TESTY ALERGICZNE - kiedy zrobić testy alergiczne i jaki rodzaj testu alergicznego wybrać

2012-06-19 9:54 redakcja poradnikzdrowie.pl | Konsultacja: Barbarta Sieradzka, specjalista alergolog

Testy alergiczne pozwalają rozpoznać na co jesteś uczulona. Są różne rodzaje testów alergicznych - z krwi, skórne, płatkowe czy pokarmowe. Wybierając odpowiedni rodzaj testu najprędzej dowiesz się na co jesteś uczulona i jakie metody leczenia warto wypróbować.

Czy warto zrobić testy alergiczne? Nieraz łatwo zauważyć, co powoduje alergię. Dzieje się tak, gdy napady kichania, wodnisty katar, łzawienie oczu, czasem kaszel pojawiają się w określonych porach roku.

Testy alergiczne pokażą kiedy musisz uważać

Nawet jeśli nie robiłaś jeszcze testów alergicznych możesz z dokuczających ci objawów wywnioskować, na które alergeny jesteś wrażliwa. Jeżeli objawy alergii zaczynają się na przełomie stycznia i lutego, a ustępują z końcem marca, pewnie przyczyną kłopotów jest leszczyna. Nieco później chmury pyłu wysyła olcha, w kwietniu brzoza. Między Dniem Matki a Dniem Dziecka wkraczają do akcji trawy, w połowie lipca chwasty. Późnym latem i jesienią zwiększa się stężenie pyłków pleśni, ale mogą one – tak samo jak roztocza kurzu domowego – wywoływać uczulenie przez cały rok. Katar sienny (sezonowy) mija z końcem kwitnienia rośliny, na którą jesteśmy uczulone. Trudniej rozpoznać wroga, gdy mamy alergię na pyłki wielu roślin, kurz czy sierść, bo objawy utrzymują się prawie bez przerwy. Alergii wziewnej nie można lekceważyć, bo nieleczona prowadzi do niewydolności płuc.

Test alergiczny prawdę ci powie

Do alergologa potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Doświadczony specjalista prawie w 100 proc. już na podstawie wywiadu i badania lekarskiego potrafi rozpoznać alergię wziewną. Ale żeby potwierdzić wstępną diagnozę i przekonać się, co właściwie nas uczula, trzeba będzie wykonać testy. Wynik badania pozwoli też ocenić stopień nasilenia alergii.

  • Testy skórne. Kroplę alergenu (substancji uzyskanej np. z pyłków traw) nanosi się na przedramię lub plecy, po czym nakłuwa się skórę. Jeśli po 15–20 minutach pojawi się zaczerwienienie i bąbel, świadczy to o uczuleniu. Podstawowy zestaw zawiera 15–20 alergenów, ale może być indywidualnie modyfikowany. Aby zminimalizować liczbę ukłuć, u dzieci stosuje się często „panele tematyczne”, np. mieszanki drzew, traw, sierści, a gdy potwierdzi się uczulenie np. na drzewa wczesne, wtedy robi się testy szczegółowe.
  • Testy z krwi. Polegają one na oznaczeniu przeciwciał IgE dla głównych alergenów pyłkowych, roztoczowych, pleśniowych i zwierzęcych. Najczęściej wykonuje się je dzieciom poniżej 3. roku życia oraz osobom, które mają tak silną alergię, że muszą brać cały czas leki antyhistaminowe (7–14 dni przed testami skórnymi trzeba je odstawić). Wskazaniem są też nasilone alergiczne zmiany skóry oraz rozbieżność między wynikiem testów skórnych i wywiadem.
  • Testy prowokacyjne. Najczęściej stosuje się przy wyborze terapii odczulającej. Do nosa rozpyla się alergen (lub przykłada nasączony wacik), a następnie ocenia, co uczula najbardziej.
Gdzie szukać pomocy

W ośrodkach alergologicznych badania i szczepienia możesz zrobić za darmo. Musisz tylko kupić szczepionkę za 70–200 zł (starcza na roczną kurację). W placówkach niepublicznych testy skórne kosztują 70–150 zł, zbadanie jednego alergenu na podstawie testu z krwi – 35–50 zł. Zastrzyk odczulający to wydatek 30–40 zł.

Kogo się nie odczula?

  • dzieci do 5 lat i dorosłych po 50. roku życia
  • kobiet w ciąży, które chcą rozpocząć terapię (ale można ją kontynuować)
  • osób z ostrym zapaleniem górnych dróg oddechowych, przewlekle chorych, np. na gruźlicę, reumatoidalne zapalenie stawów, nowotwory, z zaburzeniami odporności, niektórymi chorobami układu krążenia i tarczycy
  • jeśli od innego szczepienia nie minęły 2 tygodnie.

UWAGA! W razie silnej reakcji poszczepiennej na poprzednią dawkę (obrzęk miał ponad 5 cm) stężenie szczepionki zmniejsza się albo powtarza się taką samą dawkę.

Leczenie alergii - czasem na alergię wystarczą tabletki

Dobór kuracji zależy od nasilenia alergicznego nieżytu nosa. Gdy dolegliwości trwają kilka tygodni i nie są uciążliwe, ulgę przyniosą doustne leki antyhistaminowe (zawierające np. cetyryzynę, lewocetyryzynę lub loratadynę) oraz preparaty do nosa i oczu o działaniu miejscowym. Ale jeżeli alergia daje się porządnie we znaki, trzeba rozważyć odczulanie. Tę metodę terapii można stosować tylko u osób z alergią wziewną IgE-zależną (ok. 80–90 proc. przypadków).

Leczenie alergii - kiedy warto podjąć odczulanie

Jest to podawanie podskórnie (podobnie jak w szczepionce przeciw grypie) preparatu zawierającego alergeny. W przededniu szczepienia trzeba zażyć lek antyhistaminowy – zmniejsza odczyny poszczepienne i zwiększa skuteczność szczepionki. W przypadku odczulania całorocznego najpierw co 7–14 dni dostaje się coraz większą dawkę alergenu. Gdy organizm nauczy się tolerować substancję, którą dotychczas zwalczał, co 4–6 tygodni trzeba brać dawkę podtrzymującą. Trwa to 5 lat, a w miarę poprawy stanu zdrowia lekarz stopniowo ogranicza leki przeciwalergiczne, choć nie zawsze udaje się odstawić je całkowicie. W niektórych sytuacjach zleca się odczulanie sezonowe. Trzeba je zacząć 2–3 miesiące przed pyleniem rośliny, która uczula, i zakończyć na 1–2 tygodnie, zanim pyłki pojawią się w powietrzu. Co 7–14 dni podaje się wzrastającą dawkę szczepionki (8–12 zastrzyków). Potem robi się przerwę do następnego roku. Kurację powtarza się przez 5 lat według takiego samego schematu.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 12/2019 "Zdrowia" wszystko o fizjoterapii, operacja "przez dziurkę", leczenie raka trzustki, kim jest asystent zdrowienia, zielone biuro, antyrakowe menu, idealna koloryzacja. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 12/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE
P.
|

Jeśli interesuje Was temat alergii u dzieci, to warto zajrzeć też na bloga Urok Życia Alergika - sporo ciekawych artykułów :)

Jolanta
|

Warto sie badać, naprawdę. Ja miałam ciągły nieżyt nosa i przekrwione oczy. Okazało się, że to nietolerancja laktozy i uczulenie na brzozę. Teraz biore leki i problem ustał.

smoła
|

Skierowanie do alergologa jak i podstawowe badania robi lekarz pierwszego kontaktu. Ze skierowaniem i wynikami idziesz do alergologa (terminy na NFZ są dość odległe) i ten dopiero kieruje na badania pod kątem alergologicznym.

marta
|

Witam czy lekarz rodzinny dalby skierowanie na alergie bo podejrzewam ze mam objawy alergii i gdzie mozna zrobic takie testy i czy ond sa za darmo

Mateusz
|

ty ją jeszzzzzzz :D

gosia
|

kupa

Mateusz
|

Ja czyściłem wszystko soda i octem do czasu kiedy znalazłem proekologiczne środki czystości. Po pierwsze nie uczulają mojego dziecka, co było dla nas priorytetem!! Druga sprawa to uciążliwe "ciężkie" plamy które teraz usuwamy ekologicznie bez problemu dodając troszkę płynu UPC do prania-rewelacja! Zestaw płynów kupiłem w sklepie internetowym, po reklamie w telewizji. Jestem sceptykiem ale ten produkt zasługuję wg. mnie na pochwałę.

Michał Kielce
|

Mam taki problem że gdy jestem w pomieszczeniu w którym chwilę wcześniej ktoś zamiatał podłogę i kurz unosi się w powietrzu to automatycznie dostaje potworne duszności i swędzi mnie całe cialo,jedynym sposobem ratunku jest szybkie opuszczenie takiego pomieszczenia.Podobnie reaguję na pył cementowy i gipsowy.Dostaję duszności że całkowicie tracę oddech jakby ktoś zatkał mi nos i usta.Czy są wykonywane testy na tego typu alergeny.

Ewelina
|

Witam, mam podobny problem czy dowiedziała się Pani czy lekarz pediatra może wystawić to skierowanie na testy z krwi?

mama alergika na mleko
|

Witam,
u tak małego dziecka testy nie są obiektywne, można zrobić z krwi ale proszę się nie nastawiać na "sukces". Dieta eliminacyjna to wszystko co może Pani zrobić. Jako pierwsze proszę rozważyć mleko i jajka, zmiany mogą schodzić 3 tygodnie. W tym czasie nie jeść nic z mlekiem (jeśli Pani karmi piersią)(w tym masła i pieczywa bo często zawiera w/w składniki. Może też Pani przyłożyć większą uwagę do tego na czym dziecko śpi, w czym było prane, w tym Pani ubrania bo do nich też dziecko się tuli. Życzę wytrwałości