Mikrolaryngoskopia - badanie krtani

Mikrolaryngoskopia to badanie, które wykonuje się przede wszystkim we wczesnej diagnostyce raka krtani, a także w celu pobrania z krtani wycinka do badania histopatologicznego. Jakie jeszcze są wskazania do przeprowadzenia mikrolaryngoskopii? Jak przebiega badanie?

Mikrolaryngoskopia polega na oglądaniu krtani za pomocą mikroskopu krtaniowego, po założeniu i zamocowaniu aparatu zwanego laryngoskopem. Mikrolaryngoskopia umożliwia pobranie wycinków do badania. Ponadto w trakcie tego badania możliwe jest usuwanie takich zmian jak cysty, torbiele, polipy, brodawczaki, guzki śpiewacze, a nawet ciała obce w obrębie krtani. Możliwe jest również wykonanie choredektomii, czyli wycięcia fałdu głosowego w nisko zaawansowanym raku krtani, dekortykacji, czyli usunięcia przerośniętej błony śluzowej fałdów głosowych (na przykład w przebiegu obrzęku Reinkego) oraz poszerzanie zwężonej szpary głośni.

Mikrolaryngoskopia: wskazania

Przede wszystkim wskazaniem do wykonania tego badania jest występowanie u pacjenta objawów raka krtani takich jak:

  • przewlekła chrypka
  • zmiana barwy głosu
  • jego męczliwość, a nawet bezgłos
  • ból przy połykaniu i zaburzenia połykania
  • ból ucha
  • pojawiająca się okresowo duszność
  • kaszel
  • uczucie ciała obcego w krtani.

Mikrolaryngoskopia: przygotowanie do badania

Ponieważ mikrolaryngoskopia jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu ogólnym, należy zgłosić lekarzowi uczulenia na leki, skazę krwotoczną, możliwą ciążę. Przed zabiegiem lekarz zleca również wykonanie podstawowych badań diagnostycznych - morfologii krwi, RTG klatki piersiowej i EKG. Przed samym badaniem należy wypróżnić pęcherz oraz wyjąć protezy zębowe, gdyż mogą one utrudniać intubację.

Mikrolaryngoskopia: przebieg badania

Mikrolaryngoskopię wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Do badania lekarz poprosi cię, byś położyła się na plecach. Po zaintubowaniu głowę będziesz miała głowę odchyloną do tyłu. Na metalowym pręcie znajdującym się na twojej klatce piersiowej badający zamocuje laryngoskop. Aparat ten najczęściej wyposażony jest dodatkowo w układ optyczny połączony z monitorem. Mikroskop krtaniowy znajduje się za twoją głową. Jest on sterowany stopami przez lekarza, dzięki czemu może wykonywać on ewentualne zabiegi (np. poszerzenie zwężonej głośni). Jeśli zaistnieje taka konieczność, lekarz pobierze także fragmenty tkanki do badania histopatologicznego.
Badanie można przeprowadzać u pacjentów w każdym wieku. Natomiast nie możesz go zrobić, jeśli jesteś w ciąży.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Ola
|

Witam mam zgłosić się do szpitala na usunięcie polipa z krtani ,wiem już że sam zabieg będzie trwał 20 minut ale czy mój głos się zmieni na normalny? Mam dużą chrypę .

spike
|

ja mialem ten zabieg 14.11.2014 nic strasznego nic nie znalezli i po 20 minutach bylo po badaniu

Andrzej
|

12.03.2009 r. miałem ten zabieg w Klinice Otolaryngologii w ŁODZI - nic nie odczuwam po zabiegu, mam zakaz mówienia przez dwa tygodnie i spożywanie pokarmów płynnych, no i oczywiście całkowity zakaz palenia. Nie ma się czego bać.

Justysia
|

Wczoraj miałam zabieg.Nie było źle,nie licząc wymiotów,mdłości i zdrętwiałego języka.Przez 48h mam zakaz mówinia,jutro po południu zacznę mówić od nowa :) Mam nadzieję,że wszystko będzie w porządku.

Justysia
|

Za niecałe półtora tygodnia będę miała ten zabieg z powodu przerostów na strunach głosowych(mam od nich chroniczną chrypkę,po zabiegu postaram się opisać swoje wrażenia),3majcie kciuki!