Polipy w nosie i w krtani - przyczyny, objawy, leczenie

2018-01-03 12:11 Monika Majewska

Polipy w nosie są mniej groźne niż polipy w krtani. Mogą jedynie trwale zmienić barwę głosu, doprowadzić do problemów z odróżnianiem zapachów i ewentualnie do deformacji nosa. Z kolei polipy krtani często ulegają złośliwieniu, dlatego należy usuwać je ja najszybciej. Jakie są przyczyny ich powstawania? Jakie dają objawy? Na czym polega ich leczenie?

Polipy nosa i krtani to miękkie, guzowate twory wyrastające ze śluzówki, która jest zmieniona przez stan zapalny. Polipy nosa zazwyczaj są usytuowane przy ujściu zatok do nosa i w miarę rozrastania się prowadzą do jego deformacji. Z kolei polipy krtani zwykle sytuują się po jednej stronie krtani, na strunach głosowych.

Spis treści

  1. Polipy w nosie i w krtani - przyczyny
  2. Polipy w nosie i w krtani - objawy
  3. Polipy w nosie i w krtani - diagnostyka
  4. Polipy w nosie i w krtani - leczenie

Polipy w nosie i w krtani - przyczyny

Przyczyny powstawania polipów nosa i krtani nie zostały jeszcze dokładnie poznane, znane są natomiast czynniki ryzyka ich rozwoju.

Do czynników sprzyjających powstawaniu polipów nosa należą przewlekłe procesy zapalne błony śluzowej nosa i zatok. Poza tym często rozwijają się one u osób cierpiących z powodu astmy oskrzelowej, chorujących na mukowiscydozę i z osłabionym układem odpornościowym. Polipy nosa mogą się pojawiać także przy przewlekłym katarze u pacjentów z alergią. Czynnikiem ryzyka są również wszelkie substancje drażniące, np. papierosy czy chemikalia. Polipy w nosie mogą być także objawem nietolerancji niesteroidowych leków przeciwzapalnych (najczęściej aspiryny). Rzadką przyczyną ich rozwoju jest uwarunkowany genetycznie zespół nieruchomych rzęsek.

Z kolei polipy krtani powstają często u osób, które pracują głosem, np. u nauczycieli czy wokalistów. Wówczas polipy są wynikiem przeciążania fałdów głosowych. W procesie ich powstawania ważną rolę odgrywają także substancje drażniące - przede wszystkim tytoń.

Polipy w nosie i w krtani - objawy

  • wodnisty lub ropny katar, który spływa po tylnej ścianie gardła
  • utrudnione jest swobodne oddychanie, przez co osoba chora często  oddycha przez usta
  • pojawiają się problemy z odróżnianiem zapachów, niektórzy mogą nawet całkowicie utracić węch
  • może dojść do zmiany barwy głosu - jest on mało dźwięczny i niski (chory "mówi przez nos")
  • często zdarzają się bezdechy nocne (chrapanie) podczas snu
  • nos ulega zniekształceniu - staje się bardzo szeroki

Dodatkowo może dojść do rozwoju chorób zapalnych dróg oddechowych, takich jak zapalenie oskrzeli. Z kolei u dzieci polipy nosa mogą sprzyjać częstym zapaleniom ucha środkowego.

W przypadku polipów krtani pojawia się suchość w gardle i wrażenie, że tkwi w nim jakaś przeszkoda. Dochodzi również do rozwoju chrypki, która stopniowo się powiększa aż do momentu utracenia przez chorego głosu. Ponadto mogą pojawić się duszności.

Polipy w nosie i w krtani - diagnostyka

W przypadku polipów w nosie wykonuje się badanie laryngologiczne za pomocą specjalnego wziernika nosowego.

Przy podejrzeniu polipów w krtani, wykonuje się badanie stroboskopowe krtani. Lekarz wprowadza do wcześniej znieczulonego gardła stroboskop – aparat emitujący światło przerywane. Podczas badania na ekranie monitora ukazują się w dużym powiększeniu krtań pacjenta i fałdy głosowe.

Zarówno przy badaniu polipów nosa, jak i krtani można wykorzystać fiberoskopię - badanie wykonywane za pomocą bardzo drobnego endoskopu (fiberoskopu), który pozwala na obejrzenie w powiększeniu jamy nosowo-gardłowej. Pomocne są także badania obrazowe, np. tomografia komputerowa.

Polipy w nosie i w krtani - leczenie

Leczenie farmakologiczne (najczęściej kortykosteroidy w formie miejscowej) zwykle nie przynosi oczekiwanych rezultatów, dlatego polipy nosa trzeba usunąć operacyjnie. Odbywa się to w trakcie polipektomii endoskopowej. Po zabiegu wskazane są inhalacje oraz płukanie nosa roztworem soli fizjologicznej. Stosowane są także kortykosteroidy, które zmniejszają ryzyko nawrotu polipów.

Z kolei polipy w krtani, niezależnie od rodzaju i wielkości, należy usunąć chirurgicznie, ponieważ mają tendencję do złośliwienia. Zabieg ich wycięcia również przeprowadza się endoskopowo. Przez 10 dni po zabiegu należy maksymalnie oszczędzać struny głosowe. W przypadku chrypki czy suchości krtani należy stosować syropy o działaniu nawilżającym. Należy również ograniczyć picie mocnej kawy, czarnej i zielonej herbaty (napoje te mogą nasilać suchość krtani), unikać pokarmów i napojów, które są gorące lub zimne (podrażniają błonę śluzową). Niewskazane jest picie alkoholu i palenie papierosów. Ważna jest także wilgotność i temperatura powietrza w pokoju, w którym się przebywa - nie powinna być wyższa niż 21 st. C.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Patryk123
|

@Bogdan12345

Jak czesto uzywal Pan tego spraya do nosa? Ja sam mam srebro koloidalne i psiknelem sobie do nosa raz ale mialem potem zatkany nos po nim. Dodam, ze nie mam uczulenia na srebro. Probowalem juz wszystkiego, 3 operacje na usuwanie polipow i nadal wracaja... Plukanie nosa pomagalo, mialem wrazenie ze raz dziennie maly polip mi wyplywal z nosa. Potem przestal wyplywac, no i zaczely sie bloki w nosie. Glistnikiem tez kiedys probowalem (naprzemiennie z roztworem wody utlenionej) ale bez zadnych rezultatow. Zyworodka pierzasta (z gliceryna) tez nie przynosila efektow. Staram sie trzymac diete. Kompletnie wyeliminowalem mleko, takze ograniczylem w wiekszym stopniu make pszenna i cukier. Doslownie przed chwila znalazlem strone o naturalnych sposobach pozbycia sie polipa (po angielsku): https://www.earthclinic.com... Napisane jest, ze ocet jablkowy jest dobry. Moze warto przeczytac co tam jest o tym napisane. W kazdym razie ja sprobuje tej metody. Tonacy sie brzytwy chwyta... Nie mam polskiej klawiatury, takze przepraszam za brak polskich znakow

Marek
|

jak to stosowałeś????

Bogdan12345
|

Wyleczyłem operacyjnego polipa przy pomocy srebra koloidalnego niejonowego. Polipa który zatyka sos zatoki i spływał do gardła znikł po 3 tyg. Psikania do nosa srebra. Przez rok nie ma nawrotu. Polecam.

ziko23
|

może herbaciany pomoże?

rosa - mojegg61979018
|

czy ktos moze mi powiedziec jak pozbyc sie polipow na jedno ucho nie slysze mysle ze to efekt dzialania polipa w nosogardle sprawil ze nie slysze prosze o pomoc

Marcin
|

U mnie żadne. 4 zabiegi, ciągle na lekach i tak od 10 lat. Zero zapachu, zapchany nos

Marcin
|

Słyszał ktos o leczeniu polipów glistnkiem?

sawek123
|

jakie lekarstwa spowodowały zniknięcie polipów?

robson
|

Polipy w nosie to coś strasznego...wie tylko ten, kto je miał. Jestem alergikiem i zapalenie zatok to u mnie normalka, któregoś dnia odkryłem że mam jakieś grudki w nosie, byłem przerażony – trafiłem na spoko lekarza, mam pakiet w enel medzie, więc szybka wizyta uspokoiła mnie, że nie umieram. O dziwo pomogły inhalacje i leczenie farmakologiczne, ale wiem, że często trzeba poddać się operacji, ehhh...ciężkie życie. Pozdrawiam wszystkich posiadaczy polipów, jestem z Wami.

Roman
|

Blisko dwa lata temu miałem usuwane metodą endoskopową polipy z nosa i od tego czasu w zasadzie całkowicie straciłem węch, tzn czasem coś poczuję, ale bardzo rzadko. Jest jakiś sposób na pobudzenie receptorów węchu?