Inhalacja - jak prawidłowo wykonać inhalację w domu?

2021-11-29 18:31

Inhalacja to jedna z lepszych metod leczenia infekcji górnych dróg oddechowych. Wdychanie leku w postaci pary to sprawdzony sposób nie tylko na katar, kaszel i zatkane zatoki, lecz także na alergie, astmę, a nawet zapalenia oskrzeli. W tych trzech ostatnich przypadkach konieczne jest jednak użycie inhalatora kieszonkowego lub nebulizatora. Jak wykonać inhalację? Kiedy można wykonać tzw. parówkę, a kiedy należy sięgnąć po specjalne inhalatory?

kobieta wykonująca domową inhalację
Autor: Shutterstock

Spis treści

  1. Dla kogo jest przeznaczona inhalacja?
  2. Domowa inhalacja - jak ją prawidłowo wykonać?
  3. Kiedy konieczny jest inhalator?
  4. Jak i kiedy stosować nebulizator?
  5. Przeciwwskazania do stosowania inhalacji

Inhalacja to zabieg leczniczy polegający na podaniu roztworów leków lub ich aerozoli do dróg oddechowych wraz z wdychanym powietrzem. W przypadku kataru można wykonać tradycyjną inhalację, czyli tzw. parówkę, z dodatkiem ziół rozkurczających lub olejków eterycznych. Jednak alergicy czy astmatycy, którzy potrzebują specjalistycznych leków, powinni sięgnąć po inhalator kieszonkowy lub nebulizator.

Poradnik zdrowie - przeziębienie
Ważne

» Inhalacji nie należy wykonywać po zjedzeniu posiłku (wówczas mogą doprowadzić do wymiotów), jak również wtedy, gdy odczuwa się głód.

» Palacze nie powinni palić papierosów co najmniej pół godziny przed inhalacją oraz dwie godziny po niej. W przeciwnym wypadku dym papierosowy może potęgować podrażnienie błon śluzowych.

» Przez pół godziny po zabiegu nie należy rozmawiać i mieć kontaktu z zimnym powietrzem.

Dla kogo jest przeznaczona inhalacja?

Inhalacja jest przeznaczona dla każdego, kto zmaga się z alergią, astmą lub innymi przewlekłymi schorzeniami górnych dróg oddechowych, np. zapaleniem zatok, katarem. Z zabiegu mogą korzystać także dzieci powyżej pierwszego roku życia. Jedynym przeciwwskazaniem do wykonania inhalacji jest alergia na substancje zawarte w parze wodnej.

Niezależnie do tego, czy do inhalacji zostanie użyta miska z gorącą wodą, czy inhalator kieszonkowy lub nebulizator, efekt zabiegu będzie ten sam - złagodzenie dolegliwości charakterystycznych dla danego schorzenia i ułatwienie oddychania.

Domowa inhalacja - jak ją prawidłowo wykonać?

Jeżeli choremu dokucza lekka niedrożność dróg oddechowych, np. katar, można wykonać tzw. parówkę. Do jej przygotowania są potrzebne miska z gorącą wodą oraz ręcznik.

Do miski z gorącą wodą wrzuć garść suszonych ziół lub wlej kilka kropli olejku eterycznego. Następnie przykryj głowę ręcznikiem tak, aby zakryła również miskę, i pochyl się nad parą wodną. Podczas zabiegu należy mieć zamknięte oczy oraz nie zbliżać twarzy zbyt blisko wody, ponieważ można się oparzyć.

Podczas trwania inhalacji należy głęboko oddychać przez nos, a powietrze wydychać ustami. Jeśli w trakcie inhalacji nos zostanie zatkany przez wydzielinę, należy przerwać zabieg i ją usunąć.

Domowa inhalacja powinna trwać około 15 minut, ale nie dłużej niż pół godziny. Jeśli z zabiegu korzystają dzieci, czas ten należy skrócić do 5 minut, a napar należy wcześniej trochę przestudzić. Inhalację najlepiej przeprowadzać dwa, trzy razy dziennie, przez 5-7 dni.

Inhalacja dla osób z cerą naczynkową

Ten rodzaj inhalacji nie jest wskazany dla osób z cerą naczynkową, ponieważ para wodną może przyczynić się do pękania naczynek. Osoby zmagające się z tzw. pajączkami, zamiast miski, mogą użyć szklanki:

  • wsyp do szklanki mieszankę ziół i zalej je wrzątkiem. Zamiast ziół możesz dodać kilka kropel olejku eterycznego. Następnie przykryj szklankę lejkiem i przez jego otwór wdychaj opary najpierw ustami, a potem każdą dziurką nosa.

Kiedy konieczny jest inhalator?

Gdy choroba układu oddechowego ma przebieg przewlekły (np. alergie) lub ciężki (np. ciężka postać astmy oskrzelowej czy zaostrzona mukowiscydoza) i konieczne jest przyjmowanie specjalistycznych leków, należy sięgnąć po inhalator kieszonkowy: proszkowy lub ciśnieniowy. Wystarczy włożyć ustnik do buzi, przytrzymać go zębami i szczelnie objąć ustami. Następnie w momencie wzięcia głębokiego oddechu, należy nacisnąć pojemnik z lekiem w celu uwolnienia go do dróg oddechowych. Zabieg można powtarzać zawsze wtedy, gdy potrzebuje tego chory.

Jak i kiedy stosować nebulizator?

Alternatywą dla inhalatorów kieszonkowych jest nebulizator. Jest to rodzaj inhalatora pozwalający na wykonanie nebulizacji - zabiegu, który polega na podawaniu choremu zawiesiny cząsteczek leku, czyli aerozolu, bezpośrednio do układu oddechowego. Jest przydatny w sytuacji, gdy pacjentem jest osoba starsza, która ma mniej wydolną funkcję oddechową niż osoby dorosłe, lub gdy leczy się zapalenie oskrzeli. W obu przypadkach podany pod ciśnieniem lek trafia tam, gdzie trzeba, mimo braku możliwości wzięcia głębokiego oddechu przez chorego. Nebulizator nie wymaga bowiem od chorego koordynacji wdechu z naciśnięciem pojemnika z lekiem w celu uwolnienia go do dróg oddechowych.

Aerozolowa terapia zwykle trwa 10-20 minut. Jej czas zależy od tego, czy do nebulizatora zostało wlane samo lekarstwo, czy lekarstwo z roztworem soli fizjologicznej. Należy pamiętać, że dzieci powinno się inhalować krócej.

To ci się przyda

Przeciwwskazania do stosowania inhalacji

  • ostre zapalenie nosa, krtani, gardła
  • wysoka gorączka
  • niewydolność krążeniowa i oddechowa
  • gruźlica
  • ropne zapalenie zatok bocznych nosa i migdałków
  • nowotwory
  • krwawienie z dróg oddechowych
TO GRYPA CZY PRZEZIĘBIENIE?
Pytanie 1 z 9
Jaką masz temperaturę ciała?
Zdjęcie