewelacja - oddycham pełną piersią i nosem!
Z mojego doświadczenia polecam sprawdzić czy macie prostą przegrodę i zrobić operację. Nie mam alergii, ale to też wam sprawdzą przed operacją.
Życzę spokojnego, głebokiego oddechu na codzień! :)

kinga
|

Ja zatoki wyleczyłam sinufastem, wcześniej też brałam antybiotyk za antybiotykiem a choroba i tak wracała a ten ziołowy środek pomógł mi od razu Na razie mam spokój oby na zawsze...

Ilona
|

Witam, od kilku lat zmagam się z zatokami zaczyna się tak samo zatoki, katar pozniej gardło powiększone migdały i na oskrzela konczy się antybiotykiem. W tym roku na początku wrzesnia dopadły mnie niesamowite bole zatok i wszystko przebiegało tak samo ale nie mialam w ogole kataru. Doleczone po jakims 1.5 tygodniu skonczylo sie kolejnym antybotykiem. Teraz z powrotem mam ból zatok .
Jak walczyć z tym gigantycznym problemem jakim są zatoki ?

Pozdrawiam

Olimpia
|

Opracowałam taki temat na własnych doświadczeniach. Jakby ktoś chciał poczytać to polecam.

http://aroundourlife.blogsp...